Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD10EAVS - 1 TB - kopia posektorowa, nie widzę partycji NTFS

04 Cze 2010 11:58 2381 12
  • Poziom 10  
    Witam!
    Jakieś 2 tygodnie temu bios mojego kompa zgłosił problem SMART na dysku twardym Seagate ST31000528AS 1TB. Jako że już kiedyś na starym seagate 320gb miałem podobny problem (wtedy zaniepokoiło mnie głośne działanie) - postanowiłem zrobić kopię posektorową i liczyłem że wszystko samo zadziała... Wtedy dysk się skopiował (co prawda acronis zgłosił że nie przekopiował ok 30 mb) zepsuty wysłałem na gwarancję, zaś kopia pięknie odpaliła windowsaXP i jakby nigdy nic działała i działa do dziś...

Teraz jest chyba gorzej. Kopiowałem go za pomocą copywipe. Wspomniany dysk posiadał dwie partycje:

Niestety po podłączeniu dysku (oczywiście mówię o kopii posektorowej) do innego komputera okazało się że nie mam dostępu do żadnej z partycji.

Moje pytanie - czy da się uzyskać dostęp do danych zawartych na tych partycjach? Nie potrzeba mi już aby windows się bootował, wgram go sobie od nowa... Dzięki za pomoc!

Zrobiłem kopie sektorów w DMDE:
    Załączniki:
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Możesz dodać partycje XP Windows klikając w oknie partycji na partycje XP Windows i dodaj. Następnie reset komputera i dane z tej partycji powinny być widoczne. Po tej operacji podaj jeszcze raz okno partycji

Dane z partycji DANE 670GB powinny być widoczne, jeżeli nie są możesz mieć uszkodzony MFT i trzeba przeskanować partycje w DMDE (scan NTFS), a następnie odzyskać dane na inny dysk lub inną partycje.

Jeżeli obie partycje nie będą widoczne to wtedy skan NTFS całego dysku i odzyskiwanie danych na inny dysk.

.... wszystko przy założeniu oczywiście, że dysk z kopią posektorową jest sprawny.

Podaj jeszcze
    sektor 1413430829
    200 sektorów począwszy od 6 117 269
    200 sektorów począwszy od 6 291 509
  • Poziom 10  
    Damian_: Dzięki! Udało mi się dodać partycje Windows XP i ona jest już normalnie widoczna w folderze Mój Komputer. Screen z DMDE:

Partycji Dane_670 niestety nie widać. Ale mogę kliknąć w $Vol04 i tam wyświetla mi się opcja "dodaj partycję" Powinienem tego użyć?

Czy nie ma innej rady na uruchomienie partycji Dane_670 niż odzyskiwanie na drugi dysk? Pytam gdyż nie mam wolnego dysku o takiej pojemności i musiałbym czekać aż z naprawy przyjdzie zepsuty Seagate ST31000528AS.

Co do dysku z kopią posektorową jest to nowo zakupiony WD10EAVS - zakładam że jest nieuszkodzony, choć tutaj pewności nigdy nie ma ;)

Przesyłam sektory o których pisałeś.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Nie dodawaj Vol04
  • Poziom 10  
    W porządku, nie dodaję Vol4.

Teraz widzę że jeden z folderów na odzyskanej partycji wyrzuca komunikat: Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny. Czy wspomniana funkcja skan NTFS mogłoby pomóc odzyskać te dane?

Ale zanim będę walczył z tym, czekam na dalsze instrukcje związane z drugą partycją...
  • Poziom 25  
    Podaj jeszcze sektor 0 (zero)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    tu masz poprawiony MBR (sektor 0), wgraj go jako sektor 0 (zero), tylko jako jeden sektor, następnie uruchom ponownie i sprawdź czy partycja jest widoczna
  • Poziom 10  
    @Damian_ Jest widoczna również druga partycja! Teraz widzę obie. Świetnie, dziękuję bardzo za pomoc!

Teraz pozostaje kwestia komunikatu: Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny Czy da się jakoś dostać do takiego katalogu?

Czy w ogóle istnieje możliwość oceny strat jakie zostały poczynione w danych?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Powiem tak:
    Nie mam dysku przed sobą i to mi bardzo utrudnia ocenę danych.
    Nie znam SMARTA uszkodzonego dysku i nie wiem ile sektorów było uszkodzonych.
    Nie wiem ile sektorów pominął program przy robieniu kopi posektorowej
    itd...

Najlepiej jest przegrać teraz wszystkie dane na inny sprawny dysk, zobaczyć które pliki się otwierają, a które są uszkodzone i dopiero potem próbować odzyskać jeszcze raz te uszkodzone pliki.

No i oczywiście kopia danych - zawsze, nawet dla nowego dysku
  • Poziom 10  
    Rozumiem. Czyli powinienem poczekać aż przyjdzie naprawiony dysk, przegrać tam co się da i dopiero wtedy działać dalej na kopii posektorowej? Co konkretnie powinienem zrobić, czy ten skan NTFS z programu DMDE?

A czy mogę teraz w ogóle modyfikować zawartość dysku z kopią posektorową, czy może to spowodować stratę tych 40 GB (o ile nie więcej) w folderze do którego nie ma dostępu?

Niestety program Copywipe nie pokazał mi ile sektorów było uszkodzonych, w ogóle nie wyświetlił żadnej informacji o problemach podczas kopiowania a ja też nie zapisałem żadnego loga.
  • Poziom 25  
    Najlepiej poczekać, zrobić kopie już odzyskanych danych, żeby ich nie stracić znowu, a potem przeskanowanie DMDE partycji i spróbować odzyskać pliki z tego katalogu
  • Poziom 10  
    A więc wydaje się, że problem z tymi folderami "sam" się rozwiązał. Po podłączeniu tego dysku do komputera na którym normalnie pracował, z windowsem 7, system przy starcie postanowił przeprowadzić jakieś skanowanie. Już miałem je wyłączać, bo zobaczyłem że coś działa na tym dysku z kopią posektorową, ale wyświetliło napis: odzyskiwanie plików i akurat z tego katalogu który był uszkodzony.

Teraz wszystkie pliki dają się otworzyć. Pytanie co to był za skan?

Tak czy inaczej wszystko wydaje się działać, po pobieżnym sprawdzeniu zdjęcia, filmiki się uruchamiają :)

Damian_ jeszcze raz wielkie dzięki za szybką i konkretną pomoc!