Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zalany silnik pompy centralnego ogrzewania

04 Cze 2010 15:33 2299 6
  • Poziom 12  
    Witam. Niestety 2 dni temu dostała mi się woda do domu, pompka centralnego ogrzewania była pod wodą. Trocheę z głupotą pomyślałem, że jak zalało ją kilka lat temu i nic jej nie było to i teraz będzie ok. Próbuje włączyć i wywala bezpieczniki. Rozkręciłem, cala zalana. Pytanie główne czy może jeszcze się do czegoś nadawać po wysuszeniu? Pytanie drugie to takie jak sprawdzić czy kondensator jest dobrze podłączony? Przy odkręcaniu pokrywy przewód wyszedł, a nie ma żadnego oznaczenia.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 21  
    Na dzień dzisiejszy nic nie sprawdzisz. Wymontuj pompę, rozkręć co jesteś w stanie, ale tak, żebyś dał radę później złożyć ;) , zostaw na słońcu na kilka dni (tygodni). Po tym czasie zaproś jakiegoś elektryka niech ci pomierzy rezystancję izolacji, on będzie już wiedział jak podłączyć kondensator.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  
    Nie no, jakieś pojęcie to ja mam... o ile się nie mylę to kondensator ma być podłączony do cewki o większym oporze?
    Ona jest praktycznie nierozkręcalna, można odkręcić jedynie część z zaciskami i kondensatorem czyli ma się "dostęp" jedynie optyczny do środka w postaci szpary, a czy nie można suszyć suszarka do włosów?? Bo Słońca na razie się nie spodziewam :)
  • Poziom 21  
    Dobrze kombinujesz z tym kondensatorem. Tylko zwykłym miernikiem nie jesteś w stanie sprawdzić czy nie ma zwarcia do obudowy. Jak bije zabezpieczenia to zapewne tak jest. Możesz spróbować suszarką, ale nie sadze, żeby coś do dało ;) Spróbuj może piekarnik na najniższa temperaturę (max 50C) żeby plastików nie stopić.
  • Poziom 12  
    Jeszcze dla pewności, w jaki sposób powinien być kondensator do tej cewki przyłączony?
  • Poziom 32  
    Jeżeli uzwojenia były zalane i bez wysuszenia podałeś napięcie na pompę to teraz możesz nią zapchać kosz na śmieci. Żadne suszenie czy przepinanie kondensatora nie pomoże.

Regulamin p. 14,16 -> zamykam.
    [Akrzy]