Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning wzmacniacza Diora WS 442

26 Sie 2004 20:45 77468 135
  • Poziom 12  
    Witam lożę ekspertów!
    Przyszedł mi do głowy pewien pomysł, mam „na warsztacie” rozebraną unitrę WS 442, po naprawie stopnia mocy stwierdziłem że ma za małego „kopa” (co prawda w zasilaczu jest tylko 2x4700uF i to jeszcze oryginalny – podwójny kondensator Elwy), stwierdziłem że przydałby się mały tuning tego bądź co bądź dobrego wzmacniacza. Przechodząc do meritum problemu – chciałbym zastosować w stopniu mocy nie jedną parę tranzystorów tylko dwie – oczywiście każdy tranzystor posiadałby swój tranzystor sterujący(chodzi mi o pracę z obciążeniem 4 ohm). Wg katalogu tranzystory BD 911 i BD 912 wytrzymują 100V. Do tego przydałoby się jeszcze podnieść napięcie zasilania do +/- 45V i do zasilacza wrzucić 8x4700uF. Mam jednak wątpliwości czy to ma szanse zadziałać. Robił ktoś kiedyś coś takiego? Czy pojawiają się jakieś problemy nie do przejścia? Bo jeśliby to wypaliło (ale nie dosłownie :)) to mielibyśmy ze 150W na 4ohm – total wykop jak na warunki domowe. Wymiana transformatora, mostka prostowniczego i kondziorków na odpowiednie napięcie to rzecz oczywista.
    Pozdrawiam wszystkich fanów polskiego sprzętu!!!!!
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    Praktycznie na wszystko już sobie odpowiedziałeś, od razu widać że siedzisz głęboko w temacie, te WSy świetnie nadają się do przeróbek, ze względu na gabaryty obudowy, tak jak mówiłeś, zmień, albo dolóż tranzystorów, zmień zasilanie i ogień.
  • Poziom 38  
    Pomysł wydaje sie być całkiem dobry.I na 99% jest to możliwe do wykonania.Efekt bedzie taki jak przewidujesz.Możesz nawet zmienić tranzystorki końcowe na coś z 2sc albo MJI albo przerobić stopień końcowy i np na 4x2N3055 - 115W stratne.
  • Poziom 18  
    witam
    Mam taki wzmacniacz a dokładnie ws4421 wersja eksportowa. Mój tuning polegał na wymienieniu wszystkich elektrolitów (kondensatory 2x4700uf zamieniłem na 2x10000uf).Powymieniałem przewody na grubsze (te od trafa do płyty głównej i głośnikowe, pominąłem isostaty spA i spB zamontowałem przekaźniki)
    Po wymianie odczułem dużą różnice, te stare el najprawdopodobniej były lekke podsuszone a sama wymiana filtrujących na 10000uf też dużo dała.
    Z tranzystorami koncowymi nie cuduj te 2n68 nie są takie złe (na pewno lepsze parametry od 2n3055- te to już historia)Jeśli masz fabrycznie parowaną końcówkę nie zmieniaj jej on będzie miała mniejsze zniekształcenia niż ta po tuningu zrobiona samemu(mam tu na myśli dobranie tranzystorów).
    A jeżeli tak bardzo chcesz zwiększyć moc i dodać powera to zrób coś na stk-ja tak zrobiłem i jestem zadowolony.
    PS. czasami lubie wyjąć z szafy starego ws4421 i przypomnieć sobie piękne brzmienie lat 80 tych, to jest to !
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Osobiście równiez mam WS4421 jednak ja darowałem sobie jego bżmienie z lat 80 i wywalołem bebechy i zamontowałem TDA7294 :).Owszem był to kawał wzmaka jednak uległem temu TDA i nie żałuje.Co do 2N3055 co z tego że historia.Dżwięk z tego tranzystora jest nadal bardzo dobry-NAD.
  • Poziom 12  
    Reasumując. Mog więc dorzucić drugą parę tranzystorków wyjściowych. W emiterach BD 911 i 912 dać po 0,22 ohm i powinno grać? Spróbuję.
    Wielgachne dzięki za wszelkie sugestie
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    Jedna uwaga:
    WS432 i 442 mają tak beznadziejny przedwzmacniacz, że jakiejkolwiek końcowki byś tam nie wstawił, to i tak zabrzmi do :ass: :(
    Jeżeli ktoś chce pięknego brzmienia lat '80 to polecam raczej Trawiatę lub WS503/303.

Tak więc zacząłbym raczej od wymiany przedwzmacniacza. Moc tego wzmacniacza nie jest znowu tak mała, aczkolwiek faktycznie warto ją nieco podnieść, by mieć jakiś zapas przy głośniejszym sluchaniu - ale czy jest sens aż do 150W?? No i gdzie tam w tej obudowie zmieścisz 500W (albo więcej) trafo - nawet toroid???
  • Poziom 38  
    Co do samej obudowy to osobiście na styk wlazł mi toroid 250W.Co do bżmienia to też nie powiem żeby WS304 trawiata był taki luxusowu :).Mam w moim wzmacniaczu przedwzmacniacz z tego 304 i nie jest to taka fajna sprawa.Jednakże do dziśmaży mi sie taka maszyna jak WS503 :)
  • Poziom 18  
    Nie mówiłem o WS304 tylko 301S. WS304 to odpowiednik PW7011 i jest trochę inny. Natomiast dla mnie po przejściu z 432 na 301S (zarówno kiedyś z oryginalną końcówką, jak obecnie na TDA7294) zmiana brzmienia jest spora - na plus. 432/442 mają węższe pasmo (od góry do 20kHz, a 301S do 30kHz), i zupełnie zwaloną charakterystykę korekcji i konturu.
  • Poziom 18  
    witam.
    Co do pasma przenoszenia.Jeżeli ty słyszysz powyżej 20 kHz to moje gratulacje też bym tak chciał.Prawda jednak jest okrutna ucho ludzkie słyszy tylko do 20kHz i to tylko teoretycznie bo w praktyce ktoś kto słyszy powyżej 16kHz to ma już bardzo dobry słuch.A to co tak wszyscy biorą za cykającą górę to częstotliwości z zakresu 10-12kHz.Co ty na to.I jeszcze jedno po co się sprzeczać który z WS był lepszy.Wszystkie miały podobne brzmienia różniły się mocą 15-35W.Co do tego TDA ja zrobiłem na STK i też przeżyłem szok ale po roku zatęskniłem do swojego starego WS4421.
    pozdrawiam i prosze o komentarze
    Ps a może by tak przenieść ten post na audio
  • Poziom 18  
    Nie twierdzę, że słyszę. Ale im wyżej górna granica pasma wzmacniacza, tym lepiej przenoszone są częstotliwości leżące poniżej - i to faktycznie słychać. Moje głośniki grają m/w do 16kHz (albo więcej nie słyszę), a jednak wysokie tony przenoszone przez mój obecny wzmacniacz są lepsze niż w WS432 (oczywiście w jednym i drugim przypadku rozpatrujemy korektory ustawione na 0) - chociaż może to być też po części zasługa TDA7294... nie wiem. W każdym razie WS4xx nie lubię... :-( przede wszystkim za jego kontur wycinający prawie cały środek wraz kawałkiem dołu i góry oraz regulator niskich tonów podbijający przede wszystkim $%^&%$ dudnienie z zakresu 100-200Hz.
  • Poziom 17  
    Z tym szerokim pasmem to chyba trochę bardziej skomplikowana sprawa. Tam gdzie jest świadomie ograniczane to ok nie sprzeczam się - chodzi o redukcje TIM, ale szerokie pasmo to też możliwość osiągania mniejszych zniekształceń fazowych w pasmie słyszalnym. Tak więc, wyznaję kompromis ale z przenoszeniem jednak grubo poza pasmem słyszalności aczkolwiek bez przesady.
    Odnośnie WS`ów , to jak ktoś zrobi zamiast np. kontura załączanie przekaźnikiem wejścia wprost na pot głośności i końcówkę mocy może być ciekawie. Zresztą radek 5102 jest jeszcze bardziej kiepski jeśli chodzi o projekt wzmaka a przecież ma swój "niedoskonały" urok i całą gamę fanów (w tym moja skromna osoba).
  • Poziom 18  
    witam
    I oto w tym wszystkim chodzi o wierną grupę sympatyków jak to ująłeś niedoskonałego ale zawsze uroku.To były konstrukcje z lat 80 tych.Pomyślcie co by Diora czy inne firmy polskie produkowały dzisiaj.Szkoda że nie ma w rządzie elektroników może byłoby teraz troszeczkę inaczej nie tylko ta chińska masówka.
    Co do konturu to on nie tłumi środka tylko uwypukla góre i dół. Może dlatego odniosłeś takie wrażenie.Wystarczy wyłączyć filtr ustawić potencjometry regulacji barwy na środek i masz czystą końcówkę mocy(pomijając zniekształcenia i charakterystykę samego przedwzmacniacza)
  • Poziom 18  
    Kontur uwypukla górę i dół - w trawiacie rzeczywiście takie zjawisko zachodzi - dół i góra zostają podbite, a środek bez zmian. Natomiast w obu ws432 które mam, włączenie konturu oprócz opisanego wyżej zjawiska powoduje również naprawdę bardzo mocne stłumienie środka - słychać to wyraźnie, jeżeli stłumimy górę i dół potencjometrami, a następnie włączymy kontur - poziom sygnału spadnie i to sporo.
  • Poziom 18  
    witam
    Nie wiem jak to jest w WS 432 bo nie mam schematu przed sobą.Natomiast w WS 4421 jest tak jak opisałem.To w takim razie rozumiem dlaczego masz jakieś ale do swojego WS.Albo jest jeszcze jedna możliwość masz uszkodzony przedwzmacniacz. Czy ten WS działał tak od początku?
    pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Mam dwa WS432, w tym jednego "od nowości" a drugiego kupiłem używanego i oba zawsze mi tak działały :-(. Być może jednak pomimo podobnej obudowy przedwzmacniacz 442 jest trochę inny...?
  • Poziom 38  
    Panowie więc wyżej opisana przypadłość wyciszenia środka jest spotykane we wszystkich WS 432,442,4421.Miałem wszystkie te WS i każdy miał tak samo.Jest to bardzo drażniące ponieważ po włączeniu kontura prawie nie ma średnich częśtotliwości.Natomiast bas sie chyba podbija o 20Db az sie wytrzymać nieda :?
  • Poziom 12  
    Witam!
    Mam jeszcze jedno pytanko. Czy po podniesieniu napięcia zasilania do +/- 45V nie padną tranzystory sterujące BD 139 i BD 140? Katalog podaje że mogą dostać max 80V (jeśli się mylę to mnie poprawcie). Co do przedwzmacniacza: nie będzie go tak przynajmniej zakładałem. Chcę końcówkę podłączyć bezpośrednio do karty dźwiękowej kompa (SB 5.1 Live!) Wstępne próby wypadły pomyślnie, karta dźwiękowa radzi sobie super. Zasilacz będzie musiał "ciągnąć" tylko jeden kanał, drugiego nie będzie. Zastosuję dwa trafo szeregowo - ten od unitry i taki 2x6V 3A
    Powinno wystarczyć. Jedyne co mnie niepokoi to tranzystory sterujące. Zrobiłem już układ opóźnionego załancznia kolumn, z zabezpieczeniem przez silnym przesterem i składową stałą (+/-), dodałem jeszcze zabezpieczenie termiczne i kilka diod pokazujących stan całego układu. Właściwe to po Unitrze zostanie tylko obudowa, ale w końcu tuningujemy na całego - to zbyt wciąga żeby przestać na małych przeróbkach. To chyba już wszystko, dzięki za liczne odpowiedzi.
    Pozdrawiam, Buzzer.
  • Poziom 39  
    Nie znam za bardzo WS442, ale robiłem tuning końcówki mocy do FM5412. Efekt jest całkiem udany, choć przede wszystkim stawiałem na poprawe parametrów jakościowych, a nie na większą moc. Jakbyś był zainteresowany tutaj masz link:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic169963.html

Może Ci się przyda coś przy Twoich przeróbkach. Jak już zrobisz opisz efekty. Powodzenia!
  • Poziom 18  
    Witam
    Ponieważ zajmuję się polskimi wzmacniaczami parę słów na temat:
    1. Tranzystory końcowe można wymienić na pary TIP36/TIP35, przy wymianie trafa nawet na TS180/4 z Trawiaty można uzyskać w sinusie 2X50 W. Wieksze trafo (z wyzszym napięciem np 2x40V pozwoli na jeszcze większą moc).
    2. Na płytce jest miejsce na zabezpieczenie przeciążeniowe na przekaźniku. Warto je przy tuningu założyć.
    3. Pamietajmy że elektrolity Elwy wysychały, warto je zmienić.
    4. Wzrost mocy wymaga zmiany mostka prostowniczego oryginalny B80/3300/5000 nawet z radiatorem może nie wytrzymać.
    Marek WS503
  • Poziom 12  
    Witam!
    Tym razem piszę aby podzielić się wrażeniami odsłuchowymi po przeprowadzeniu tuningu. Nie zakończyłem co prawda jeszcze przeróbek, ale już niewiele zostało. Oto co zrobiłem:
    Wymieniłem kondensatory elektrolityczne w końcówce mocy, do zasilacza dałem 4x4700uF/50V (przypominam że robię tylko jeden kanał). W końcówce mocy podłączyłem dwie pary tranzystorów mocy BD911 i BD912, każda para sterowana jest przez jeden (odpowiednio) BD 194/140, tranzystorki sterujące zamontowane są na małych radiatorkach bo podczas testów okazało się że ich temperatura wzrasta do niebezpieczne dużych wartości. Teraz radiatorki (2,5cm x 3cm) są letnie. Docelowo będą one termicznie sprzężone z radiatorem głównym. Zasilam to wszystko (jeszcze) z TS 120/13. Jak to gra? Otóż wydaje mi się (to potwierdziło już kilka osób) że wzmak dostał dobrego „kopa” – to efekt kondensatorów w zasilaczu. Kiedy dorzuciłem drugą parę tranzystorków to wzmacniaczowi ponownie przybyło uderzenia. Mój GDN 20/60/3 4ohm ma co robić. Pasmo przenoszenia od dołu jest jak sądzę bardzo dobre (wzmacniacz ma zasilać subwoofer 4 ohm). Co więcej – po dodaniu tranzystorów poprawiła się kontrola głośnika, - słychać to w bardziej dynamicznych kawałkach, szczególnie gdy bas „schodzi” w rejony 35 – 50 hz – pomimo dużego obciążenia gra nada dość spokojnie i lekko, nie maltretuje słuchacza pukaniem, ale potrafi zatrząść pokojem wydając stosunkowo dobrze kontrolowany bas. Pragnę zaznaczyć że jest to moja subiektywna ocena, więc nie wszyscy muszą się mieć takie same wrażenia. Nie podniosłem jeszcze napięcia zasilania, ale zrobię to jak tylko dostanę transformator, nie będę jednak podwyższać do +/- 45 ale do +/-42 (tylko się nie śmiejcie:)) żeby nie wykończyć tranzystorków sterujących. Podsumowując: jeśli ktoś ma zamiar zabierać się za porządny tutning tego wzmacniacza to postępując podobnie jak ja – tchnie nowego ducha w ten sprzęcik. Aha! Prąd spoczynkowy wynosi około 40 mA.
    Pozdrawiam wszystkich wielbicieli Diory!!!

No i ma jeszcze układy zabezpieczające o których pisałem wcześniej
  • Poziom 18  
    witam
    Pytanie do MBB Napisałeś że jest miejsce na płycie WS 4421 dla zabezpieczenia zrobionego na przekaźniku. Czy masz schemat tego układu? Czy to będzie to samo co w wzmacniaczach foniki PW?
    Czy ktoś miał ws 4421 z fabrycznie zamontowanym zabezpieczeniem?
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam!

Mam też pytanko w temacie WS442, mam problem z jednym z kanałów, otóż na wyjściu mam napięcie stałe ok 150mV Drugi kanał jest OK - około 10 mV. Wzmacniacz działa prawidłowo lecz to napięcie mnie troszke niepokoi :( Gdzie może być problem?
    Z góry dziekuję za wszelką pomoc!

pozdrawiam
  • Poziom 20  
    altus1 napisał:
    Czy to będzie to samo co w wzmacniaczach foniki PW?

Niestety nie. Tylko przekaźnik (na 99%) jest taki sam. Właśnie próbuje to rozpracować. Jak skończę to dam info na forum.
    pozdrawiam
  • Poziom 26  
    :arrow: Buzzer ..co to za tuning jezeli w efekcie po starym wzmacniaczu pozostało może 40% i nie pełni juz funkcji wzmacniacza stereo tylko napędu do LFE. Nie lepiej było zrobić nowy moduł na jakimś 7293 lub czymś podobnym i wpakować tego w sub czyniąc go aktywnym ? Takie rozwiazanie było by na pewno lepsze jakościowo i bardziej funkcjonalne no ale jak chcesz - każdy robi co lubi ;)

Co do tego WS to zgadzam sie z kolegą Adamst1, że to wyjątkowo nieudana brzmieniowo konstrukcja nie mówiąc jóż o wyglądzie wewnętrznym wzmacniacza - po prostu ohyda ..... oglądałem otatnio u kolegi Rotela z wczesnych lat 70 i nie ma nawet najmniejszego porównania z tym WS, (tranzystorki Snaken, 2 trafa zasilające, regulacja barwy na przełączanych rezystancjach, stosunkowo duża moc ......).

Szczerze mówiąc WS432 to nie najlepszy przykład wzmacniacza pokazującego klasę lat 80 -tych, jeżeli tak to można określić. Osobiście gdyby wpadło mi w ręce takie coś pozostawiłbym tylko samą obudowę jako coś przydatnego i w miarę ładnego :!:
  • Poziom 18  
    Witam.
    W zabezpieczeniu jest przekaźnik RM2/24V. Schematu nie mam, trzeba jak napisał kolega wcześniej ,,rozszyfrować'' płytkę drukowaną.W wersjach z zabezpieczniem tylko tranzystorowym (prąd z rezystorów emiterowych) były niewielkie dodatkowe płytki przykrecone do radiatorów i łączone przewodami.
    Marek WS503
  • Poziom 12  
    Jaco 18:
    Może faktycznie źle wyraziłem się używająć słowa tuning, ale na początku miała być to rzeczywiście niewielka przeróbka, lecz w trakcie prac wpadłem żeby podłubać w tym sprzęcie nieco bardziej. Moim zdaniem efekt jest zadowalający, tym bardziej że stosunek koszty/efekty jest stosunkowo korzystny. Śmiem nawet sądzić (ale nie wywoływać wojnę) że ten wzmak gra lepiej (tj. bardziej nadaje się do napędzania suba) od TDA 7294 - miałem okazję napędzać nim mojego suba. Zasilany był takim samym napięciem jakim ja zasilam moje "pozostałości" UNITRY i nie miał takiego uderzenia, pomimo że pojemności i jakość kondensatorków były takie same.
    Swoją drogą uważam teraz że WS 442 jest świetnym poligonem doświadczalnym dla elektroników wprawiających się co dopiero w technikę dyskretną, wiem bo należę do nich. Na swoim koncie mam kilka wzmaków na US (w tym TDA 7294) i dwa na tranzystorkach (pierwszym był J 35 Jabela, który zadziałał za pierwszym razem i działa do dzisiaj - jakieś 1,5 roku).
    To chyba tyle, pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Z godnie z obietnicą załączam "roszyfrowany" schemat zabezpiecenia i opóźnienia WS4421. narazie bez wartości elementów.
    Jak ktoś je rozpracuje proszę o info.
  • Poziom 11  
    Panowie jakie prady spoczynkowe ustaliliscie
    (gdzie mierzone) i na jakich tranzystorach? Jak duze mozna ustalic?
    Jakie macie napiecia stale na wyjsciu?

Nie ten temat! Wystarczy użyć przycisku SZUKAJ.
    Ustaw ok 15 - 16mV na sztuke 1 rezystora (0,47Ω - znajdziesz są duże).
  • Poziom 32  
    R606, 607 - 15k;
    R607 - 4k7;
    R601, 603 - 47k;
    D601 to raczej odwrotnie.
    C601 - 220n;
    C604 - 100µ;
    A i tak pare eksperymentow bedzie trzeba zrobic :)