Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp + avrdude, niewidzi urzadzenia po VID i PID

acid12 04 Cze 2010 19:18 4603 4
  • #1 04 Cze 2010 19:18
    acid12
    Poziom 21  

problem jak w temacie,
    mam kilka programatorów z których korzystam, USBasp kiedyś używałem długo, później przesiadłęm sie na stk500v2 ale postanowiłem sprawdzic czy ten USBasp działa jeszcze i okazało się że avrdude go wogole nie widzi po podpieciu (i instalowaniu sterowników oczywiście).

ściągnąłęm najnowsze sterowniki ze strony http://www.fischl.de/usbasp/ (2009-02-28) wgrałem innym programatorem, wszystko poprawnie pięknie ładnie.

ponownie sterowniki do windowsa zainstalowałem po podpieciu pod USB, te z powyższej paczki, ale problem nie znika.

w menadżerze urządzeń USBasp poprawnie widac z VID=16C0 oraz PID=05DC jednak avrdude krzyczy "could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc"

w ustawieniach avrdude, programator mam ustawiony na USBASP, natomiast port ... próbowałem różne "USB", "COM1 ... 8", "AVRDOPER" i ciągle ten sam błąd

poniżej screen ustawień i błędu

USBasp + avrdude, niewidzi urzadzenia po VID i PID

czy ktoś się już z tym spotkał ? system poprawnie wykrywa USBasp, sterowniki sie instalują ... a jednak coś nie działa.

sprawa nie dotyczy programowania układu docelowego, ale samego programatora, który wcześniej działał bez problemu. używam windows7 ale na windows XP sp3 jest ten sam bład, więc to nie wina systemu :)

0 4
  • Pomocny post
    #2 04 Cze 2010 20:58
    mirekk36
    Poziom 42  

hmm może masz jakąś dziwną wersję AVRDUDE ??? może spróbuj sobie zassać ten mój programik MkAvrCalculator - już nie po to, żeby z niego korzystać - bo widzę, że masz procka ATmega32, ale za to w ostatniej zakładce jest wersja instalacyjna AVRDUDE, które mi zawsze ładnie działa zarówno na WinXP ale teraz także na Win7 Ultimate64 - żadnych problemów.

Dodano po 1 [minuty]:

przy okazji ja jako port do usb zawsze podaję usb - ale zdaje się że można wpisać chyba nawet cokolwiek a i tak pójdzie ;)

1
  • Pomocny post
    #3 04 Cze 2010 21:25
    ostrytomasz
    Poziom 22  

Taki efekt dawało u mnie niedopasowanie wersji libusb.

Cytat:

With WinAVR version 20080512 or greater, please use libusb_0.1.12.1.
    Use libusb_0.1.10.1 with older WinAVR versions.

Upewnij się też, że w systemie (w szczególności w katalogu w którym znajduje się avrdude) nie plącze się niewłaściwa wersja libusb0.dll lub cygusb0.dll.

0
  • #4 05 Cze 2010 11:42
    acid12
    Poziom 21  

mirekk36 -> instalacja avrdude z Twojego programu pomogła, usbasp śmiga :)
    miałem wersje avrdude z ostatniej kompilacji winavr, od zawsze instalowałem je razem :)

fajny ten Twój programik, szkoda, że nie zgłosiłem się jak rozdawałeś próbki za pomoc przy tworzeniu ;)

dzięki za pomoc :)

0
  • #5 28 Paź 2010 08:54
    siekacz
    Poziom 1  

bardzo dziękuję za pomoc mirekk36, długo zmagałem się z dokładnie takim samym problemem, i nareszcie działa!!!

0