Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

samodzielna budowa serwera NAS

inwent 04 Jun 2010 19:40 3496 1
    inwent
    Level 9  
    Witam

Chciałbym samodzielnie zbudować w miarę wydajny NAS na potrzeby domowe. Jako, że ostatni komputer składałem 8-10 lat temu a technika trochę się zmieniła proszę o parę podpowiedzi.
    Ogólne założenia są takie, że:
    - serwer ma docelowo obsługiwać max 4 klientów
    - musi obsługiwać minimum 4 dyski 2TB (najlepiej 6)

Po przeszukaniu google uznałem, że serwer powinien pracować na FreeNas. Aby był energooszczędny (praca 24h) zastanawiam się nad platformą Atom na ITX, konieczna karta sieciowa 1Gb. Czy możecie coś polecić - jakąś konkretną płytę? Macie jakieś doświadczenia w takich konstrukcjach? Nie ukrywam, że kwestią istotną są także koszty. Chciałbym aby płyta+pamięci (wydaje mi się, iż 1GB powinno wystarczyć) nie kosztowała więcej niż 400-500pln.

NAS ma służyć jako serwer plików multimedialnych w lokalnej sieci i jako klient torrentowy w necie.

Dzięki za wszelkie sugestie.
    alayer
    Level 10  
    Witam,
    Też miałem podobny problem - zbudowałem serwer NAS na Atomie, pod FreeNAS. Uruchamiany jest z pamięci USB, dyski uruchamia tylko w razie potrzeby dostępu do danych (chodziło mi o maksymalną oszczędność energii). Używam go np. do streamingu muzyki (Squeezebox Server), backupu danych z domowych pecetów itp. Jeżeli jest ktoś zainteresowany, to zrobiłem poradnik "krok po kroku" na blogu serwerek.blogspot.com ze zrzutami ekranów, instrukcjami itp. Serwerek działa idealnie od maja. Będę wdzięczny za komentarze.