Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzanie dysków twardych i uszkodzonych sektorów

Windmaker 04 Cze 2010 20:02 5396 7
  • #1 04 Cze 2010 20:02
    Windmaker
    Poziom 8  

Witam

Poszukuję programu do sprawdzenia dysków twardych pod kątem uszkodzeń sektorów i ogólnie błędów. Powód? Otóż miałem awarię dysków twardych a w jej wyniku dyski zgubiły wszystkie dane - od systemu plików po dane na dysku, sektory startowe też się uszkodziły itd. Musiałem je sformatować i wszystko wróciło do normy, ale nie do końca - mam po pierwsze wrażenie, że po awarii komputer dość wolno chodzi oraz nie jestem pewien, czy dyski nie mają uszkodzeń, błędów itd. A dyski to WD Caviary 2x 320 i 1x 640. Do tego wydaje mi się, że dyski mają jakieś wady produkcyjne - przykładowo na dysku 640 GB Windows nie mógł zapisać kopii zapasowej systemu - ok 200 GB wielkości, stwierdzając nierozpoznany błąd.

Jakim programem mogę je sprawdzić pod kątem uszkodzeń i ewentualnie je naprawić? (Dodam, że moja wiedza w tym zakresie jest zerowa, ponieważ przez lata nie miałem żadnych problemów z dyskami, aż do teraz więc doświadczenia nie mam).

Jeśli gdzieś już był taki temat, to przepraszam za dubla.

• #2 04 Cze 2010 20:05
    Matuzalem
    Poziom 43  

Zajrzyj do działu FAQ i przeczytaj teksty, których autorem jest migol21.

• #3 04 Cze 2010 20:21
    Eidems
    Poziom 27  

dokłądny program to mhdd,

• #4 04 Cze 2010 20:55
    Windmaker
    Poziom 8  

Dzięki za pomoc. Ale jednak chyba zostałem zmuszony do wysłania dysków do naprawy na gwarancji ponieważ już podczas przeglądania pustego komputera z nowym systemem wypadają błędy na dyskach i podczas uruchamiania komputera - sprawdzanie dysków przez Windowsa zacina się wszystko na amen. Wygląda na to, ze dyski są uszkodzone porządnie.

A skoro już założyłem ten temat, aby nie robić bałaganu mam jedno pytanie: co mogło spowodować awarię dysków twardych spiętych na raidzie (nie pamiętam który raid to był, ale dyski zapisywały dane niezależnie), plus reset biosu, plus wymazania wszelkich informacji z dysków? Do tego uszkodzeniu uległy widać same dyski - przed awarią wszystko chodziło spokojnie, żadnych oznak problemów, komputer chodził tak samo szybko, nie grzał się nic - dyski lekko ponad rok (luty 2009) i dotychczas chodziły bez większych zarzutów - po za dyskiem 640, który jako jedyny awarii nie uległ teraz - wcześniej miał swoje fochy na duże pliki. Komputer też dość nowy - z grudnia 2009, na Windowsie 7 64b.

• #5 04 Cze 2010 21:02
    Matuzalem
    Poziom 43  

Bym się zaczął przyglądać płycie głównej, a nie dyskom (dyski sprawdź "u kolegi").

• #6 04 Cze 2010 21:05
    Windmaker
    Poziom 8  

To znaczy jak przyglądał - pod jakim kątem?

• #7 04 Cze 2010 21:10
    Matuzalem
    Poziom 43  

Jej sprawności - od rzutu okiem na kondensatory poczynając , a potem pewnie jakąś kartę diagnostyczną bym "załatwiał", by poważniejsze ustalenia poczynić.
    Przecież reset BIOS-u nie mógł być spowodowany awarią dysku/ów.

PS.
    Przy okazji warto by i zasilacz, pod kątem podawanych napięć, sprawdzić.

• #8 04 Cze 2010 21:14
    Windmaker
    Poziom 8  

Wizualnie płyta wygląda ok. Wymienię dyski - mam jeden nowy zupełnie kupiony specjalnie pod system i zobaczę co się będzie działo. Stare sprawdzę, aczkolwiek próby pracy programami diagnostycznymi na nich kończą się problemami zwykle, więc pewnie je na gwarancję poślę, a potem zobaczę co i jak.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME