Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena na 2m

26 Sie 2004 21:11 1500 7
  • Poziom 14  
    Witam. Czy jest możliwość zrobienia z normalnej anteny radiowej samochodowej antenki na 2m ? Jeśli tak to jak można tą antenę zrobić ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.Antenę na 2m można łatwo zrobić z odcinków grubego drutu, lub rurek aluminiowych o małej średnicy.
    Oto jej konstrukcja: promiennik dł. 49cm. U dołu do promiennika są przymocowane cztery przeciwwagi (na izolatorach) o dł. 49cm.
    Najłatwiej jest zamocować gniazdo BNC w kawałku laminatu, do laminatu przymocować przeciwwagi, a promiennik przylutować do środkowej (sygnałowej) końcówki gniazda.
    Jeżeli antana ma mieć impedancje 50ohm to wtedy promienniki muszą być odchylone od pionu pod kątem 135 stopni. Jest to antena GP. Na antenę samochodową nadają się rurki aluminiowe o małej średnicy nie stosuje się wtedy przeciwwag (ich rolę przejmuje karoseria samochodu). Impedancje takiej anteny ustala się regulujac wysokość promiennika nad karoserią :) . Jeżeli ma to być antena stacjonarna na materiał nadaje się drut stalowy. Pozdrawiam i życze powodzenia w montażu :) . Jeśli uda ci się skonstruować i uruchomić GP to napisz o rezultatach.
  • Poziom 12  
    Tak tak, jak się uda to napisz.

A ja mam inna alternatywę, bo jeszcze do niedawna był kłopot z kwotą jaką trzeba było za antenę samochodową zapłącić, a teraz .... 65zł :D
    Kolega kupił ostatni taka małą antenę na magnesie (2cm średnicy), 0,5m długości razem z delikatną "spiralą" na dole anteny, około 8 luźnych zwojów. Działa to bez zarzutu, naprawdę nieźle. Facet dużo czasu spędza w szmochodzie i naprawdę sobie ta antenę chwali.
    Mało tego, to jest duobander, 2m i 70cm.

Kosztuje tak jak mówiłem 65zł razem z przewodem, więc czy warto robić coś samem?? I nie wiadomo z jakim efektem??
  • Poziom 32  
    A gdzie taką antenę za 65 zł można kupić? Poproszę o jakieś namiary na sklep.
  • Poziom 12  
    Panda02 napisał:
    A gdzie taką antenę za 65 zł można kupić? Poproszę o jakieś namiary na sklep.

Dowiem się dokładnie i dam tu znać.
  • Poziom 15  
    Poznań, ul. Krańcowa 73, telefon 061 - 8792632. Cena takiej anteny to 50zł.
  • Poziom 32  
    Dzięki za info, ale mam jeszcze kilka pytań. Czy można gdzieś w sieci zobaczyć taką antenę? Co to jest za firma? Czy mają jakąś stronę www?