Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać prawidłowo instalację TV w domku.

lu106 04 Cze 2010 22:42 12018 15
 • #1 04 Cze 2010 22:42
  lu106
  Poziom 15  

  Witam mam pytanie.
  Właśnie robię instalacje telewizyjna u siebie.
  W domu będzie zwykła antena i dekoder z talerzem.

  Czy mogę zrobić jak na obrazku że połączę gniazdka szeregowo
  Czy trzeba zrobić to inaczej

  Jak wykonać prawidłowo instalację TV w domku.

  0 15
 • Sklep HeluKabel
 • #2 05 Cze 2010 01:41
  cepilek
  Poziom 26  

  Odradzam trzy kable w jednej puszce. Już się tak nie zaleca od paru lat. Stosuje się rozdzielacze sygnałów i po jednym kablu satelitarnym do puszki (gniazda) - tak zwany układ w gwiazdę od rozdzielacza - znajdż hasło DIPOL - sklep w Krakowie a tam będziesz miał schematy instalacji na ich stronie internetowej. Zamiast takiej plątaniny kabli można za to dodać po jednej skrętce jeszcze dla komputerów do tej samej puszki i zastosować gniazda R +TV + RJ45. Ze skrętki 8-żyłowej zawsze można jeszcze obok wykombinować na upartego trzecie gniazdo zespolone dla telefonu, ale kto dzisiaj ma inny telefon niż komórkowy...

  0
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #3 05 Cze 2010 17:32
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  lu106 napisał:
  Właśnie robię instalacje telewizyjna u siebie.

  Jeżeli robisz instalację od nowa to pamiętaj aby z każdego gniazda wyprowadzić przewody do jakiegoś wspólnego punktu/pomieszczenia.
  Kable od anten również w to samo wspólne pomieszczenie , tak aby kable z gniazd i anten były w jednym (blisko siebie) miejscu.
  Dobrze jest też doprowadzić w to miejsce napięcie sieci ~230V.

  Zyskasz w ten sposób możliwość dowolnej konfiguracji całego systemu RTV/SAT - po latach - nie prując ścian i dokładania nowych kabli koncentrycznych.
  Warto by dodać jeszcze "skrętkę" jak napisał cepilek (od każdego gniazda w puszce do tego wspólnego miejsca) .

  Cytat:
  W domu będzie zwykła antena i dekoder z talerzem.

  Do czasu (!!!) , ponieważ i tak za parę lat nadajniki analogowe zostaną wyłączone i przejdziemy tylko na MUX [ DVB-T ] (TV cyfrową naziemną) a domek będzie stał.
  Cytat:
  Czy mogę zrobić jak na obrazku że połączę gniazdka szeregowo

  Możesz ale zdecydowanie nie jest to wskazane.

  Proponuję taką infrastrukturę kablową jak na rysunku :

  Jak wykonać prawidłowo instalację TV w domku.

  Dekodery, wzmacniacze, sumatory, zwrotnice i inne , możesz w takiej konfiguracji podłączyć w dowolnym miejscu w instalacji.
  To tylko zaleta i uniknięcie problemów na przyszłość. :D


  Pozdrawiam.

  0
 • #4 05 Cze 2010 19:04
  cepilek
  Poziom 26  

  Skoro będzie sumator to niepotrzebnie dwa kable idą do każdego gniazdka - wystarczy po jednym satelitarnym...

  0
 • Pomocny post
  #5 05 Cze 2010 21:06
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  cepilek napisał:
  Skoro będzie sumator to niepotrzebnie dwa kable idą do każdego gniazdka - wystarczy po jednym satelitarnym...

  NIE.

  Sumator tylko "sumuje" napięcia w.cz. z dowolnego źródła sygnału np. kamera zewnętrzna czy inny sygnał z innego źródła ( po w.cz. [w.ysokiej cz.ęstotliwości] ).

  Jeżeli wykonasz taką opcje instalacyjną, to będziesz miał możliwość (dowolnej konfiguracji) całego systemu RTV/SAT.
  Polecam.

  Pozdrawiam.

  1
 • #6 06 Cze 2010 21:01
  lu106
  Poziom 15  

  Jak wykonać prawidłowo instalację TV w domku.

  A czy tak już może być ?
  Koło talerza i anteny dam sumator na dachu. Przy pierwszym puszce dam wzmacniacz (czy wzmacniacz działa tak samo jak zasilacze w telewizji Polsat i czy już nie będę musiał dawać zasilaczy ?) Po zasilaczu dam rozdzielacz na inne pokoje .

  Czy jak będę miał gniazda TV i Satelita jak je najlepiej mostkować bo jeden wtyk pójdzie na tuner a drugi na TV ?

  Czym się różnią gniazda przelotowe od nie przelotowych ?

  0
 • #7 06 Cze 2010 23:12
  cepilek
  Poziom 26  

  Może tak być, stare schematy firmy DIPOL o jakiej wspominałem dopuszczają taką możliwość - byłem tam ze dwa tygodnie temu i za pomocą osprzętu teraz dostępnego to jest konwertera QUAD i sumatora QUAD + TV możliwy jest taki układ, ale w każdym pokoju musisz mieć TUNER aby oglądać dowolny program lub inne, droższe urządzenia typu MULTI SWITCHE. Wszelkie układy posiada ta firma, nie będę ich tu publikował, bo nie wiem czy mi wolno. Efekt jest taki, że to samo gniazdo tak jak rozrysowałeś może służyć do odbioru TV naziemnej i SAT oraz R (radio) na jednym przewodzie, bez konieczności przekładania przewodu jak rozrysował SP5ANJ wczoraj o 17.32. Nie trzeba wcale dwóch przewodów osobnych ciągnąć z poddasza do każdego gniazda, ale w niektórych schematach potrzebny jest jeden przewód zwrotny z TUNERA na strych, gdy będziesz miał tylko jeden TUNER a będziesz chciał z niego odbierać programy w innych pokojach, więc rada kolegi SP5ANJ nie jest głupia, bo nie wiadomo nigdy na początku w którym pokoju ma być TUNER – to jest tak, że kto ma pilota lub TUNER czasami rządzi, chociaż nie zawsze, bo to zależy od schematu i zastosowanych urządzeń oraz wiadomo: od zasobności kieszeni inwestora… W układzie z zastosowaniem konwertera i sumatora QUAD w każdym pokoju może (musi) być TUNER i będzie możliwy odbiór dowolnej stacji z dwóch satelit plus z telewizji naziemnej i Radio za pomocą jednego przewodu i gniazd końcowych R+TV - tak zrozumiałem.
  Podwójne przewody jak z tego wynika co proponuje SP5ANJ naprawdę załatwiają wszelkie możliwości konfiguracyjne do samego dna, przewody mają być satelitarne a nie cienkie, nie spełniające warunków oporności przewodów i klasy izolacji… Ponadto daj sobie spokój z przelotowymi gniazdami, bo w układzie SP5ANJ do gniazda przychodzą maksymalnie dwa przewody a nie cztery jak Ty to rozrysowałeś w dwóch gniazdach środkowych na pierwszym rysunku i w jego wersji potrzebne są tylko po dwa przewody i gniazda końcowe a nie przelotowe.
  Co do różnicy gniazd przelotowych i nieprzelotowych to różnią się stopniem tłumienia w dB i innymi parametrami i symbolem. Do sieci rozgałęźnej (gwiazdowej) jakie proponujemy nie stosujemy gniazdek przelotowych, tylko końcowe dedykowane taki sieciom – zapoznaj się z symbolami i nazwami i specyfikacją w w/w sklepie (DIPOL) w plikach PDF gdzie są cenniki i inne dane… Według mnie najważniejsze, to aby cały osprzęt stosować już jednej firmy, według schematu tej frmy i nie mieszać... Tutaj masz dyskusję na temat różnicy gniazd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1639745&highlight= - może Ci się to na coś przyda... Wzmacniacz sygnału sumarycznego a zasilacz wzmacniacza antenowego to dwie różne rzeczy i wszystko zależy od siły sygnału czy jest potrzeba stosowania wzmacniacza antenowego... a jak stosujemy sumator to przeważnie ten wzmacniacz po sumatorze jest konieczny...
  Tutaj była dyskusja na temat instalacji - może Ci się także to na coś przyda:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1659930&highlight=
  Co do pytania: Czy jak będę miał gniazda TV i Satelita jak je najlepiej mostkować bo jeden wtyk pójdzie na tuner a drugi na TV ?
  - Gdy zastosujesz wersję SP5ANJ to nie wolno ich mostkować - mają być osobne dla TV + R a osobno dla SAT - ano właśnie jak jeden przewód pójdzie na TUNER to aby oglądać TV naziemną to musisz przekładać przewód o czym pisałem... chyba, że TUNER ma dwa wejścia na SAT i TV naziemną... to zastosujesz dwa przewody z gniazda do TUNERA i nie musisz przekładać... :) No i na koniec nie zapomnij na strych do punktu zbiorczego doprowadzić 230 Volt zmienego napięcia w celu zasilenia wzmacniaczy i innych urządzeń... :) Sumator, rozgałęziacz, wzmacniacz po sumatorze daj na strychu w jednym miejscu (zbiorczym) jak napisał SP5ANJ a nie na dachu...

  0
 • #8 07 Cze 2010 06:23
  lu106
  Poziom 15  

  Dziękuje za wszystkie rady.
  Jak na razie położę od dachu do pierwszego gniazda dwa kable i tam w przyszłości zastosuje dodatkowe urządzenia.

  Czy lepiej będzie od pierwszego gniazda położyć dwa kable do każdego pokoju czy położyć dwa kable ale od pokoju do następnego pokoju (szeregowo)?

  0
 • #9 07 Cze 2010 06:30
  cepilek
  Poziom 26  

  Jeżeli nie masz strychu, to lepsze jest rozwiązanie położenia po dwa kable od pierwszego pokoju (przedpokoju np. w bloku) do każdego pokoju osobno a nie szeregowo o czym piszemy od początku, że nikt już tak szeregowo teraz nie robi. Choćby z tej racji, że 4 przewody w jednym otworze to żaden luksus połączyć a jak zastosujesz zespolone gniazdo jeszcze na komputer i RTV to kiedyś przeklinałem sam siebie... Muszę tylko nadmienić, że system QUAD potrzebuje trzy kable od anten do pierwszego punktu: dwa od talerza (drugiego satelitę obsługuje zezem) tak mi coś świta w głowie i trzeci kabel z TV naziemnej... Dlatego musisz zawsze brać poprawki na to na co się zdecydujesz... Więc wartałoby postudiować jeszcze schematy a praktyczna porada w sklepie gdzie będziesz to kupował także jest niezbędna, czy taki system akurat jest dostępny w sprzedaży jaki Ty sobie wybierzesz... Nie opieraj się tylko na naszych opiniach...

  0
 • Pomocny post
  #10 07 Cze 2010 07:55
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Jeżeli budujesz od nowa to proponuję z dachu do domku położyć 4-ry kable koncentryczne.
  Koszt kabla to około 1,5zł./1mb .

  Jeden kabel RTV
  Dwa kable do SAT
  Jeden na przyszłość np. do stacji CB
  (dałbym jeszcze skrętkę do telefonii bezprzewodowej)

  Pozdrawiam.

  1
 • #11 07 Cze 2010 11:31
  lu106
  Poziom 15  

  Zrobię jak mówicie na strychu zrobię miejsce zbiorcze. Do tego miejsca pojadę 3 lub 4 kablami od dachu (chyba nawet n wymaga podwójnych kabli jak chce się nagrywać i oglądać coś innego). Od tego miejsca do salonu polorze 3 kable a do dwóch pozostałych pokojów po dwa kable.

  Myślę ze tak będzie dobrze i dodatkowo dam do tego miejsca gniazdko 230V  To dla ciekawości
  Nie dawno koło mnie elektryk robił instalacje i do każdego pokoju leciał dwoma kablami szeregowo.

  0
 • Pomocny post
  #12 07 Cze 2010 11:58
  krzysztofh
  Poziom 29  

  Jeżeli chodzi o porządną instalację antenową w domku jednorodzinnym to nie wystarczy powiedzieć połóż dwa kable czy trzy.
  Ważne aby klient określił wymagania co do ilości odbiorników (gniazd abonenckich) odległość od nadajnika itp
  Moim zdaniem dwa kable z przeznaczeniem na TV sat to za mało.
  Najbardziej elastyczna instalacja antenowa powinna być oparta o multiswitch. Jest wprawdzie droższa niż na rozgałęźnikach ale umożliwia prawie dowolną konfigurację instalacji raz zbudowanej.
  Multiswitch dobiera się z zależności od ilości sygnałów wejściowych oraz ilości gniazd abonenckich. Typowe maja 4 lub 8 wejść antenowych dla jednego satelity lub dwóch oraz 4 -12 wyjść. Dodatkowo wejście dla instalacji TV naziemnej.
  Aby zatem mieć dostęp do obu satelitów np Astra i Hotbird trzeba położyć od talerza do multiswitcha 8 przewodów oraz jeden do anten odbioru lokalnego.
  Przy zastosowaniu multiswitcha konieczne jest zastosowanie konwerterów Quatro, nie Quad.
  Ważne aby kable od konwerterów do multiswitcha nie były dłuższe niż 10m, aby nie tracić nadmiernie sygnału.
  Takie rozwiązanie pozwoli mieć dostęp do wszystkich kanałów z dowolnego gniazda w domu niezależnie.
  Poruszana sprawa kabla powrotnego ma tylko sens jeżeli decydujemy się na odbiór sygnału SD. Jak ktoś dysponuje dekoderem HD, których na rynku coraz więcej z uwagi na powoli ale zawsze rosnącą liczbę programów HD powinien go zestawić z TV po kablu HDMi. Inaczej nie ma mowy o odbiorze HD.
  Poniżej kilka schematów do analizy:
  http://www.dipol.com.pl/przyklady_instalacji_antenowych_tv_sat_wlan_gsm_schematy.htm

  0
 • #13 07 Cze 2010 14:31
  cepilek
  Poziom 26  

  Napisałeś: "Niedawno koło mnie elektryk robił instalacje i do każdego pokoju leciał dwoma kablami szeregowo." - Schematy i produkowane urządzenia tak szybko zmieniają się, że elektryk nie nadąża z postępem gdy ma kilkuletnią przerwę w śledzeniu nowości, zwłaszcza zaaferowany robotą... Dlatego na moją odpowiedzialność zastosuj system w gwiazdę a nie szeregowo... Link do schematów podał Ci kolega krzysztofh, chociaż tych starszych sprzed dwóch lat z DIPOLA nie widzę w tym linku - oto przykład jak technika idzie do przodu a zapewne urządzenia dzisiaj są produkowane i stosowane a za chwilę nie ma schematów ani urządzeń - są inne (multiswitche na przykład)...

  0
 • #14 07 Cze 2010 15:22
  lu106
  Poziom 15  

  Ja wszystko rozumiem ale moje zadanie jest że muszę położyć kable bo tynkarze przychodzą za tydzień.

  Zrobię tak jak napisałem wyżej

  "Zrobię jak mówicie na strychu zrobię miejsce zbiorcze. Do tego miejsca pojadę 3 lub 4 kablami od dachu. Od tego miejsca do salonu polorze 3 kable a do dwóch pozostałych pokojów po dwa kable. "


  Będzie na pewno cyfra+ i zwykła antena. A do tego 2 lub 3 odbiorniki.
  Raczej cyfra+ nie będzie rozdzielana. Ale chce żeby była tylko możliwość podłączenia w przyszłości

  0
 • #15 07 Cze 2010 18:14
  cepilek
  Poziom 26  

  No i to chyba wszystko - reszta potem do ustalenia w sklepie z antenami i osprzętem. Powodzenia!

  0
 • Pomocny post
  #16 07 Cze 2010 18:26
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  lu106 napisał:
  Zrobię jak mówicie na strychu zrobię miejsce zbiorcze.

  BRAWO.
  Cytat:
  Do tego miejsca pojadę 3 lub 4 kablami od dachu (chyba nawet n wymaga podwójnych kabli jak chce się nagrywać i oglądać coś innego).

  Jeżeli chcesz nagrywać to moim zdaniem nie zaszkodzi dać od dachu na strych 5-ciu kabli koncentrycznych. (najwyżej nie wykorzystasz - to żaden ból)
  Cytat:
  Od tego miejsca do salonu polorze 3 kable a do dwóch pozostałych pokojów po dwa kable.

  Daj po po 2 (dwa) kable koncentryczne do każdej puszki (gniazda) i możesz jeszcze dołączyć po jednej skrętce do każdej puszki na strych.
  Jakbyś kiedyś kombinował coś z systemami alarmowymi i/lub telefonią (centralka telefoniczna) lub internetem (router) - to masz już wszystko.
  Pamiętaj, że jeżeli podłączysz jeszcze skrętkę, to nie zapomnij dołączyć na strych kabel bezpośrednio z "miasta telefon" (wejście główne) (przy alarmowaniu za pośrednictwem telefonu, zaistnieje potrzeba wyłączenia wszystkich aktualnych połączeń telefonicznych).
  Cytat:
  Myślę ze tak będzie dobrze i dodatkowo dam do tego miejsca gniazdko 230V

  Sieć ~230V to podstawa. Zainstaluj kabel 3x2,5mm bezpośrednio od skrzynki elektrycznej na strych, poprzez (najlepiej) osobny bezpiecznik automatyczny 10A.

  To będzie już FULL możliwości podłączeń. Więcej już chyba nie trzeba. :D

  Cytat:
  Nie dawno koło mnie elektryk robił instalacje i do każdego pokoju leciał dwoma kablami szeregowo.

  Przypomnę, że to TYLKO elektryk a nie "radiowiec" i "sieciowiec" (net).

  Tak jak napisał kolega cepilek (wie co proponuje i chwała Mu za to) :
  Schematy i produkowane urządzenia tak szybko zmieniają się, że elektryk nie nadąża z postępem gdy ma kilkuletnią przerwę w śledzeniu nowości, zwłaszcza zaaferowany robotą...

  Tak zainstalowane kable to inaczej Full WYPAS a możliwości konfiguracyjne są na 100% (a nawet na 101%).


  Pozdrawiam.

  0
  Szukaj w 5mln produktów