Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką płytę główną zamiast ASRock p4vt8+ ?

Felek Trodaj 05 Cze 2010 01:02 3663 32
  • #1 05 Cze 2010 01:02
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

Padła mi płyta główna ASRock p4vt8+. opis
    Chciałem kupić taką samą (używaną na Allegro), ale przy okazji szukania na forum informacji o przyczynach problemu, dowiedziałem się o jej awaryjności (spuchnięte kondensatory, itd.) .
    Zapytam zatem jaka jest alternatywa? Jaką płytę główną wybrać zamiast p4vt8+, by pasowała do posiadanych podzespołów? A może jednak zostać przy tym modelu?

Posiadam:
    procesor Pentium 4/3GHz/1MB/800 MHz/s478
    pamięć 2 x GoodRam DDR 1GB PC-3200 DIMM
    karta graficzna nVIDIA GeForce FX 5200 128 MB
    zasilacz Modecom - FEEL 300 ATX
    dysk systemowy Samsung SP0411N 7200rpm 40 GB ATA 133
    dysk Barracuda 7200.10 SATA 3.0Gb/s 320GB
    dysk optyczny LITE-ON COMBO LTC-48161H

Macie jakieś sugestie co do innych podzespołów? Może inna karta graficzna? Lepszy zasilacz?
    Poradźcie.

0 29
  • #2 05 Cze 2010 01:22
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Abit IS7. Do wymiany kwalifikuje się zasilacz - od razu. Karta graficzna też nie jest najwyższych lotów. Z czymś pokroju GF6600GT/7300GT/9800pro można by było spokojnie zagrać w HL2 na tym sprzęcie.

0
  • #3 05 Cze 2010 09:04
    macho301
    Poziom 9  

Wojtek masz rację :D

0
  • #4 05 Cze 2010 09:25
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

Rzeczywiście Abit IS7 to dobra alternatywa, ale gdzie to kupić? W internecie nie mogę znaleźć sprzedawcy. Pozostaje chyba czekać, aż trafi się oferta na Allegro.

Wojtek(KeFir) napisał:
    (...)Do wymiany kwalifikuje się zasilacz - od razu.(...)
    Tak, przydałoby się coś porządnego i perspektywicznego. Jeśli macie jakieś propozycje, to piszcie. Linki do Allegro mile widziane.

Nad kartą graficzną też pomyślę, ale to dopiero, gdy będę miał nową płytę główną w ręku.

Dzięki KeFir.

0
  • #5 05 Cze 2010 10:00
    FINIX_47
    Poziom 23  
  • #6 05 Cze 2010 10:20
    DarekPhilips
    Poziom 18  

Witam .
    Bierz jaką kolwiek z plyt MSI , Asusa ,Gigabyte czy też Epoxa.
    Na pewno zwróć uwagę co do chipsetu - napewno Intel bo wtedy masz pewność co do stabilności .Chipsety Via czy Sis omijaj szerokim łukiem zreguły ich wydajność jest znacznie niższa niż Intela .
    Zwróć uwagę na kondensatory przetwornic napięcia - nie mogą być spuchniete albo powylewane. Przejżyj strony producentów na stronach masz często pełne dokumentacje nawet do archiwalnych MB a coś z pewnościa cie ukierunkuje .
    Co do płyt Asrock to mam podobną o nich opinie jak o ECS;ach , "tanie branie".
    Co do zasilaczy to ja bym zwrócił się w stronę Chifteca 360W taki zasilacz spokojnie uciagnie Ci ww. konfigurację , u mnie taki męczy się z MSI K7n2Delta z Athlonem Xp 3200+ 2Gb ramu 2 HDD i 2 napędeami DVD-RW.
    Pozdrawiam .

0
  • #7 05 Cze 2010 10:37
    neophyte
    Poziom 31  

Nie zawracaj sobie głowy niczym poza płytami na Intelu 865.

0
  • #8 05 Cze 2010 12:21
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Propozycja z 915tką jest całkiem interesująca. Pytanie jak z faktycznymi możliwościami.

0
  • #10 07 Cze 2010 23:34
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

Wojtek(KeFir) zasugerował Abit IS7 ale obecnie nie widzę jej nigdzie w sprzedaży przez internet. Znalazłem natomiast Abit IS7-E, która różni się od IS7 brakiem łącza IEEE 1394 (Fire Wire). Mnie w zupełności wystarczy USB 2.0 więc dodaję tę aukcję do obserwowanych.
    http://www.allegro.pl/item1069615919_abit_is7_e_intel_865pe_softmenu_sata_gat_gw.html

Jeszcze jedna kwestia.
    Oprócz wspomnianych 2 kości po 1GB (DDR PC-3200 DIMM) mam jeszcze:
    GoodRam DDR 512MB PC-3200 DIMM
    GoodRam DDR 256MB PC-3200 DIMM
    Kigmax DDR 256MB PC-3200 DIMM
    APACER 256MB UNB PC-3200 DIMM
    Jak można to wykorzystać? Szukać płyty głównej z trybem dual channel i łączyć parami kości o takiej samej wielkości? Np. 2x1GB (GoodRam) + 2x256MB (GoodRam/Kingston) albo dokupić kość 512MB GoodRam i zrobić 2x1GB (GoodRam) + 2x512MB (GoodRam). Dobrze kombinuję?

I jeszcze pytanko o Dual Channel.
    Na Allegro sprzedają kości parami oznaczone DC. Czy tylko takie pamięci będą pracować w dual channel, czy jak sparuję pojedyncze kości, jak napisałem wyżej, to też będą pracować w dualu?

PS.Mój wyświetlacz to LG Flatron W2252V z cyfrowym łączem DVI i HDMI, więc jak już kupię płytę główną, to będę szukał karty graficznej pod tym kątem.

0
  • #11 08 Cze 2010 00:22
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Pamięci oczywiście możesz włożyć dowolne, byle by pojemnością się zgadzały. (i to też nie koniecznie, NF2 dla przykładu ustawi DC na kompletnie dowolnych kościach, nie przypominam sobie, aby i865tka wymagała fizycznie identycznych kości) DC dla platformy intela jest konieczny, bez niego wydajność spada bardzo znacząco.

Ta nieco droższa, ale możliwości ma ogromne. Jak i prezentuje b.dobrą jakość.
    http://www.allegro.pl/item1069670452_epox_ep_4pca3_875p_12xata_2xsata_8xusb_dualch_gw.html

Ta płyta również wydaje się solidną propozycją. Jej zaletą jest mocna sekcja zasilania procesora, Format mATX, i blokada PCI/AGP, co może sugerować dość dobre możliwości O/C.
    http://www.allegro.pl/item1072698899_gigabyte_ga_8ig1000mk_microatx_idealny_stan_865g.html

To w zasadzie jedyne 2 propozycje płyt które mają "to coś" oprócz tego abita. Jest jeszcze Medion ze złączem miniPCI (takie jak w laptopach), ale z racji, że to Medion to go pomijam. Jednak jak sądzę, Abit będzie dla ciebie najlepszym wyjściem, bo ma komplet wyjść układu dźwiękowego, łączeni z optycznymi, a wątpię aby zależało by ci na podłączaniu 16 dysków do płyty.

0
  • #13 08 Cze 2010 00:43
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie, to mój błąd, ta płyta ma 2 gniazda. Już poprawiłem post. Wersja "bez E" ma dodatkowy kontroler i 4 gniazda.

/Proszę moderatora o usunięcie postu, gdy zostanie przeczytany przez autora.

0
  • #14 18 Cze 2010 20:13
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

Temat wciąż aktualny.

Obserwuję aukcję:
    http://allegro.pl/show_item.php?item=10871452...sg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any..
    Sprzedający pisze o wadliwie działającym wentylatorze chipsetu. Czy to rzeczywiście nic takiego i czy trudno dostać zamiennik?

Przy okazji.
    Czy ta aukcja nie powinna być w dziale Allegro › Komputery › Podzespoły bazowe › Płyty z procesorem › Uszkodzone ?

0
  • #15 18 Cze 2010 20:59
    domelc
    Poziom 23  

Asusa.

0
  • #16 19 Cze 2010 00:47
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Wentylator nie jest najmniejszym problemem. Ma po prostu wyrobione łożysko. Normalna sprawa. Zamiennik dostaniesz bez najmniejszego problemu. Ja bym jako zamiennik polecił doskonałego Thermalrighta HR-05. On jest bardzo duży jak na radiator czipsetu, co sprawia, że nie wymaga wentylatora w ogóle. Na oryginalnym wentylatorze nie odważył bym się wyłączać wentylatora - grozi to przegrzaniem.

0
  • #18 19 Cze 2010 17:52
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

domelc napisał:
    Asusa.
    Bardzo mi pomogłeś ;)

Thermalright HR-05, to za duży koszt jak na apgrejd, który chcę zrobić.
    Jakiego wiatraczka mam szukać jako zamiennik do oryginalnego na IS7? Jaka średnica, połączenie, itd.?

0
  • #19 20 Cze 2010 14:47
    FINIX_47
    Poziom 23  

Podejrzewam ze możesz sobie nawet wrzucić jakieś pasywne tylko że oczywiście większe od aktywnego.
    Tymabrdziej że są widoczne na zdjęicach 4 zaczepy także bez problemu powinno podejść, ktoś musi Ci doradzić czy dawać wtedy pastę termoprzewodzącą czy nie.

0
  • #20 20 Cze 2010 17:36
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

FINIX_47 napisał:
    ktoś musi Ci doradzić czy dawać wtedy pastę termoprzewodzącą czy nie.

ŻE CO??

Radiator sobie możesz kupić dowolny! Nie musi być nawet nowy! Możesz sobie sam poszukać!

0
  • #22 20 Cze 2010 19:52
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Lekcja 1 :

Pastę dajemy wszędzie, gdzie układ jest wyposażony w radiator. I to nie tylko tyczy się komputerów. To tyczy się wszystkich układów. Pasta jest stosowana w zasilaczach, wzmacniaczach, falownikach. Słowem, wszędzie, gdzie jakiś tranzystor, lub układ scalony jest wyposażony w radiator. Po każdym zdjęciu takowego radiatora należy dokładnie pastę wyczyścić i założyć nową porcję.

Widziałem radiatory w wielu dziwnych miejscach. Widziałem układy które powinny mieć radiator a go nie miały. Widziałem też takie, które miały ale za mały. BA! Widziałem karty dźwiękowe z radiatorami.
    Ale nigdy nie widziałem kości BIOS z radiatorem. Czy to na pewno o to tobie chodziło.

Lekacja2:

Jeżeli nie jesteś pewien, tego co piszesz. To albo nie pisz, albo napisz, że nie jesteś pewien. Wtedy na pewno ktoś cię poprawi, albo uściśli wypowiedź.

0
  • #23 01 Lip 2010 23:32
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

Wojtek(KeFir) napisał:
    (...) Karta graficzna też nie jest najwyższych lotów. Z czymś pokroju GF6600GT/7300GT/9800pro można by było spokojnie zagrać w HL2 na tym sprzęcie.

Mój monitor ma wejście HDMI. Chciałbym to wykorzystać i poszukać używanej karty graficznej z wyjściem HDMI, ale nie wiem czy warto. Poradźcie, czy zostać przy łączu DVI czy szukać droższej karty graficznej z HDMI? Jakie są różnice pomiędzy DVI a HDMI w użyciu (dla oka)?
    Jeśli miałbym zdecydować się na HDMI, to pewnie lepiej było by szukać mobo z PCI-Express, bo kart graficznych z tym interfejsem jest większy wybór (niż z AGP).

Co poradzicie Panowie eksperci?
    Przejrzałem już dziesiątki specyfikacji (zaczynam już rozpoznawać marki płyt głównych po wyglądzie :D) i prześledziłem setki aukcji. Już mnie trochę głowa boli od zagłębianie tych tematów ;)

0
  • #24 01 Lip 2010 23:56
    FINIX_47
    Poziom 23  

Witam HDMI to napewno lepsza jakaśoć bo jest to nowsza geracja kabli, a jeśli chodzi Ci o to żeby nie bolały oczy przy dłuższym siedzeniu przy komputerze to napisz jaki masz monitor i sprawdź ilu jest hercowy, to mhz odpowiadają za jakoś obrazu (grafika oczywiście też)

http://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

0
  • #25 02 Lip 2010 16:23
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

HDMI to DVI. W zasadzie niczym się te standardy nie różnią. Dla komputera DVI jednak jest mniej problematyczny. A to dla tego, że HDMI jest bardziej stworzony do obsługi sprzętu "wolnostojącego" czyli kin domowych, telewizorów. DVI jest stricte dla monitorów komputerowych.

0
  • #26 02 Lip 2010 22:38
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

Tak, teraz, gdy zagłębiłem nieco temat już wiem, że trudno jednoznacznie ocenić co lepsze. W moim przypadku, gdy komputera będę używał głownie do internetu i, rzadziej, do niewymagających sprzętowo gier, nie ma sensu upierać się przy HDMI.
    Jedna z nurtujących mnie kwestii zostaje zatem rozstrzygnięta - Wystarczy 'grafika' z DVI.
    Dzięki.

0
  • #27 03 Lip 2010 23:09
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

Kupiłem płytę Gigabyte GA-8I865GVMK za 78 zł (z wysyłką).
    Ma to co chciałem, czyli Dual Channel, SATA oraz chipset 865 Intela, jak radziliście.

Nie byłem tylko pewien czy mobo w standardzie microATX przypasuje do obudowy ATX, ale już wiem, że nie powinno być żadnych problemów.

No, to teraz czas rozejrzeć się za solidnym zasilaczem.

Dodano po 12 [minuty]:

No to żem dobabolił! Ta płyta nie ma złącza AGP, bo ma zintegrowaną kartę graficzną :/ Ale skucha! Ech...

0
  • #28 03 Lip 2010 23:24
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

No toś se zakupił :D

0
  • #29 09 Lip 2010 23:44
    Felek Trodaj
    Poziom 10  

Chciałbym wrócić jeszcze do kwestii RAMu.

Zauważyłem, że w sprzedaży są kości oznaczone DC (sprzedawane parami). Zapytałem, czy tylko takie kości będą pracować w dual channel.

Wojtek odpowiedział:

Wojtek(KeFir) napisał:
    Pamięci oczywiście możesz włożyć dowolne, byle by pojemnością się zgadzały. (...) DC dla platformy intela jest konieczny, bez niego wydajność spada bardzo znacząco.

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem. Chodzi mi o zdanie: DC dla platformy intela jest konieczny, bez niego wydajność spada bardzo znacząco.
    Czy mam rozumieć, że jeśli kupię płytę obsługującą pamięci dual channel, to tylko kości oznaczone DC (np. GR400D64L3/2GDC) będą pracowały w dualu?
    Jeśli tak, to muszę zweryfikować cel swoich poszukiwań (płyta główna), bo jeśli moje kości (jak np. GR400D64L3/1G) nie pójdą w dualu, to po co przepłacać za płytę.

Poprawcie mnie, jeśli źle rozumuję.

P.S. Pozbyłem się tej nieszczęśliwej Gigabyte GA-8I865GVMK bez złącza AGP ze stratą kilku złociszy.

0
  • #30 10 Lip 2010 07:18
    FINIX_47
    Poziom 23  

Witam słuchaj ja mam płytę Asrock p4i65g i pracują na niej dwie kości elixir 512 MB i pracują elegancko w dual chanel. Mi polecano pamięć clc3 w końcu zaryzykowałem i zrobiłem po swojemu (jak zawsze:)) i płyta idzie na dwóch kościach 400 mhz pc3200 (nie specjalnie sa to clc3) poprostu dokupiłem jedną identyczna kość, a dodam że wcześniej płyta działała też na 2 kościach pc2700 2x256 MB, tylko tych samych parametrów musza być.

0