Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Vaillant VU 180 wycieka woda z zaworu odpowietrzającego

05 Cze 2010 11:10 7488 7
  • Poziom 9  
    Witam. Mam piec gazowy typ Vaillant VU 180 , 18 kw, dwufunkcyjny ,z zasobnikiem cwu. 120 l. rok prod.2000 ,ogrzewanie domku 1 piętrowego.Problem w tym że z zaworu odpowietrzającego umieszczonego na pompie obiegowej pieca wycieka woda , ale nie zawsze ,czasami jest tylko mokry zawór ,a czasami plama wody pod piecem.Naciskałem grzybek zaworu i jest ruchomy,nie zapieczony. zauważyłem to już pod koniec sezonu i sądziłem że to normalne ,ale w tej chwili nawet jak piec nie chodzi to też lekko wycieka woda.Piec działa normalnie ,wszystko grzeje,podczas wycieku spada w instalacji ciśnienie . W zimie zauważyłem że często zapowietrzał się najdalszy od pieca grzejnik.Ponieważ mam kominek to część grzejników na parterze bywa zakręcona .Proszę o pomoc i poradę co może być przyczyną i jak to samemu naprawić . Odpowietrznik nie jest elementem osobnym ,jest elementem korpusu pompy. Widziałem że pokrywkę odpowietrznika można odkręcić i ewentualnie podczyścić zawór ,ale nie wiem czy to może być powodem wycieku. Filtry siatkowe na rurze przy piecu nie były czyszczone,jak często należy je czyścić.Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 20  
    Jeżeli zakrętka na odpowietrzniku jest mosiężna ( ta duża z niej wystaje króciec z którego kapie ) to należy spuścić wodę z kotła odkręcić ten element i wyczyścić zaworek igielitowy. Przesmarować pastą i skręcić, napuścić wodę i uruchomić kocioł bez uruchamiania palnika celem odpowietrzenia kociołka (np zakręcając zawór gazu). Później już normalnie uruchomić kocioł.

Jeżeli nie pomoże to pozostaje zakup nowego elementu.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc. Nakrętka jest chyba plastikowa taki zielonkawy kolor, ale na obrzeżu jest ryflowana czyli chyba można ją odkręcić, nie wiem tylko czy nie wypadną jakieś sprężynki. Gdyby to był osobno zamontowany odpowietrznik to od razu bym go wymienił na nowy ,ale ten jest elementem składowym obudowy pompy i do ewentualnej wymiany może być tylko pokrywka z zaworkiem,a nie wiem czy to będzie do dostania .Inaczej trzeba by chyba wymontować całą pompę .Zastanawiam się jeszcze czy przed próbą odkręcenia nakrętki nie spróbować napsikać do zaworku WD-40 , może rozpuści osady i nasmaruje elementy zaworka. Jak wczoraj poruszałem iglicą zaworka to dzisiaj jest sucho ,chociaż piec grzeje wodę . W każdym razie spróbuję zrobić tak jak mówisz, spuszczę też wodę z pieca żeby usunąć stare osady.Mam nadzieje że będzie dobrze i uniknę kosztów. :D

• Moderator na urlopie...
    Nic z niego nie wypadnie, a WD40 nie jest cudownym lekiem. Raczej nie obędzie się bez wymiany na nowy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na pewno się nie obędzie . Nowy i po kłopocie.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie . Ponieważ sam odpowietrznik jako część serwisowa nie występuje ,jest tylko razem z obudową pompy koszt 95 zł. z czego potrzebna jest tylko nakrętka z odpowietrznikiem, spróbowałem podczyścić stary ,jak mi tutaj doradzono.No i rzeczywiście sporo było rdzawego szlamu. Wyczyściłem szczoteczką do zębów z dodatkiem WD 40 :D bo nic innego nie miałem iglica była bez widocznych wżerów ,skręciłem i na razie jest szczelne .Wyczyściłem też filtr na rurze powrotnej, był zapakowany szlamem. Spuściłem wodę z pieca i o dziwo była w miarę czysta bez rdzawego szlamu ,co mnie zdziwiło, ale to chyba dobrze .Serwisant w sklepie sprawdził katalogi i stwierdził ,że prawie w większości tych typów pieców , pompy mają odpowietrzniki jako monolit z obudową .95 zł. za nakrętkę z pływakiem i iglicą to trochę drogo ,bo obudowa pompy raczej do niczego się nie przyda.Podobno Vaillant naprodukował części i teraz głównie na nich zarabia.Jeszcze raz dziękuję za pomoc i może ten opis problemu przyda się komuś w krytycznej sytuacji .
  • Specjalista - systemy grzewcze
    andrzej 3 napisał:
    (...) Podobno Vaillant naprodukował części i teraz głównie na nich zarabia.

To oczywiste. Jak każdy producent czegokolwiek.
  • Poziom 9  
    Witam. Rozwiązałem temat wyciekania wody z zaworu odpowietrzającego tak jak mi doradzono poprzez odkręcenie przykrywki i wyczyszczenie zaworu iglicowego .Jak do tej pory a minął już miesiąc wszystko jest w porządku .a piec latem grzeje też wodę czyli cały układ pracuje.Co prawda zaczął również podciekać zawór bezpieczeństwa 6 bar, na dolocie zimnej wody do zbiornika cwu ,ale to już drobnostka koszt 33 zł. Tak to się dzieje po 9 latach.Mam tylko nadzieję ,że piec jeszcze parę lat wytrzyma.

Dodano po 3 [minuty]: