Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnice wielkości pliku po kompilacji AVR-GCC.

dziechu 06 Cze 2010 21:21 5187 47
    gaskoin
    Poziom 38  
    nie ma też co na chama oszczędzać miejsca, jak biblioteki są potężne, na które potrzeba osobnego dysku 8TB a używasz jednej funkcji, to od biedy, można zawsze wywalić to co nie potrzebne ;)

Też jestem zwolennikiem wymyślania koła od nowa, bo lubie wiedzieć jak coś działa, ale faktycznie czasu na to zaczyna brakować i zaczynam układać wszystko z klocków
    dziechu
    Poziom 27  
    gaskoin, zauważ że piszę o programach w C na kontrolery AVR:) Nie ma więc mowy o 8TB, a najwyżej 32kB, co zasadniczo zmienia podejście i warto walczyć o każde 100 bajtów:) Kontroler ma 32kB a mój początek programu ma już 5kB. To jest początek programu w porównaniu z całym programem napisanym w asemblerze, który zajął mi 4kB. Nigdy w życiu nie pisałbym programów w C, gdyby biblioteki AVR asm były tak dostępne jak C. Ponieważ jednak chcę swoje urządzenia nieco unowocześnić i zastąpić cz/b wyswietlacze graficzne 128x64 wyświetlaczem kolorowym TFT 320x240, jak zobaczyłem opis sterowania, ilość rozkazów itd. to sie przeraziłem. Nie tym że nie dam rady, ale ilością do zrobienia. Np. w C udało mi się zrobić komunikację z czujnikiem RGB firmy Hamamatsu w 10 min, po prostu dlatego że jest mniej pisania i liczenia. Np. banalne kwestie odstępów czasowych - w asm muszę obliczyć ile cykli przy danym zegarze żeby otrzymać opóźnienie 5 mikrosekund, a w C dołączając standardową bibliotekę wpisuję _delay_us(5); i już mam. Po prostu wszyscy wspierają C a asm olewają :)
    No i jeszcze jedna ważna kwestia - ostatnio są spore problemy z zakupem niektórych ATMEGA, szczególnie 8 ale też 16,32... Mając program w C, dość niewielką pracą mogę go dostosować i przekompilować na np. PIC, a w asemblerze trzeba po prostu wszystko od zera.
    gaskoin
    Poziom 38  
    dziechu napisał:
    gaskoin, zauważ że piszę o programach w C na kontrolery AVR:) Nie ma więc mowy o 8TB, a najwyżej 32kB

wiem, no przeciez to taki zart był wyolbrzymiający sytuacje :), btw - da sie przeciez przy pomocy AVR obsluzyc dysk twardy :)

dziechu napisał:

Nigdy w życiu nie pisałbym programów w C, gdyby biblioteki AVR asm były tak dostępne jak C. (...)Po prostu wszyscy wspierają C a asm olewają :)

Bo assembler jest trudny i mało kto potrafi w nim pisać, poza tym biblioteki w C są uniwersalne, a kod assemblera już niestety nie. Jak sam zauważyłeś przeniesienie tego na PIC nie jest jakims wielkim problemem w C, a w assemblerze wszystko od nowa. Druga sprawa - teraz przy niskiej cenie można dostać naprawde wiele, więc powoli producenci przestają się przejmować tym, że braknie pamięci, szybkości, czy czegośtam jeszcze

dziechu napisał:

No i jeszcze jedna ważna kwestia - ostatnio są spore problemy z zakupem niektórych ATMEGA, szczególnie 8 ale też 16,32.

jest o tym osobny wątek, tu na forum, wyjaśniający dlaczego
    utak3r
    Poziom 25  
    gaskoin napisał:
    GCC sam w sobie jest tylko głupim kompilatorem, i nie wydaje mi się żeby sprawdzał czy coś użyłeś czy nie tylko bierze jak leci

"Głupi kompilator" w ogóle nic nie dołącza, tylko kompiluje źródła do postaci plików binarnych. Dopiero linker (po "polskawemu" konsolidator...) jest tym programem, który decyduje, jak Twoje binarki i ewentualne biblioteki połączyć ze sobą w całość. Większość implementacji linkerów ma tak, że z danej binarki dołącza tylko te funkcje, które zostały faktycznie użyte (wprost, lub poprzez zależności).

Ja natomiast polecam sprawdzić w ustawieniach jeszcze jedno: co z symbolami debuggera? Zazwyczaj domyślnie są one dołączane do programu, co wydatnie zwiększa jego objętość.
    gaskoin
    Poziom 38  
    utak3r napisał:
    Większość implementacji linkerów ma tak, że z danej binarki dołącza tylko te funkcje, które zostały faktycznie użyte (wprost, lub poprzez zależności).

Ten z AVR Studio najwyrazniej nie ma :)
    PO.
    Poziom 20  
    dziechu napisał:
    Mam biblioteki na np. wyświetlacze graficzne, bardzo bogate, mają funkcje czcionek różnej wielkości, rysowania linii, okręgów, prostokątów, wrzucania bitmap... Dołączam taką bibliotekę, a jeżeli nie wszystkie funkcje wykorzystuję, to albo muszę je w danym projekcie wyciąć, albo zastosować sposoby jak wyżej. W asmblerze też zawsze pisałem sam procedury, mam wszystkie własne, obsługi różnych wyswietlaczy graficznych, alfanumerycznych, eepromow zewnetrznych itd.. Ale już mi się nie chce. Jak widzę opis obsługi wyświtlaczy kolorowych TFT z 1000 różnych rozkazów, to wolę gotowe biblioteki niż siedzieć całymi dniami i je tworzyć.

A o to niedawno pytałem :) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1651223.html

Swoją drogą, ja mam dużą bibliotekę podzieloną na warstwy, osobno sprzęt, osobno kilka programowych. Przy zmianie wyświetlacza albo podłączenia nie muszę nawet funkcji w głównym programie zmieniać ani nic bo jest jednolicie i zamiennie napisane.
    I to jest racja w c, napiszesz raz i masz spokój :E . Potem tylko dopisujesz po kawałku.
    dziechu
    Poziom 27  
    No ten z AVR Studio nie ma. Kiedy nieużywane funkcje wytne, to kod się zmniejsza, czyli są dołączane pomimo że nie używane. No ale po tej dyskusji mam znacznie poszerzony obraz całości, w razie czego nie będę już szukał tak 'na ślepo'. Internet z fachowcami w środku to suuuuuper sprawa:)

Dodano po 43 [minuty]:

Dzięki PO, co prawda jeszcze nie mam pojęcia o linkerach itp.. gdzie 'wsadzić' -Wl,--gc-sections, ale używam static gdzie trzeba. No i nie wiem czy to mała inteligencja AVR Studio czy moja, bo jeżeli wpiszę:

static int tlad = 200;

to jest ok, a jak napiszę:

static int tlad = 200;
    static int tladf = tlad/20;

to mi pisze że tladf nie jest stałą. ??? No przecież jest, zależną od tlad, ale tak jak tlad jest obliczana tylko raz przy kompilacji i wstawiana do kodu.
    utak3r
    Poziom 25  
    Stała to jest const, a nie static. Poza tym spojrzyj na konstrukcję typu:

Code:

#define MAX_BUFOR  32
    ........................
    char bufor[MAX_BUFOR+2];
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    gaskoin - AVR Studio nie ma linkera, wykorzystuje linkera z pakietu WinAVR. A jak się przypatrzysz jak działa linker to zauważysz, że nie ma on możliwości wyrzucenia funkcji z danej jednostki kompilacji, bo nie może zmieniać kodu w plikach obj - od tego jest kompilator. Linker może tylko relokować kod, uzupełniać adresy itd, albo wywalić całego obj jeśli nie jest wykorzystywany. Więc, żeby niepotrzebne funkcje wyleciały musi to zrobić kompilator. A ten z kolei, mając dostęp tylko do danych jednostek kompilacji (plików źródłowych) też może to zrobić wyłącznie w przypadku funkcji lokalnych, co do których istnieje pewność, że nie są wykorzystywane w innych jednostkach kompilacji - a o tym trzeba kompilatorowi powiedzieć, używając słów kluczowych takich jak static. Inną możliwością jest umieszczenie jednej funkcji w jednej jednostce kompilacji tak jak to jest np. w przypadku biblioteki AVR-libc. A trzecią możliwością jest kompilowanie wszystkiego na raz (z jednego wywołania gcc) i zastosowanie odpowiednich flag optymalizacji.

dziechu - AVR Studio to tylko IDE + Symulator, przy kompilacji całkowicie polega na WinAVR, czyli gcc. Nie ma więc sensu mówić, że czegoś nie ma. Jeśli nie wyrzuca nieużywanych funkcji to z powodów j.w., czyli znowu kłania się nauka od podstaw. A co do książek to polecam biblię C, jest też chyba do ściągnięcia jako free download.
    dziechu
    Poziom 27  
    Dzięki, poszukam. Mam na razie 'Język ANSI C' Kernighana. Widać że jest tu kilka problemów oddzielnych - pisanie programu to jeden, poustawianie bibliotek, kompilatorów, linkerów, tworzenie plików Makefile itd... to drugi i w sumie dla mnie trudniejszy. Chyba na razie będę starał się mieć program i wymagane funkcje z bibliotek w jednym pliku, bo w tydzień raczej tego nie połapię:)
    utak3r
    Poziom 25  
    Zamiast Kernighana, poszukaj manuala do gcc :) na przykład na jakichś stronach linuksowych znajdziesz dobre manuale.
    dziechu
    Poziom 27  
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy taka konstrukcja jest ok?

int a = float b;

Czy a przejmie całkowitą część b?

Chodzi mo i coś takiego:

int a;
    float b;

b = log10(a) * 100;
    a = b;

W tym momencie powinienem mieć w a część całkowitą z dwoma cyframi po przecinku z log10(a), czy tak? Jeszcze nie łapię jak robi sie działania na liczbach różnego typu.

Bo jak robię od razu:

a = log10(a) * 100;

to nie jest ok, log10 musi mieć float.
  • Pomocny post
    tmf
    Tak, zadziała. log musi mieć float, ale możesz od razu zrobić rzutowanie typów:
    a=(int)(log10(a)*100);
    Weź tylko pod uwagę, że takie rzutowanie po prostu obetnie ci część po przecinku, jeśli jesteś zainteresowany zaokrągleniem w górę lub w dół to daj:
    a=(int)(log10(a)*100+0,5);
    dziechu
    Poziom 27  
    Wielkie dzięki tmf:)

a=(int)(log10(a)*100); - to znaczy nie muszę deklarować żadnej zmiennej float? tylko int a; ?

To znaczy nie rozumiem co mi obetnie, wszystko po przecinku z log10(a) czy wszystko po przecinku z log10(a) * 100 (to *100 jest właśnie dla przeniesienie dwóch cyfr przed przecinek zanim zamieniam na int).
    tmf
    Nie musisz deklarować floata, ale w sensie szybkości czy wielkości programu to nic nie zmieni. Kompilator i tam musi stworzyć tymczasową zmienną o typie float, tyle, że zrobi to sam, bez twojego udziału.
    Przy tym zapisie, który ci podałem obetnie wszystko po przecinku z wyniku (log10(a)*100), czyli to o co ci chodzi.