Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niemrożąca lodówka Polar wersja cz340 Ta lodówka jest 2 komorowa z 2 agregatamii

zaglodow 21 Sty 2003 20:10 13121 11
 • #1 21 Sty 2003 20:10
  zaglodow
  Poziom 12  

  Co mogło się stać z lodówką, w której nie działa zamrażarka, a chłodziarka działa. Z góry dzięki :?: :?:

  2 11
 • #3 05 Lut 2003 11:24
  zaglodow
  Poziom 12  

  Marka lodówki to Polar wersja cz340 Ta lodówka jest 2 komorowa z 2 agregatamii 2 oddzielne termostaty.

  0
 • #4 05 Lut 2003 11:49
  Nemo
  Poziom 31  

  U nas jak w Polarze ulotnił się freon, też przestała mrozić. Ale może faktycznie sprawdź termostat i przekaźnik załączający agregat.
  Pozdrawiam, Michał.
  mi__sza(malpa)poczta.onet.pl

  0
 • #5 05 Lut 2003 12:15
  POL02
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.
  W pierwszej kolejności sprawdz czy sprężarka pracuje jeżeli pracuje a nie mrozi to brak freonu w obiegu. Jeżeli sprężarka nie pracuje to sprawdz termostat.Gdyby termostat był dobry to,następnie sprawdz wyłącznik rozruchowy i zabezpieczenie termiczne (te elementy znajdują się przy sprężarce pod osłoną).

  0
 • #6 17 Lut 2003 23:27
  GRZECHO 1
  Poziom 10  

  Witam
  Tak jak koledzy pisali wcześniej należy stwierdzic czy kompresor pracuje.Jezeli tak to prawdopodobnie brak czynnika ale czesto bywa tak że filtr jest zapchany i wtedy nawet przy sprawnej spręzarce i czynniku w układzie nie będzie chłodzić.Filtr znajduje sie na wyjsciu skraplacza (tej czarnej kraty z tyłu lodówki i wygląda jak podłuzna bańka).Po drugiej stronie filtra jest cienka ryrka pozwijana zazwyczaj w spirale ,jak ona jest zimna to 100% ze zatkany jest tenze filtr.Ale to tylko takie domysły.
  POZDRAWIAM GRZECHO

  0
 • #7 18 Lut 2003 18:53
  Nemo
  Poziom 31  

  Przyznam, że nie słyszałem, aby tam znajdował się jakikolwiek filtr. Czynnik chłodniczy w lodówkach bez względu na typ, czy CFC, czy nowoczesny (np. izobutan) to gazy. Przyznam, że filtrowanie czynnika chłodniczego (gazu) w zamkniętym i hermetycznym obwodzie nie wydaje mi się sensowne. Poza tym nigdy jeszcze nie spotkałem się, aby ktokolwiek wymieniał ten element. Wymagałoby to oczywiście wypuszczenia czynnika na zewnątrz i po wymianie filtru napełnienia układu. A to troszkę kosztuje i nie jest zbyt bezpieczne.
  Pozdrawiam, Michał.

  0
 • #8 18 Lut 2003 22:14
  XAX
  Poziom 21  

  Witam

  Najpierw odpowiem NEMO
  W każdym układzie chłodniczym znajduje się filtr. Znajduje się on na końcówce skraplacza (czarna kratownica z tyłu lodówki) a z niego wychodzi kapilara (cienka rurka). Ma on dwa zadania. Podstawowym jest osuszanie układu a drugim wyłapywanie małych zanieczyszczeń które mogą być w układzie.
  Szczególnie przy gazie R134a często się on zasyfiał i mimo iż kompresor pracował to sprzęt nie chłodził. Niestety w takim przypadku trzeba rozciąć układ wymienić filtr i ponownie go napełnić.

  Teraz mała analiza dla ZAGLODOWa:
  1) Kompresor nie działa
  Sprawdź termostat. Jak zewrzesz i kompresor ruszy i zacznie mrozić to termostat do wymiany.
  Sprawdź termostat. Jak zewrzesz i kompresor ruszy poczym po chwili kliknie i zamilknie to kompresor do wymiany.
  2) Kompresor działa to masz przechlapane bo na 100% masz coś padnięte w układzie chłodzenia. W najleprzym przypadku tylko filtr do wymiany. W najgorszym kompresor.

  0
 • #9 19 Lut 2003 20:11
  Nemo
  Poziom 31  

  :arrow: XAX Poważnie? Przyznam, że nadal nie wydaje mi się to możliwe. Jak na hermetyczny układ to raczej nie spodziewałbym się w nim wody, a wtedy raczej należałoby napisać nie filtr, ale absorber (lub adsorber). Przepraszam, że jestem takim sceptykiem, ale ciągle nie mogę w to uwierzyć.
  Pozdrawiam, Michał.

  0
 • #10 19 Lut 2003 21:29
  XAX
  Poziom 21  

  Witaj

  Jak nie wierzysz to trudno jakoś to przeżyje :)
  Ale mogę ciebie zapewnić że ten filtr tam jest. Różnie jest nazwany. Głównie filtr lub osuszacz czy też odwadniacz. Trzeba pamiętać że przy produkcji mogą się dostać to układu jakieś zabrudzenia mechaniczne (opiłki, resztki lutowia czy po prostu kurz) do tego dochodzi wilgoć z powietrza zanim zostanie napełniony układ chłodniczy. Gaz też nie jest czysty a do tego czasami zachodzą w nim różne reakcje chemiczne. O ile R12 (zwany freonem) czy też R600 są gazami czystymi to R134a jest paskudny. Wytrąca się w nim parafina i z wilgocią robi się żrący więc filtr jest w układzie bardzo wskazany.

  Mam nadzieje że ci to jakoś wytłumaczyłem.
  Przy okazji może mnie nie zlinczują bo podobno wątek AGD miał dotyczyć elektroniki w sprzęcie :)

  0
 • #11 19 Lut 2003 21:35
  Nemo
  Poziom 31  

  :arrow: XAX: Wielkie dzięki za odpowiedź. Przyznam, że nie przypuszczałem że coś takiego istnieje, ale widać tak jest. Ten adsorber, czy odwadniacz to ciekawa sprawa. Jak kiedyś będę miał dostęp do jakiejś zdezelowanej lodówki to go sobie dokładniej obejrzę. Jeszcze raz wielkie dzięki. Okazuje się, że są takie rzeczy, które się Nemo nie śniły... :D
  Pozdrowienia, Michał.

  0
 • #12 05 Mar 2003 23:12
  GRZECHO 1
  Poziom 10  

  Witam . No nareszczie !!!!!Już muślałem że nie da się przekonać że cos takiego jak filtr w układzie chłodniczym istnieje ale wymieniłem ich całe setki i niestety ale to prawda.Mam spore doświadczenie jeśli chodzi o chłodnictwo ale nie mam doświadczenia w przekonywaniu.Serdeczne dzięki za pomoc GRZECHO

  0