Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Travolution - zielone światło na zawołanie?

pseven 05 Cze 2010 15:16 1826 7
  • Travolution - zielone światło na zawołanie?Audi zakończyło pierwsze testy firmowego systemu Travolution. W minionym tygodniu flota samochodów testowych poruszała się po specjalnie przystosowanym obszarze Ingolstadt, w Niemczech. Travolution integruje w sobie szereg różnych technologii umożliwiających łączność pomiędzy pojazdami jak i pomiędzy pojazdami a infrastrukturą drogową. Ponad 150 sygnalizatorów świetlnych, w objętym testami obszarze, zostało wyposażonych w nowy, aktywny system monitorowania ruchu ulicznego. Jednym z głównych celów projektu jest zoptymalizowanie warunków jazdy, w sposób taki by kierowcy zatrzymywali się na czerwonym świetle rzadziej, co przełoży się m.in. na redukcję zużycia paliwa. W czasie eksperymentu wybrane sygnalizatory świetlne komunikowały się ze znajdującymi się w najbliższym otoczeniu elementami systemu, drogą Wi-Fi. Pozostałe komunikowały się drogą przewodową z dedykowanym serwerem. Znajdujący się w samochodzie kontroler przechwytuje informacje nadawane drogą Wi-Fi, jak i pobiera dane zgromadzone przez serwer poprzez modem UMTS. System informuje kierowcę o statusie najbliższego sygnalizatora świetlnego i innych elementów infrastruktury. To z kolei pozwala zoptymalizować prędkość jazdy, w sposób taki by nie zatrzymywać samochodu na najbliższym skrzyżowaniu (czerwonym świetle). Twórcy systemu uważają, iż niesie on ze sobą znaczący potencjał dla zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także redukcji zużycia paliwa.

Źródło:
    http://green.autoblog.com/2010/06/03/audi-demonstrating-travolution-vehicle-to-infrastructure-communi/

• Servizza
  • #2 05 Cze 2010 19:49
    quniq
    Poziom 21  

To ma sens... I przy większej liczbie samochodów będzie opłacalne. I w sumie to może rozładować korki. Żyć nie umierać. Tylko ciekawe ile krzykną za ten system

• #3 05 Cze 2010 20:02
    Snikers
    Poziom 24  

W Krakowie swego czasu (sto lat przed murzynami) był taki system, pokazywał sugerowaną predkość aby zdążyć na zielone. Nie wiem czy jeszcze jest

• Servizza
  • #4 05 Cze 2010 20:12
    quniq
    Poziom 21  

W sumie to jest rowiązanie genialne w swej prostocie i szkoda, że nie nagłośnili tego... To może stać się naprawdę popularne i można było zrobić na tym kasę.

• #5 05 Cze 2010 23:33
    Ture11
    Poziom 35  

W naszym kraju to nie przejdzie. U nas robi się wszystko, aby przeciętny zjadacz chleba zmarnował jak najwięcej paliwa... Z tego są pieniądze...

Dodano po 47 [sekundy]:

Ale ma to swoje zalety :-)

http://pclab.pl/news40617.html

• #6 06 Cze 2010 22:13
    farmazon3000
    Poziom 15  

heh u nas to nie przejdzie ale z innego powodu:

ja zawsze jadę tak, że zwalniam(tak aby nie zatrzymywać auta) jak widzę z daleka że pali się czerwone światło

i co?

i wszyscy "mistrzowie kierownicy" wyprzedzają mnie, zajeżdżają drogę i hamują tuż przed światłami, no bo przecież nie będą zwalniać

• #7 06 Cze 2010 22:33
    Piotr Sz.
    Poziom 13  

Tak. Ja np. bardzo lubię współobywateli którzy uprawiają ekojazdę w centrum zatłoczonego miasta, dostrzegając czerwone turlają się powolutku nie bacząc, że za nimi jadą tacy co by chcieli jeszcze do lewoskrętu albo prawoskrętu dojechać.... Tak miasto w godzinach szczytu to idealna pora...

A wracając do meritum. System ok. Wielki Brat będzie wiedział jak i którędy bezpiecznie doprowadzić do domu...

• #8 07 Cze 2010 14:36
    Przemotv
    Poziom 11  

Witam serdecznie
    w Opolu jest taki system że obok swiateł na skrzyżowaniu jest wyswietlacz który odlicza ize sekund jeszcze będzie sie palilo dane swiatlo. fajne to jest bo z daleka widac kiedy się zmieni i czy trzeba dodać gazu żeby się załapać czy po malutku.
    A tak swoją drogą taki system widziałem w 2006 roku w Rumunii jak byłem na urlopie.