Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[BCM6348][linux]Czy można wgrać linuxa

05 Cze 2010 16:09 4367 13
  • Poziom 26  
    Witam. mam router bthomehub w srodku siedzi BCM6348 czy można było by tam wgrać jakiś najprostszy Linux. nie musi być to już router. chciałbym tylko żeby robił jako print server i tylko tyle, myslę ze ten procek to pociągnie. jeśli zły dział to przepraszam i proszę o przeniesienie w odpowiedniejsze miejsce. z góry dziękuje
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 26  
    Witam. na pewno istnieje taka możliwość tylko jak tego dokonać? Proszę o pomoc temat jest naprawdę ciekawy z taniego routera który jest łatwo dostępny można było by dzięki linuxowi zrobić printserver, bramke voip i klienta torrent.
  • Poziom 26  
    utak3r napisał:
    Google się zacięły?....

to jest najłatwiej napisać szukałem bardzo wiele na ten temat tą strone znam ale tam nie jest napisane jak to wgrać a tymi programami co sie wgrywa softa normalnie sie nie da
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 25  
    Najłatwiej to jest napisać, że najłatwiej jest napisać :P
    Podtrzymuję to, co napisałem, najwyraźniej Google nie działają u Ciebie.

Sprawa w streszczeniu wygląda tak: o ile urządzenie to faktycznie działa na linuksie, to jednak BT złamało licencję GPL. Po otrzymaniu pierwszego monitu udostępnili te pliki, do których linka Ci dałem. Jednak, nadal są w niezgodzie z GPL, ponieważ brakuje... skryptów instalacyjnych. Sprawa jest nadal w toku - wcześniej czy później będą musieli owe skrypty udostępnić. Gdy to zrobią, będzie mógł sobie wgrać co innego.
  • Poziom 26  
    jak widać Tobie też sie zacinają bo nie napisałeś jak zainstalować ;) ja tą stronę już dawno widziałem, ale tam są same zródła nie ma nic o kompilacji, instalowaniu itp. wiec pomyślałem zeby wgrać jakiegoś bootlodera albo skorzystać z tego co jest i wgrać tam jakiegoś linuxa cos jak na arm-y. musze sobie zmontować jakiegoś JTAG na usb i coś może wykombinuje. napewno datasheet by mi w tym pomógł ale duzo tego szukałem i nie znalazłem pełnego datasheat

p.s. zapomniałem dodać ze te pliki są juz od prawie 1,5 roku dostępne ;)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    elektronik999 napisał:
    nie napisałeś jak zainstalować ;) ja tą stronę już dawno widziałem, ale tam są same zródła nie ma nic o kompilacji, instalowaniu itp.

Napisałem powyżej, dlaczego ;)

A JTAG... oczywiście, jak najbardziej. Jedynym problemem może się okazać, że (jak często producenci praktykują) że piny JTAGa mogą być np... pod jakąś ważną kostką ;) Do tego na 50% nie podpisane, że to właśnie one - a wyśledzenie ścieżek od nóżek procka jest przy płytce wielowarstwowej raczej niemożliwe...

No ale rozbieraj, może jest wszystko podane na tacy :)
  • Poziom 26  
    Wspomniałem o JTAG ponieważ wiem ze tam jest (mam też opis portu szeregowego) ;) i mam nawet opis Link

Cytat:
    # P2 = 3.3V TTL Serial port.
    (Note voltage - never connect directly to a PC serial port!)

* Pin 1 = GROUND / 0V
    * Pin 2 = RXD (Input)
    * Pin 3 = TXD (Output)
    * Pin 4 = Vcc (3.3V)
    * Baud Rate: 115200bps
    * Other: 8N1 (8-bit, No Parity, 1 stop bit)

Cytat:
    On the reverse of the board, there is a small 8-pin connector footprint sited directly under the CPU. Googling about indicates this may be a JTAG port (2=TDI=TP33, 3=TDO=TP32, 5=TMS=TP34, 6=TCK=TP35) but I have not tried this yet - it's next! It was indicated that reading the firmware can be accomplished with a strangely named utility and a simple parallel port cable. (See here) There have been no reports of successfully flashing the device though.[/code]
  • Poziom 25  
    Gdyby się okazało, że to faktycznie JTAG - to już połowa sukcesu :)
    Teraz problemem będzie (przy braku jak na razie źródeł ichniego systemu) zebranie wszystkich wymaganych sterowników.

Przerabiałem już te tematy kilkakrotnie przy okazji różnych PDA - zabootować kernel to nie problem, problemem okazuje się zgranie całości urządzenia :/
  • Poziom 26  
    teraz muszę sobie zrobić JTAG na usb bo lpt nie mam. i tu mam pytanie czy ten adaptej usb -> JTAG to musi być jakiś specjalny do tego układu czy moze być taki
  • Poziom 25  
    Musisz zapytać Freddiego, bo nie jestem tego pewien - ale wydaje mi się, że Jego projekt (oparty o Amontec JTAG Key) nie obsługuje rdzeni MIPS32.
  • Poziom 38  
    Jego projekt jest ograniczony jedynie softem, który nie jest Jego, warto zajrzeć na strone OpenOCD co oni tam wspierają :)
  • Poziom 26  
    Na razie pod płytkę routera podłączyłem się za pomocą portu szeregowego. wstawię tu to co wysyła bootloder:
    Po wysłaniu komendy " "
    Code:
    2010-06-19 14:15:26.346 [RX] - [OSI2]<HT>   File "/active/ZZN0AA6.196": Format OSI2 compliant (o

2010-06-19 14:15:26.434 [RX] - ffset=339, prodid="0", varid="0").<CR><LF>
    [SS]<HT>   Device mounted (prodid="", prodname="", varid="", v
    2010-06-19 14:15:26.531 [RX] - arname="").<CR><LF>
    [ELF]<HT>   Loading file "/active/ZZN0AA6.196" ...<CR><LF>

2010-06-19 14:15:37.026 [RX] - c<CR><LF>
    <CR><LF>
     Speedtouch initialization sequence started.<CR><LF>
    <CR>
    For EMAC1 - select for the ST706/ST780.<CR><LF>
    For EMAC2 - select for the ST706/ST780.<CR><LF>
    b6w_init<CR><LF>
    Calibrating delay loop... 252.31 BogoMIPS<CR><LF>
    mpi: No Card is in the PCMCIA slot<CR><LF>
    mpi: device 0x4318 found in PCI slot 1, function 0<CR><LF>
    wl: srom not detected, using main memory mapped srom info (wombo board)<LF>
    wl0: wlc_attach: using main broad MAC address base in NVRAM (wombo board srom: 3 )<CR><LF>
    wl0 MAC Address: 00:14:7F:99:1C:92<LF>
    <LF><CR>
    Blueflash needs serial line. Disconnect and reboot...

a to po wysłaniu komendy "":
    Code:
    2010-06-19 14:18:41.650 [RX] - nƒ˙

2010-06-19 14:18:41.802 [RX] - ˙˙˙˙˙
    2010-06-19 14:18:41.882 [RX] - ˙˙˙˙˙˙˙˙˙
    2010-06-19 14:18:42.002 [RX] - ˙˙˙˙˙˙˙˙
    2010-06-19 14:18:42.106 [RX] - ˙˙˙˙˙˙Č<SOH>_Q4ţ$mľ
    2010-06-19 14:18:42.426 [RX] - 2<DLE>_A<CR><LF>
    <CR><LF>
    <CR><LF>
    ˙<CR><LF>
    <CR><LF>
    2010-06-19 14:18:42.546 [RX] - [OSI2]<HT>   File "ZZLZ1.000": Format OSI2 compliant (offset=339, pro

2010-06-19 14:18:42.642 [RX] - did="0", varid="0").<CR><LF>
    [SS]<HT>   Device mounted (prodid="", prodname="", varid="", varname="").<CR><LF>
    [ELF]<HT>   Loading file "ZZL
    2010-06-19 14:18:42.754 [RX] - Z1.000" ...<CR><LF>
    call 0x0x80081040(ZZLZ1.000 -t)<LF><CR>
    <LF>
    ----------------------- OSBA -----------------------<CR><LF>
    version : bcm96348:MOD_BLDBCM96348_OSBA_V1.0.1<CR><LF>
    active device  : /dev/fda1<CR><LF>
    passive device : /dev/fda2<CR><LF>
    active path    : /active<CR><LF>
    passive path   : /dl<CR><LF>
    <CR><LF>
    Mounting /dev/fda1 as /active... success.<CR><LF>
    Mounting /dev/fda2 as /dl... success.<CR><LF>
    ---------------- /active/ZZN0AA6.196 START ----------------<CR><LF>
    <CR><LF>
    [OSI2]<HT>   File "/active/ZZN0AA6.196": Format OSI2 compliant (offset=339, prodid="0", varid="0").<CR><LF>
    [SS]<HT>   Device mounted (prodid="", prodname="", varid="", varname="").<CR><LF>
    [ELF]<HT>   Loading file "/active/ZZN0AA6.196" ...<CR><LF>
    c<CR><LF>
    <CR><LF>
    <CR>
    For EMAC1 - select for the ST706/ST780.<CR><LF>
    For EMAC2 - select for the ST706/ST780.<CR><LF>
    b6w_init<CR><LF>
    Calibrating delay loop... 252.31 BogoMIPS<CR><LF>
    mpi: No Card is in the PCMCIA slot<CR><LF>
    mpi: device 0x4318 found in PCI slot 1, function 0<CR><LF>
    wl: srom not detected, using main memory mapped srom info (wombo board)<LF>
    wl0: wlc_attach: using main broad MAC address base in NVRAM (wombo board srom: 3 )<CR><LF>
    wl0 MAC Address: 00:14:7F:99:1C:92<LF>
    <LF><CR>
    Blueflash needs serial line. Disconnect and reboot...

P.S. Jeśli ktoś ma pełną dokumentacje tego procka to proszę sie nią podzielić (dam pkt za to)
    ++++++++++++++++
    ++++++++++++++++
    Edit: Jeśli ktoś wie co to za bootloader to prosze napisać i jaki kompilator (ewentualnie całe środowisko) obsłuży ten procesor bo bez tego nie ma sensu robienie JTAG-a