Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Siemens Siwamat Plus 5451, hallotron w silniku

skali 05 Jun 2010 16:11 8646 11
Relpol
 • #1
  skali
  Level 18  
  Pralka ta rozpoczyna jakiś program prawidłowo po czym jak ma się włączyć obrót bębna to zaczyna kręcić w jednym kierunku i przerywa, i tak próbuje ze trzy, czy cztery razy i potem zaświeca się czwarta zielona dioda oraz miga czerwona środkowa ze suszarki (dwie krople, nad diodą). Jest to błąd silnika. Sprawdziłem płytę sterującą, triaka, przekaźniki, wszystko OK, szczotki w silniku również wyglądają na dobre jeszcze, ale nie jestem pewien za czujnik hallotronowy, ponieważ nie mam żadnych zapasowych części by podmienić silnik, czy nawet sam czujnik.
  Wykonałem pomiary w pralce i pin 7 jest masą, pin 8 +5V, a na wyjściu czyli pinie 6 jest również +5V, mierząc miernikiem nic się nie zmienia, czy to silnik stoi czy się kręci. Pożyczyłem oscyloskop znajomemu i nie wiem, czy nic się nie pojawia, czy są jakieś impulsy.
  Na warsztacie po podłączeniu 5V do pinów 7,8 również na Pinie 6 po pokręceniu wirnikiem nic się nie dzieje (pobór prądu przez ten czujnik to 4mA).
  Podaję jeszcze wartości rezystancji pomiędzy wyprowadzeniami czujnika:

  7- 8+ >25,5Mohm
  7+ 8- > przerwa
  6- 7+ > 360kOhm
  6+ 7- > 360kOhm
  6- 8+ > 26MOhm
  6+ 8- > przerwa

  Acha, magnes na wirniku jest cały i wygląda na OK.
  Czy może mi ktoś doradzić kto ma większe doświadczenie co dalej sprawdzić, czy ewentualnie skąd załatwić taki czujnik halotronowy, czy da się to jakoś przerobić itp...
 • Relpol
 • Relpol
 • #3
  skali
  Level 18  
  Faktycznie nie zwracałem zbyt szczegółowo uwagi na to, teraz przemierzyłem uzwojenie i wirnik w różnych położeniach i wyszły mi takie pomiary między poszczególnymi pinami:

  1-2 > 1,8 Ohm
  1-3 > 1,2 Ohm
  2-3 > 3 Ohm
  4-5 > od 4,4-7,4 Ohm

  Tak więc wygląda na to że przerwę na jakiejś cewce ma uzwojenie wirnika, dzisiaj już nie będę go rozbierał ale w poniedziałek sprawdzę wirnik na przerwy i na zwarcia międzyzwojowe.
  Pozdr.
 • Helpful post
  #4
  Andrzej G
  Home appliances specialist
  Jeżeli w jedną stronę kręci poprawnie to ja bym się nie czepiał hallotrona ani silnika. Wyglada to ewidentnie na uszkodzenie w module sterujacym.
 • #5
  skali
  Level 18  
  Raczej to nie wygląda na poprawne kręcenie w cyklu prania, to jakby próba kręcenia, gdzieś około pół obrotu bębna. A co może być uszkodzone w module sterującym, przejrzałem wszystko i wygląda na dobre, przekaźniki, triak i inne elementy oprócz układów scalonych są sprawne. Jutro sprawdzę wirnik przyrządem do sprawdzania zwarć międzyzwojowych to się okaże.
 • Helpful post
  #6
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Sprawdź silnik poza pralką , może być uszkodzony wirnik.
  Nie powinno iskrzyć na komutatorze.
 • #7
  futek2
  Level 19  
  Pralka Siemens Siwamat Plus 5451, hallotron w silniku
  W silniku , który posiadam też z Siemensa, typ pralki nie pamiętam natomiast typ silnika to 3047608?? – po prostu nieczytelny jest nieco inaczej
  7- 8+ >27,96 Mohm
  7+ 8- > przerwa
  6- 7+ > 109,8 kOhm
  6+ 7- > 109,8 kOhm
  6- 8+ > 28,36MOhm
  6+ 8- > przerwa

  Ale sprawdź czy brak odwracanie kierunku obrotów nie jest spowodowany niesprawnością przekaźnika lub braku jego wysterowania z płyty !

  W przerwach pomiędzy zmianami kierunku obrotów powinien być słyszalny przekaźnik , jeśli nie słychać to może on jest uszkodzony-jego cewka, a jeśli słychać to może ma uszkodzony-wypalony styk.
  Tylko uważaj bo ten drugi w tym czasie odpada i też da to jakiś dźwięk!!!

  Jeśli faktycznie – mało prawdopodobne – byłby to hallotron to silnik jest do wzięcia.

  FUTEK2
 • #8
  skali
  Level 18  
  Sprawdziłem wirnik, na zwarcia i przerwy i jest dobry, wymieniłem przy okazji szczotki i nadal to samo. Silnik podczas tych krótkich startów przed wyświetleniem błędu nie iskrzy. Jeszcze raz sprawdziłem przekaźniki i są dobre zarówno cewki jak i styki, cewki sterowane są z układów Darlingtona ULQ2004.
  Prześledziłem tor hallotrona aż do procesora, wszystkie elementy sprawne.
  Nadal kolega nie oddał mi oscyloskopu a żona już mi truje że nie ma w czym prać :)
  Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby podmienić silnik a jest tam:
  3047609AA4
  1BA6760-0BC
 • #9
  skali
  Level 18  
  Czy ktoś może posiada na zbyciu z uszkodzonego silnika taki szczotkotrzymacz wraz z czujnikiem hallotronowym, ewentualnie sam czujnik z wyżej wymienionego modelu silnika? Bo ciągle podejrzewam że to uszkodzony jest ten czujnik, procesor nie dostaje odpowiedzi o tym że fizycznie silnik się kręci i zatrzymuje cały program.
 • Helpful post
  #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  skali
  Level 18  
  Podzwonię trochę i popytam w pobliskich serwisach AGD, chyba że ktoś z czytających forumowiczów elektrody znajdzie coś takiego u siebie i się odezwie.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #12
  User removed account
  Level 1