Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik sterowany radiowo (UHF)

kamilsos 05 Cze 2010 18:11 10343 9
 • Przekaźnik sterowany radiowo (UHF)
  Czy kiedykolwiek chciałeś włączyć zdalnie jakieś urządzenie ? Spróbuj zrobić ten radiowy kontroler przekaźnika. Obsługa odbywa się przy pomocy specjalnego, przenośnego pilota który jest nadajnikiem fal UHF.

  Istnieje wiele sytuacji w których przydatna jest zdalna obsługa urządzenia. Włączanie i wyłączanie zdalne jest o wiele wygodniejsze niż ręczna obsługa naszego odbiornika. Sytuacje w których taki sterownik może okazać się przydatny są następujące: włączenie świateł w domu po powrocie do domu, włączanie/wyłączanie oświetlenia basenu, włączanie/wyłączanie pomp wodnych. Zdalna kontrola ułatwia też obsługę urządzeń do których mamy utrudniony dostęp np. urządzenia w fabrykach.

  Oryginalnym przeznaczeniem tego urządzenia było automatyczne załączanie pomp wodnych w odpowiedzi na sygnał wysyłany z miernika poziomu płynu. Zdano sobie jednak sprawę, iż przez dodanie pilota można uzyskać znacznie wyższą wartość użytkową, a także uniwersalność urządzenia.

  Komercyjne moduły zdalnego załączania urządzeń są zwykle przeznaczone do pracy z obciążeniami nie większymi jak 1000W. Jeżeli jednak potrzebujesz urządzenia potrafiącego obsługiwać większe obciążenia to ten projekt jest właśnie dla Ciebie. Ten sterowany radiowo przekaźnik potrafi włączać i wyłączać obciążenia do 2500W z odległości do 200m – jest to 10-krotność zasięgu urządzeń komercyjnych.

  Jak już wcześniej wspominaliśmy, przekaźnik sterowany jest przy pomocy pilota – nadajnika fal radiowych pasma UHF. Pilot posiada jedynie dwa przyciski – jednym z nich włączamy podłączone urządzenie, drugim wyłączamy je. Dioda LED świeci przy każdej wysyłanej transmisji. Pilot posiada również 10 indywidualnych kodów, które można zmieniać. Dzięki temu można za pomocą jednego pilota sterować dziesięcioma różnymi odbiornikami. Należy zauważyć że, aby zmienić kod pilota należy posłużyć się małym śrubokrętem w celu zmiany ustawienia przełącznika.

  Ze względu na to, iż zasięg urządzenia wynosi aż 200m należy przedsięwziąć pewne kroki ostrożności. Większość z nas żyje w wysoce zurbanizowanym środowisku. Nie chcielibyśmy przecież kontrolować przekaźnika sąsiadów, albo co gorsza by sąsiedzi sterowali naszym sprzętem. Dlatego też urządzenie posiada 16 stopni kodowania dzięki którym będzie można dostroić odbiornik do nadajnika. Zapobiega to przypadkowemu odebraniu kodu od innego posiadacza nadajnika.

  Odbiornik posiada również czasomierz, który w celu oszczędzania energii wyłączy sterowane urządzenie po zadanym okresie czasu. Nasz sprzęt zostanie wyłączony automatycznie po czasie od 1 minuty do 4 godzin, zależnie od ustawienie przełącznika (S3).

  Ta dodatkowa funkcja może przydać się szczególnie gdy sterujemy za pomocą naszego urządzenia światłami ogrodowymi. Dla przykładu gdy włączymy światła oświetlające nam ścieżkę w ogrodzie możemy oczekiwać iż wyłączą się one po kilku minutach czy też godzinach oszczędzając energię, a także nasze cenne pieniądze. Oczywiście tryb oszczędzania energii można wyłączyć, a nasze urządzenie będzie włączone do czasu gdy nie naciśniemy ‘wyłącz’ na klawiaturze naszego pilota.

  Kolejną funkcją urządzenia jest zabezpieczenie przed przepaleniem. Jeżeli napięcie w sieci spadnie do poziomu odbiegającego od normy przekaźnik odłączy sterowane urządzenie. Zabezpieczenie to służy głównie jako ochrona dla silników elektrycznych, którym spadek napięcia szkodzi najbardziej. Gdy napięcie w sieci spada, silnik elektryczny zaczyna się obracać wolniej, przez co uzwojenia silnika są dłużej zasilane i płynie przez nie większy prąd. W takiej sytuacji silnik zaczyna się nagrzewać, a to prowadzi do jego przepalenia. Urządzenie to nie pozwala na takie zdarzenie odłączając zasilanie gdy wykryty jest spadek napięcia.

  Kontroler posiada na obudowie duży, czerwony przycisk który służy do awaryjnego włączenia lub wyłączenia urządzenia w przypadku gdy zgubiony został pilot lub wyczerpały się baterie. Lampka neonowa została dodana po to aby wskazywać podłączenie urządzenia do sieci. Wewnątrz urządzenia znaleźć można przekaźnik, który podłącza lub odłącza nasz sprzęt. Jest to przekaźnik wysoko-prądowy zapewniający długotrwała i pewną pracę urządzenia.

  Sercem odbiornika jest PIC16F88 który monitoruje sygnały odbierane przez radiowy moduł odbiorczy pracujący na paśmie 433 Mhz.

  Schemat nadajnika:
  Przekaźnik sterowany radiowo (UHF)

  Schemat odbiornika:
  Przekaźnik sterowany radiowo (UHF)


  Przekaźnik sterowany radiowo (UHF)Przekaźnik sterowany radiowo (UHF)

  Źródło: „Everyday Practical Electronics” 1/2010

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  kamilsos
  Poziom 13  
  Offline 
  kamilsos napisał 106 postów o ocenie 24, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2008 roku.
 • AdexAdex
 • AdexAdex
 • #3
  psine.pl

  Poziom 29  
  Projekt jak projekt.
  co do wcześniejszej wypowiedzi o jakiej mocy mówisz od kiedy 2500W obciążenia jest nielegalne.
  A moduły 433MHz są nielegalne ? od kiedy ? poproszę jakąś ustawę, gdzie zakazane jest używanie modułów tego typu.
  Napiszę do TME, ELFA, i innych by wycofali te moduły z ofert :-)

  Sam projekt wart jest zainteresowania i na pewno dużo lepiej będzie działał w określonych warunkach niż np IRDA.

  Pozdrawiam
  Marek
  SQ7LQK
 • #4
  avatar
  Poziom 35  
  inventco.eu napisał:
  Projekt jak projekt.
  co do wcześniejszej wypowiedzi o jakiej mocy mówisz od kiedy 2500W obciążenia jest nielegalne.
  A moduły 433MHz są nielegalne ? od kiedy ? poproszę jakąś ustawę, gdzie zakazane jest używanie modułów tego typu.
  Napiszę do TME, ELFA, i innych by wycofali te moduły z ofert :-)

  Sam projekt wart jest zainteresowania i na pewno dużo lepiej będzie działał w określonych warunkach niż np IRDA.

  Pozdrawiam
  Marek
  SQ7LQK

  Kolego - sarkazm czy brak wiedzy ? Zakaz uzywania a zakaz sprzedawania to cos innego - antyradar w samochodzie moze byc - ale nie mozesz go otworzyc i z niego korzystac.

  ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA INFRASTRUKTURY

  z dnia 6 sierpnia 2002 r.

  w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia.

  Jak dla mnie to mozesz napisac nawet do parafian z listem otwartym odezwe do narodu , tylko poco ?
 • #5
  psine.pl

  Poziom 29  
  Witam ponownie... cytuję:

  S5.138 Następujące zakresy:
  6.765 - 6.795 kHz (częstotliwość środkowa 6.780 kHz),
  433,05 - 434,79 MHz (częstotliwość środkowa 433,92 MHz) w Regionie 1, wykluczając kraje wymienione w Artykule S5.280,
  61 - 61,5 GHz (częstotliwość środkowa 61,25 GHz),
  122 -123 GHz (częstotliwość środkowa 122,5 GHz),
  244 - 246 GHz (częstotliwość środkowa 245 GHz)
  są przeznaczone dla celów przemysłowych, naukowych i medycznych, zwanych dalej "ISM". Użytkowanie tych zakresów dla tych celów może nastąpić pod warunkiem, że zainteresowana administracja udzieli na to specjalnego zezwolenia, w porozumieniu z innymi administracjami, których służby mogą zostać zakłócone. Przy stosowaniu tego postanowienia administracje powinny opierać się na ostatnich wersjach odpowiednich Zaleceń ITU-R.


  oraz to (nie będę całości wklejał :

  http://lex.pl/serwis/du/2002/1162.htm

  ze szczególnym uwzględnieniem tego fragmentu:

  Aneks nr l

  Zakresy częstotliwości i parametry techniczne urządzeń przeznaczonych do ogólnego stosowania, obejmujących w szczególności urządzenia wykorzystywane w telemetrii, zdalnym sterowaniu, alarmach, transmisji danych oraz w zakresie powyżej 2,4 GHz do przesyłania sygnałów wizyjnych

  Lp.
  Zakres częstotliwości Moc promieniowania lub natężenie pola elektromagnetycznego w odległości 10 m
  Rodzaj anteny Szerokość kanału radiowego Aktywność nadajnika
  1 6,765 - 6,795 MHz 3) 42 dBmA/m 1) I, D [-] [-]
  2 13,553 - 13,567 MHz 3) 42 dBmA/m 1) I, D [-] [-]
  3 26,957 - 27,283 MHz 3) 42 dBmA/m lub
  Ł 10 mW (e.r.p.) 2) I, D [-] [-]
  4 40,66 - 40,70 MHz 3) Ł 10 mW (e.r.p.) I, D [-] [-]
  5 433,05 - 434,79 MHz 3), 4) Ł 10 mW (e.r.p.) I, D 25 kHz [-]]

  a 200m mozna uzyskać z mocy 10mW bez kłopotu przy zachowaniu pewnych zasad.


  Pozdrawiam
  Marek
  SQ7LQK
 • #6
  11111olo
  Poziom 42  
  AVATAR nie wiem czemu piszesz bzdury?! Przecież w tej ustawie nie ma mowy że pasmo 433MHZ jest nielegalne tylko że nie wolno przesyłać "głosu" a ten pilot na pewno nie przesyła informacji akustycznych.
 • #7
  Naimad_86
  Poziom 16  
  11111olo ma rację. Inaczej nawet korzystanie z pilotów do centralnych zamków byłoby zakazane ponieważ część z nich pracuje właśnie na paśmie 433MHz i ma zasięg grubo powyżej 10m. A odnośnie projektu to jakich kosztów można się spodziewać chcąc zbudować takie sterowanie?
 • #8
  gemiel
  Poziom 22  
  Koszty można policzyć prosto:
  - moduły nadajnik i odbiornik po ok. 15zł
  - procki około 10zł szt
  - zasilacz, triaki i sporo różnych elementów niech kosztuje 25zł
  - radość z wykonania płytki i wielkiego pilota bezcenna ;-)
  W zasadzie wolę kupić za 55zł sterownik zamka centralnego z dwoma ładnymi pilotami ze zmiennym kodem, dodać triak lub przekaźnik i całość wyjdzie bardziej profesjonalna.
  Wiem, że to nie praca od podstaw ale zawsze zastanawia mnie dlaczego w każdym poście ktoś pyta o koszty.
  Brak pomysłu na inne pytanie?
 • #9
  Naimad_86
  Poziom 16  
  @gemiel
  Pytanie o koszty w moim przypadku nie było spowodowane brakiem innych tylko zasugerowaniem innego rozwiązania - nie koniecznie zrobienie całości od podstaw a zastosowanie dostępnych już elementów, które tylko przystosujemy do swojej potrzeby. Jest to o tyle dobre rozwiązanie iż zaoszczędza nam czas (nie musimy pisać programu pod µC jeżeli ma to być dla przykładu jakiś prosty włącz/wyłącz), co ważniejsze nasze fundusze oraz poziom estetyki jest o wiele wyższy (zastosowanie gotowego małego pilota). Pozdrawiam
 • #10
  k124l
  Poziom 20  
  avatar napisał:
  Projekt marny - pilot ogromny, czestotliwosc i moc nielegalna u nas.


  dlaczego nielegalna