Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio nie odbiera sygnału

patczar 05 Cze 2010 18:12 1014 1
  • #1 05 Cze 2010 18:12
    patczar
    Poziom 2  

Witam,

W mojej Corsie B mam zamontowane jakieś radio Dewoo, nie wiem czy to fabryczne, i antenę z napisami GM, więc chyba fabryczna. Radio od początku (tzn. dla mnie od roku) "przerywało", przy czym nie chodzi o jego zasilanie ani o połączenie z głośnikami, tylko o odbiór sygnału z anteny - czasem grało ładnie (jak na ten sprzęt ;)), po chwili tylko szumy lub ledwo słyszalny sygnał (i wtedy wyszukiwanie nowej stacji nic nie dawało), czasami po jakimś czasie sygnał wracał. Czasami zmiany nastepowały na nierównościach, ale nie zawsze.
    Ostatnio ten stan trwa juz bez przerwy.

Radio poza tym działa dobrze, np. magnetofon gra. Acha, gdy działało to fakt czy był zapłon, czy nie, nie miał żadnego znaczenia.

Nie jestem fachowcem, ale chciałem zbadać sytuację (i w miarę możliwości naprawić) na własną rękę i trochę już wiem:
    - antena skośna z tyłu dachu, wewnątrz plastikowej osłony jest płytka z jakąś "elektroniką", nie jest to po prostu przedłużenie kabla
    - z antenty wychodzą dwa przewody, jeden "gruby", drugi to taki cienki drucik,
    * prawdopodobnie oznacza to, że mam antenę ze wzmacniaczem, ale Wy pewnie wiecie lepiej...

- z radia (poza kostką ISO) wychodzi tylko jeden przewód "gruby" (chyba koncentryczny)
    - kabel "gruby" nie jest nigdzie po drodze przerwany ani nie ma zwarcia z masą (udało mi się zamknąć obwód od kabla przy radiu aż do drucika "out" na płytce wewnątrz anteny)
    - kabel cienki wychodzący z anteny ma połączenie z masą - nie wiem czy tak ma być
    - w pęku przewodów dochodzących do radia jest jeden luźny czerwony kabelek, który nigdzie mi nie pasuje, tzn. każdy używany styk kostki jest podłączony; na tym kabelku nie ma żadnego napięcia do masy przy włączonym radiu; kurcze, chyba nie sprawdzałem przy właczonym zapłonie...
    - radio "na gwoździa" też nie gra, ale testowane wewnątrz auta, więc pewnie to jeszcze nic nie znaczy

Niestety w tej chwili nie mam możliwości podłączyć do tej anteny innego radia ani załozyć na próbę innej anteny.

Może te objawy, które opisałem nasuwają komuś z Was jakąś typową usterkę starych radyjek/anten. Chciałbym wiedzieć, czy jest sens wymieniać antenę, a może lepiej radio - ale nie chciałbym robic tego niepotrzebnie. A może to tylko złe podłączenie. Co jeszcze mógłbym sprawdzić. Dysponuje prostym miernikiem :)

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi,
    Pozdrawiam

0 1
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Cze 2010 19:39
    Daniello
    Poziom 14  

Witam!!
    -sprawdz radio to podstawa.
    a po drugie to sprawdz czy masz +12v do masy na wzmacniaczu od antenytzn na tym kabelku nie koncentrycznym?

0