Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie dotyczące obwodu RLC

05 Cze 2010 21:12 2210 1
  • Poziom 8  
    Witam
    W poniedziałek mam ostatni sprawdzian z podstaw elektrotechniki na którym dostane mniej więcej takie zdanie jak te poniżej. Chciałbym prosić aby ktoś mi je sprawdził, ponieważ nie mam pewności czy robię je dobrze. Będę wdzięczny za pomoc.

No więc tak...
    Ma podany obwód z elementami RLC połączonymi szeregowo. Mam podane opory na cewce, kondensatorze i rezystorze, częstotliwość prądu oraz wartość chwilowa prądu. Moim zdaniem jest wyliczenie napięć chwilowych na każdym z elementów oraz narysowanie wykresu o którym wspomnę później. Postaram się numeracyjne objaśnić co robię w moim zdaniu

1.Nie mam podanej pulsacji jednak mogę ją policzyć za pomocą częstotliwości.
    2.Podstawiam obliczoną pulsacje do wartości chwilowej prądu.
    3.Obliczam impedancje.
    4.Liczę napięcie chwilowe.
    5.Obliczam kąt przesunięcia fazowego.
    6.Z tablic matematycznych odczytuje ile ma stopni.
    7.Ponownie obliczam wartość prądu chwilowego uwzględniając już kąt przesunięcia fazowego.
    8.Obliczam napięcia chwilowe na każdym z elementów.

Jeśli wszystko jest dobrze (?) to moim ostatnim zdaniem jest sporządzenie wykresu wektorowego do tego zadania. Jednak nie wiem jak to zrobić :(
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    Wiorec napisał:
    Witam
    W poniedziałek mam ostatni sprawdzian z podstaw elektrotechniki na którym dostane mniej więcej takie zdanie jak te poniżej. Chciałbym prosić aby ktoś mi je sprawdził, ponieważ nie mam pewności czy robię je dobrze. Będę wdzięczny za pomoc.

No więc tak...
    Ma podany obwód z elementami RLC połączonymi szeregowo. Mam podane opory na cewce, kondensatorze i rezystorze, częstotliwość prądu oraz wartość chwilowa prądu. Moim zdaniem jest wyliczenie napięć chwilowych na każdym z elementów oraz narysowanie wykresu o którym wspomnę później. Postaram się numeracyjne objaśnić co robię w moim zdaniu

1.Nie mam podanej pulsacji jednak mogę ją policzyć za pomocą częstotliwości.
    2.Podstawiam obliczoną pulsacje do wartości chwilowej prądu.
    3.Obliczam impedancje.
    4.Liczę napięcie chwilowe.
    5.Obliczam kąt przesunięcia fazowego.
    6.Z tablic matematycznych odczytuje ile ma stopni.
    7.Ponownie obliczam wartość prądu chwilowego uwzględniając już kąt przesunięcia fazowego.
    8.Obliczam napięcia chwilowe na każdym z elementów.

Jeśli wszystko jest dobrze (?) to moim ostatnim zdaniem jest sporządzenie wykresu wektorowego do tego zadania. Jednak nie wiem jak to zrobić :(
    punktuję błędy:
    - w pkt. 4. zapis liczbowy równania wartości chwilowej napięcia - nie jest poprawnie podana faza początkowa napięcia.
    Jest ona liczona dopiero w pkt. 5. a przecież należy wyliczoną wartość wykorzystać już w/w równaniu.
    - pkt. 7. a to na jakiej podstawie - "ni z gruszki, ni z pietruszki" - faza początkowa prądu została "cofnięta" o 45° ? ? ?
    - dalej nie sprawdzam, ponieważ w/w błąd - błędnie wyliczona/zmieniona wartość początkowa fazy początkowej prądu - ma wpływ na dalsze obliczenia.

Poza tym, to wartość stałej Archimedesa, czyli ludolfiny należy tu przyjmować z większą ilością cyfr znaczących ... Π =3.14159265358979...

Pozdrawiam