Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna Asrock 775 Twins-HDTV uszkodzony dźwięk

kosob 05 Cze 2010 22:31 2679 14
  • #1 05 Cze 2010 22:31
    kosob
    Poziom 12  

Witam,
    Upalił mi się jeden element na płycie głównej Asrock 775 Twins-HDTV (pierwsza wersja, nie REV 2.0). Konkretnie jest to mały element oznaczony jako L23, umiejscowiony blisko gniazda do taśmy dla przednich wejść słuchawkowych. Czy ktoś mógłby mi napisać dokładnie co to za element? Uszkodzenie powstało przy wkładaniu mini-jacka na przednim panelu i teraz nie mam wcale dźwięku. Załączam zdjęcie ze wskazaniem na miejsce usterki.

Pozdrawiam

0 14
  • #2 05 Cze 2010 22:42
    neophyte
    Poziom 31  

Literką L oznaczane są cewki.

0
  • #3 05 Cze 2010 23:05
    kosob
    Poziom 12  

Tak też się myślałem, ale chyba nie wystarczy jakakolwiek cewka. Potrzebuję dokładnych parametrów.

0
  • #4 05 Cze 2010 23:39
    krakarak
    Poziom 39  

Obok masz sprawne elementy z drugiego kanału, są identyczne. Ale jak się tak spaliło to najpierw pomierz z jakiego powodu doszło do przepływu tak dużego prądu.

0
  • #5 06 Cze 2010 14:07
    kosob
    Poziom 12  

Witam,
    Uszkodzenie spowodowało całkowity brak dźwięku (we wszystkich kanałach, a nie tylko w jednym).

0
  • #6 06 Cze 2010 15:15
    krakarak
    Poziom 39  

A kto pytał w ilu kanałach nie masz dzwięku ? Jak masz takie spalenie to całkiem naturalne, że padł układ generujący dźwięk bądź jego zasilanie. Myślałeś, że scalak wytrzyma przepływ takiego prądu ? Albo, że tylko jeden kanał padnie a drugi będzie hulał ? Patrząc na załączone zdjęcie widzę pięknie stopiony element z jednego kanału a całe w drugim kanale dlatego napisałem, że parametry sam widzisz. Piszę, żebyś przeanalizował układ i określił skąd mogło dojść do podania napięcia, skutkiem czego spaliło cewkę oraz prawdopodobnie cały układ scalony. Może to uszkodzenie będzie objęte gwarancją ( choć nie sądzę ), a jak nie to kupisz dźwięk na karcie i po ptokach.

0
  • #7 06 Cze 2010 15:22
    xrenjix
    Poziom 22  

Powiem szczerze że dziwne to uszkodzenie. Widziałem kiedyś takie ale było spowodowane wpięciem w panel kabla z sygnałem z wierzy. Wątpię że uda ci się to naprawić, tak jak wyżej kolega napisał najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowej karty dźwiękowej.

0
  • #8 06 Cze 2010 17:06
    kosob
    Poziom 12  

Witam,
    Element się upalił przy wkładaniu mini-jacka na przednim panelu (konkretnie przy podłączeniu mikrofonu do jego gniazda). Bardzo możliwe, że to przez to, że na tylnym panelu już miałem wejście mikrofonowe zajęte i powstało jakieś zwarcie (nauczka na przyszłość). Płyta jest już stara i gwarancja jej nie obejmuje (niedługo miałem ją sprzedawać i wymieniać na coś nowszego a tu taki klops).

Krakarak, czy mógłbyś dokładnie napisać (lub zaznaczyć na rysunku), o których elementach piszesz (chodzi mi o te z drugiego kanału do porównania). Czy chodzi o cewki L24 i L25 (obydwie mają oznaczenie 101)?

"padł układ generujący dźwięk bądź jego zasilanie" - czyli możliwe, że posypał się cały ALC850?

Jutro mogę podrzucić płytę do znajomego, który byłby w stanie mi pzelutować ten element lub układ ALC850 (jeśli udałoby mi się go znaleźć gdzieś tanio), dlatego byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi.

0
  • #9 07 Cze 2010 08:38
    krakarak
    Poziom 39  

kosob napisał:
    Jutro mogę podrzucić płytę do znajomego, który byłby w stanie mi przelutować ten element lub układ ALC850 (jeśli udałoby mi się go znaleźć gdzieś tanio), dlatego byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi.

Jeśli twój kolega potrafi wymienić taki układ to z pewnością poradzi sobie z określeniem elementów 2 kanału i podstawieniem cewki.
    Powodzenia.

0
  • #10 07 Cze 2010 12:32
    adamadi33
    Poziom 43  

Witam porada dla kolegi nie dasz rady naprawić takiego uszkodzenia, płytę główna czeka serwis.Pozdrawiam.

0
  • #11 11 Cze 2010 13:18
    kosob
    Poziom 12  

Witam ponownie,
    Osobiście myślę, że warto popróbować niż z miejsca zrezygnować z walki. Może czegoś się nauczę przy okazji.

Upalona cewka jeszcze nie została wymieniona - kolega nie miał na miejscu takich elementów. Obecnie jestem w trakcie poszukiwań.

Ściągnąłem dokumentację układu ze strony Realteka i zacząłem ją studiować. Przy okazji zauważyłem dziwną rzecz - w ustawieniach dźwięku mam wybrane głośniki 6channel i wygląda na to, że układ teraz jakby korzystał z wejść Line-in i Mic-in jako wyjścia na głośniki tylne i centralny/subwoofer (wcześniej były wykorzystywane standardowe wyjścia przeznaczone do tych kanałów - płyta główna posiada 6xanalog jack, więc nie było potrzeby stosowania takich kombinacji jak zamiana mic-in na centralny/subwoofer).

EDIT: Wygląda to tak (ewidentnie widać, że dolne wyjścia są wyszarzone i wyłączone)
    EDIT2: Nie można teraz ustawić systemu głośników 7.1 a wcześniej można było.

Pozdrawiam

0
  • #12 11 Cze 2010 15:52
    adamadi33
    Poziom 43  

Na stronie realtek jest tylko schemat tego układu.Nie wiadomo czy układ jest uszkodzony poza tym uszkodzenie tkwi najpewniej na płycie głównej,ten układ na pewno posiada zabezpieczenia.Najlepiej poszukać schemat płyty głównej, lecz też nie możliwe do dostania.Układ realtek jak jest uszkodzony też nigdzie nie kupisz nowego takiego układu jedynie wylut.

0
  • #13 11 Cze 2010 17:07
    kosob
    Poziom 12  

Po sesji z multimetrem okazuje się, że upalona cewka leży na linii 5VA a nie, jak pisał kol. krakarak, drugiego kanału (zapewne chodziło mu o BACKOUT-L i BACKOUT-R, czyli dwie cewki leżące obok siebie z oznaczeniem 101). Ścieżka idzie z drugiej strony płyty głównej. I teraz nie wiadomo jednak co to za cewka, bo nie ma drugiej takiej obok. Potrzebuję podpowiedzi od osoby, która posiada taką samą płytę. Na stronie producenta zdjęcia są w za małej rozdzielczości, żeby odczytać kod elementu.

EDIT: Tak na dobrą sprawę, to chyba powinna wystarczyć informacja od kogoś kto ma płytę ASRock z układem ALC850 i 6 x wyjście jack. Wydaje mi się, że konstrukcja tej części nie powinna się znacząco różnić.

EDIT2: Pomierzyłem napięcia ALC850 na nóżkach 25 i 38, czyli jest to +5VA AVDD1 i AVDD2. Zamiast 5V mam ok 1.78V. Zmierzyłem również na pinie +5V przy front panelu i jest takie samo. Jeśli dobrze rozumuję, to mogło paść zasilanie +5V układu ALC850 lub jest to spowodowane przepaleniem się tej cewki. Czy ktoś się orientuje, którym miejscu szukać zasilania tego układu? Dodam, że na nóżkach nr 1 i 9, czyli DVDD1 i DVDD2 jest prawidłowe napięcie około 3.3V.

0
  • #15 12 Cze 2010 01:23
    kosob
    Poziom 12  

Cewka tak czy inaczej jest do wymiany ale podejrzewam jeszcze, że mogło paść gdzieś na płycie głównej zasilanie +5V, bo na obu nóżkach jest tak samo zaniżone. Najgorsze jest, że nie wiem co to za cewka :|. Po jej wymianie mógłbym szukać dalszych ewentualnych uszkodzeń, a tak to mogę sobie tylko zgadywać czy coś więcej nie padło.

Cytat:

Dziękuję za link, ale te schematy już studiuję od kilkunastu godzin. :D

0