Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie anteny MD200 na 80m

diodak_ 05 Cze 2010 23:52 702 0
    diodak_
    Poziom 15  
    Witam
    Posiadam antenę Diamond MD200 wraz z cewką MDC80.Antena stroi sie bardzo wąsko a co najgorzej w moim przypadku najniższy SWR uzyskuję przy F=3,685MHz(rdzeń w cewce wysunięty na max). Przy F=3,750MHz SWR szaleje i wynosi 13.W związku z tym mam też pytanie czy częstotliwość na której będzie najniższy SWR będzie zależna też od wielkości magnesu?Widziałem w sklepach podstawy magnetyczne składające się z trzech magnesów połączonych w "trójkąt" czy zainstalowanie takiej podstawy cos poprawi, przesunie częstotliwość rezonansową anteny. Chcę przesunąć częstotliwość na której najniższy jest SWR w granice 3,74MHz bez skracania pręta anteny.

Pytanie drugie. Opisanie powyżej parametry dotyczą anteny podłączonej do analizatora anten, którego masa nie była podłączona galwanicznie z masą samochodu. W momencie gdy masę samochodu podłączyłem do analizatora a co za tym idzie do ekranu przewodu antenowego, to SWR anteny wystrzelił do nieskończoności a antena nie chciała sie nigdzie zestroić poniżej 10. Czy możecie pomóc mi wyjaśnić co powinienem zrobić.

Pozdrawiam
    SQ5MGA