Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Otake 5522VT piszczenie przetwornicy

snickers1958 05 Jun 2010 23:49 2336 22
  • #1
    snickers1958
    Level 11  
    Witam serdecznie
    Również i mój TV, ten sam model jak wyżej pokazuje mi taką samą usterkę. Jestem oczywiście elektronikiem amatorem i bez pomocy Fachowców nic nie poczynię. W pierwszej chwili od razu pomyślałem o STRze. Wymieniłem go bez zrobienia pomiarów napięć. Nie miałem schematu. Po wymianie STR-a okazało się, że nic się nie zmieniło. Po wyjęciu małej białej wtyczki na płycie zasilacza ( CP 502 ) piszczenie znika ale nie rozumiem jak zasilana jest płyta główna. Przy wyjętej wspomnianej wtyczce pomierzyłem napięcia na STRze i tylko jest 280V na 3 pinie. Reszta głucha. Proszę upewnijcie mnie jakie napięcia powinny być na C 519 po obu stronach. A tak w ogóle dobrze bym miał podanych kilka innych napięć w różnych newralgicznych miejscach. Jeszcze jedno pytanie, czy kiedy wymieniłem STR-a nie lokalizując ( zwarcia ) uszkodziłem go ? Po długim weekendzie zakupię kilka elementów do wymiany jak sugerują inni Forumowicze. Jak by ktoś miał chęć mi co nieco podpowiedzieć to bardzo oczekuję. Dziękuję i pozdrawiam. Sławek

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1001052.html pkt 7. [@m]
  • #2
    mirex
    Level 43  
    Całkiem nie rozumiem o co chodzi z tym C519. Schemat przecież jest w bazie. Po cóż rozpoczynać naprawę w ciemno?
    Po co zaczynać od wymiany STRa skoro przetwornica DZIAŁA? Działa - bo piszczy. Dlaczego nie sprawdzone elementy, a właściwie jeden podstawowy, opisany w temacie, do którego się kolega podczepił??? Po co kupować nie wiadomo co, jeśli nie upewniono się co jest uszkodzone?

    Takich pytań mogę mieć jeszcze więcej.
    Poczekam, czy faktycznie kolega elektronik - choć amator - czy to lekko naciągane. :)
  • #3
    LeDy
    Level 43  
    A tyle można znaleźć w szukaj: Znaleziono 9 wyników: +orion +5522
  • #4
    Elektro1978
    Level 12  
    Sima więc powiem ci sprawdż tranzystor wysokiego napięcia
  • #5
    snickers1958
    Level 11  
    Witam serdecznie
    Na wstępie przepraszam za podczepienie się pod temat innego użytkownika. Nie przemyślałem tego jako naganne i wprowadzające w błąd. Przepraszam. Czy wobec tego mogę tu dalej pozostać czy założyć nowy post???
    Schemat oczywiście już ściągnąłem z bazy i coś tam swoimi starymi oczyma próbuję wypatrzeć. Naprawdę jestem amatorem i nie bardzo rozumiem jak niektóre układy elektroniczne w swej złożoności pracują. Takie zjawisko nie powinno mnie dyskwalifikować by się czegoś jeszcze nauczyć przy życzliwej Waszej pomocy, prawda? To błąd, że zaczynam od końca ale coś chcę ustalić. Faktycznie na forum jest do tego tematu dużo danych lecz jak , któryś z Kolegów powiedział każdy przypadek jest inny. Proszę o wyrozumiałość.
    Dziś wymieniłem spalony rezystor R 504/ 220 kohms i spalił się ponownie. W dalszym ciągu rozłączone mam złącze CP 502 do płyty głównej. Sprawdziłem D 512- na multimetrze w dwie strony pokazuje 000, uszkodzona!? Nie umiem jej odnaleźć na schemacie wydrukowanym i na obrazie ze skanu na monitorze ( zbyt zamazane znaki). Czy to ta co łączy pin 2 i 4 w STR?.
    Co do tego kondesatorka C 519 to chciałbym wiedzieć jakie powinno być napięcie na nim od strony STR-a?
    Czy tranzystor w.n. to ten na wysokim radiatorze przy transformatorze Q401, D1878? Sprawdziłem na sucho multimetrem w ustawieniu na diodę E-C 0.490, B-C 0.459, C-E nic. Na razie nie mam diody więc dalej się nie posunę. Jakie błędy popełniam w diagnozie i co dalej sprawdzać? Dziekuje wszystkim zainteresowanym i pozdrawiam. Sławek
  • Helpful post
    #6
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    snickers1958 wrote:
    Sprawdziłem D 512- na multimetrze w dwie strony pokazuje 000, uszkodzona!? Nie umiem jej odnaleźć na schemacie wydrukowanym i na obrazie ze skanu na monitorze ( zbyt zamazane znaki). Czy to ta co łączy pin 2 i 4 w STR?.
    Nic nie jest zamazane. Jest to dioda zabezpieczająca R2M, włączona równolegle w napięcie główne +B 110V, jeśli wykazuje 000 ohm, to jest uszkodzona i robi zwarcie, przetwornicy.
    Quote:
    Czy tranzystor w.n. to ten na wysokim radiatorze przy transformatorze Q401, D1878? Sprawdziłem na sucho multimetrem w ustawieniu na diodę E-C 0.490, B-C 0.459, C-E nic.
    Tak, to jest ten tranzystor.
    Dodam że, miałem podobny przypadek w podobnym tv. Przeciążona przetwornica, w końcu uszkadzała się, STR w raz z diodą R2M. Powodem były przegrzane cewki odchylania.
  • #7
    bogred
    Moderator of TV
    Nie wiem, jak mógł Ci się spalić R504. To jest niezgodne z prawem Ohma. Chyba, że dałeś nie taki, jak trzeba. Zresztą przy spalonym R504 (startowy!) zasilacz by Ci nie wystartował. A on przecież piszczy, więc próbuje startować. Jeśli zwarta jest dioda zabezpieczająca, to znaczy, że na wyjściu zasilacza pojawiło się za duże napięcie (chyba oczywiste?). Musisz znaleźć tego przyczynę i raczej szukaj jej po pierwotnej stronie zasilacza. Czasem STR potrafił od czasu do czasu dać za duże napięcie. To tyle, dalej szukaj, czytaj i najważniejsze- włącz myślenie.
  • Helpful post
    #8
    mirex
    Level 43  
    Jasne Marian, ale nie wybiegajmy w przyszłość!
    To jest chyba najczytelniejszy dostępny schemat, choć poszatkowany - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=667911#667911
    Możesz też korzystać z tego - 5521VT - gdzie wszystko masz w całości https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=348679#348679

    Odpuść sobie na razie C519.
    Jeśli faktycznie D512 - po wylutowaniu! - ma zwarcie to należy doprowadzić zasilacz do porządku, aby przynajmniej jego być pewnym.
    Quote:
    Dziś wymieniłem spalony rezystor R 504/ 220 kohms i spalił się ponownie.

    To jest akurat niewiarygodne. Owszem, one psują się ze starości na skutek udarów napięciowych w momencie włączenia, ale nie ma powodu aby nowy natychmiast po włożeniu się uszkodził. W praktyce jeśli jeden z nich jest uszkodzony - wymieniasz dla świętego spokoju oba. Bo inaczej za jakiś czas może się zdarzyć, że przetwornica znowu nie zechce ruszyć.
    Przysiądź i dokładnie posprawdzaj tranzystory w przetwornicy. Wymień wszystkie kondensatory elektrolityczne. Posprawdzaj pozostałe elementy. Podłącz CP502! Musisz mieć sterowanie transoptora. Odłącz CP508 /501 na tym drugim schemacie/. Równolegle do C516 podłącz żarówkę 220V/60W /może być 40/. Zresztą ten kondensator też możesz wymienić, zwłaszcza jeśli koszulka obkurczona.
    Po tym wszystkim, jeśli nie znajdziesz uszkodzonych elementów, włącz do sieci i uruchom.
    Nie korzystaj ze starych podzespołów, wyjętych nie wiadomo z czego bo się zapędzisz w kozi róg.
    STRa możesz bez problemu sprawdzić z grubsza miernikiem. Jeśli złącza 2, 3, 4 zachowują się jak tranzystor to może być dobry. Jeśli nie - w szczególności, gdy masz tam zwarcie - to trup.
  • #9
    snickers1958
    Level 11  
    Witam ponownie
    Szanowni Koledzy bardzo mnie cieszy zainteresowanie moim problemem i chęcią pomocy. Troszkę przeładowałem się informacjami ale wszystko po kolei analizuję. Jeden z Kolegów wspomniał, że mogą być na zwarciu cewki odchylania. Powiem, że już są wymienione kilka lat temu. Nie sądzę ale nie upieram się, że nie. Wówczas elektronik, serwisant powiedział mi, że to przypadłość tych odbiorników dokładnie po 10 latach pracy , tak faktycznie było. Cewki zakupiłem w polskiej firmie wysyłkowej zdaję się , że w BOVI, Szczecin czy gdzieś w pobliżu. Ale ta wskazówka troszkę mnie wystraszyła. Oczywiście jak doprowadzę napięcia w zasilaczu to mogę wypiąć CP 401 i jakby odciąć potencjalne źródło zwarcia?
    Bogred dałem taki sam rezystor ale nie wymieniłem dwóch. Z pełnym szacunkiem Kolego Mirex na wstepie wspomniałem, że zakupię i wymienię kilka elementów. Właśnie myslałem o kondziorkach. Ty mnie zganiłeś ale teraz potwierdzasz bym tak zrobił. Posprawdzam wszystkie tranzystorki a ten STR przy pomiarach zachowuje sie tak jak mówiłeś. Wykazuje pewne rezystancje. Nigdzie nie ma " druta ". Lecz jak załączę CP 502 to zaczyna piszczeć i boję się by dalej coś się nie sfajczyło. Tzn. Piszczało kiedy jeszcze siedziała dioda R2M.Teraz już nie załączam zasilania bo i po co? Korzystam z tego schematu poszatkowanego.
    Teraz z kolei nie umiem odnaleźć złącza CP 501, ale powoli.. Czy jeżeli tranzystor na w.n. na sucho pokazuje jak pisałem wcześniej to czy jest oki?
    Na razie serdecznie dziękuję za podpowiedzi i przygotuję co dziś tylko mogę. Pozdrawiam wszystkich. Sławek
  • #10
    bogred
    Moderator of TV
    Ten R504 to mierzyłeś po wylutowaniu, czy w układzie? Tam nie ma takiego napięcia, żeby spalić ten rezystor.
  • #11
    snickers1958
    Level 11  
    Bogred , oczywiście zanim go wylutowałem to wcześniej sprawdziłem napięcie na R 503. Ten R 503 stoi przed nim i na nim było napiecie jakies chyba duże napiecie nie pamietam ile ale ponad 130 V , które przychodzi prosto z mostka prostowniczego D 503 i D 504. Przez wspomniany R 504 juz napiecie nie płynęło. Pozdrawiam
  • #12
    bogred
    Moderator of TV
    snickers1958 wrote:
    Bogred , oczywiście zanim go wylutowałem to wcześniej sprawdziłem napięcie na R 503. Ten R 503 stoi przed nim i na nim było napiecie jakies chyba duże napiecie nie pamietam ile ale ponad 130 V , które przychodzi prosto z mostka prostowniczego D 503 i D 504. Przez wspomniany R 504 juz napiecie nie płynęło. Pozdrawiam

    Chyba nie zrozumiałeś mojego pytania: mierzyłeś oporność tego rezystora? Masz dwa rezystory połączone szeregowo. Oba po 220k. Jeśli na R503 przychodzi napięcie z mostka, czyli około 320V, a po nim jest połowa, to oba rezystory są dobre. Zobacz na schemacie, jakie napięcie ma być po R504...
  • #13
    snickers1958
    Level 11  
    Bogred po wylutowaniu na rezystorze jest przerwa i na tym oryginalnym i na tym , który dziś wlutowałem. Tam za nim było 0 V

    Dodano po 5 [minuty]:

    No niestety aż taki mądry to ja nie jestem. Nie wiem gdzie na schemacie jest podane napięcie za tym rezystorem . Czy mozna przyjąć to napiecie na E tranzystora Q 502 to jest o.4 Volta ? Może piszę bzdury , zatem sorki.
  • #14
    mirex
    Level 43  
    Bo ma być prawie 0! Użyj omomierza dokładniej, albo po prostu miałeś uszkodzony rezystor.
    Jeszcze raz zatem - jeśli przetwornica piszczała to oba rezystory szeregowe muszą być sprawne! Inaczej by nie drgnęła. No chyba, że jakieś niemożliwe zwarcie na ścieżkach.

    Przecież pisałem o nazwach tych złącz dla dwóch różnych schematów!
    Nie zganiłem tylko uczuliłem - bo już wstawiłeś nowy STR, możliwe, że bez potrzeby.
    Nie ma kondziorków, nie ma sfajczyło - patrz regulamin pkt 10.9! Używaj ludzkiego języka. :D

    A jednak przesadziłeś, żeś elektronik! :) Przecież wyraźnie kreski i punkty połączeń widać na schemacie.
  • #15
    bogred
    Moderator of TV
    snickers1958 wrote:
    Nie wiem gdzie na schemacie jest podane napięcie za tym rezystorem. Czy mozna przyjąć to napiecie na E tranzystora Q 502 to jest o.4 Volta?

    Q502 się zgadza, ale na kolektorze! Nie widzisz, jak idzie ścieżka?
  • #16
    snickers1958
    Level 11  
    Oczywiście mirex są kondesatory i ulegnie przepaleniu. Masz rację, sorry. A z tym rezystorem to sobie strzeliłem samobója. Nie kontaktował krokodylek w multimetrze. Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd. Sprawdzam kolejne tranzystory.
  • #17
    bogred
    Moderator of TV
    To jednak prawo Ohma jednak nadal obowiązuje. A już zacząłem się bać :D
    Kolego snickers1958. Myślę, że już dosyć zostało napisane. Teraz musisz trochę sam konkretnie podziałać. Posprawdzaj rezystory (uważaj na tego krokodyla!), tranzystory, zamontuj diodę zabezpieczającą i działaj.
    Powodzenia.
  • #18
    snickers1958
    Level 11  
    I tak zrobię. Posprawdzam, polutuję i jeszcze raz posprawdzam i może coś z tego wyjdzie. Podziękowania zasyłam i miłego popołudnia. Pozdrawiam Sławek.


    P.S. A czy dość napisane to się okaże bynajmniej jestem dobrej myśli.
  • Helpful post
    #19
    serwis
    Level 37  
    A ja jeszcze dodam od siebie.

    Jeżeli tranzystor końcowy linii ( a nie tranzystor wn- bo takich w odbiornikach tv nie ma) jest sprawny, to przypadkiem nie włączaj odbiornika z usuniętą diodą R2M !
    Najpierw trzeba usunąć usterkę, która spowodowała uszkodzenie tej diody
    ( czyli naprawa przetwornicy).

    Wielu "naprawiaczy" usuwa tę diodę- a to skutkuje natychmiastowym uszkodzeniem tranzystora linii, lub też lawinowo jeszcze innych elementów- oczywiście w przypadku uszkodzonej przetwornicy.

    A uszkodzenie tej diody następuje tylko w jednym przypadku- gdy przetwornica wypadnie z pod kontroli ( uszkodzenie), i da na wyjściu napięcie dużo większe niż wymagane 110 ÷130V.
  • #20
    snickers1958
    Level 11  
    Witam
    Już myślałem, że wszyscy dadzą sobie ze mną spokój ale jednak nie. Dzięki wielkie za ostrzeżenie. Mimo małego doświadczenia w elektronice intuicja podpowiedziała mi abym nie próbował załączyć napięcia i dalej diagnozować. Zresztą Bogred też o tym wspomniał i mam to na uwadze. Dziękuję bardzo i pozdrawiam. Sławek

    P.S. Chyba oprócz tej R2M uszkodzony jest również tranzystor D 863, prawdę mówiąc nie jestem pewny jego wskazań bo ten drugi zachowywał sie inaczej. Na pewno wymienię obydwa dla świętego spokoju. Nie mam czym zmierzyć R 518 bo mój multimetr ma zakres tylko do 2 Mgaom.
  • Helpful post
    #21
    bogred
    Moderator of TV
    R518 dla pracy przetwornicy jest nieistotny.
  • #22
    snickers1958
    Level 11  
    To bardzo dobrze ale nie wiem jaki jest jego stan więc zostaje zakup nowego rezystora a jeszcze lepiej nowego bardziej praktycznego multimetra, ten mnie dziś zagotował jak zresztą i Kolegów z forum. Pozdrawiam i dzięki za słowo.
  • #23
    snickers1958
    Level 11  
    Witam serdecznie
    Dzięki zaangażowanej pomocy z Waszej strony mój stary, poczciwy OTAKE wrócił do życia. A wiec wymieniłem STRa, trzy tranzystory , jakąś diodę której nie byłem pewny, diodę R2M, kilka kondensatorów elektrolitycznych ( nie wszystkie bo nie dostałem ) trzy blokowe i to chyba wszystko. Szkoda tylko, że nie zlokalizowałem bezpośredniej przyczyny usterki. Telewizor po odpaleniu jeszcze odkryty pracował bez zarzutu przez około godzinę. Po zamknięciu obudowy i podwieszeniu do sufitu przez około 10 minut , cyklicznie po 10 - 15 sekundach lekko pukał w głośnikach i były widoczne minimalne drgnięcia obrazu. Potem ustało i jest dobrze. Trochę opóźniałem odpalenie odbiornika bo ogólnie multimetr pokazywał mi różnicę w napięciach według schematu. A to o 0.2 Volta a w innych przypadkach nawet kilku Voltów. Jestem dobrej myśli i niech pracuje.
    Dziękuję gorąco za wszystkie sugestie i pomoc. Pozdrawiam i chylę czoła dla Fachowców.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Witam ponownie
    Zapomniałem zamknąć temat więc to teraz czynię. Pozdrawiam Sławek