Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacje słuchawek fabrycznych

PZ IX 06 Cze 2010 00:27 3829 0
    PZ IX
    Poziom 33  
    Witam
    Trochę się zastanawiałem, czy dać ten temat do DIY Download, ale stwierdziłem, że tu też pasuje. :)
    Ten temat jest poświęcony przeróbce słuchawek niższych lotów, jak też wyższej klasy z wyszczególnieniem co można w danej klasie zrobić. Stwierdziłem, że warto tę fajną sprawę upowszechnić, gdyż bardzo wyraźne efekty osiągalne są tutaj przy niskim nakładzie pracy i pieniędzy!

1. Montowanie przetworników elektrostatycznych.
    Pierwsze słuchawki, które scharakteryzuję były moją pierwszą modyfikacją, której inspirację znalazłem na lekcji urządzeń elektronicznych. :) Czyli słuchawki elektrostatyczne. Po dokładnym zapoznaniem się ze stroną http://gilmore2.chem.northwestern.edu/projects/showfile.php?file=radford1_prj.htm
    postanowiłem przerobić jakieś paskudne podróbki, które zresztą dostałem za darmo.
    Co zrobiłem? Nie wnikając na razie w budowę przetworników elektrostatycznych wyprułem stare głośniczki, wyciąłem odpowiedniej średnicy otwory i wkleiłem panele. Jako przewody sygnałowe zastosowałem przewód pięciożyłowy pierwotnie DIN. Na nim poprowadziłem dwużyłowy przewód wyciągnięty z zasilacza, nie decydowałem się na wykorzystanie piątej żyły ze względu na ryzyko przebicia (napięcie polaryzacji ok. 600V). Na końcu przewodu przylutowałem stary wtyk DINowski słuchawkowy - idealnie tu pasuje. ;)
    Początkowo grałem jedynie z wytłumieniem z tyłu paneli, przez co sopran był nazbyt kujący i natarczywy. Potem pomiędzy przednią kratę - tutaj:
    ...a doklejoną do pada przeze mnie tkaninę dałem rozpołowiony płatek higieniczny. I teraz to dopiero gra! Fakt, że jest pik na ok. 12 kHz, ale pomimo tego jestem bardzo zadowolony - przy niegłośnym słuchaniu niewiele to przeszkadza.
    Przetwornik to bardzo prosta konstrukcja (przykładowe zdjęcie odmiany prostokątnej):
    To tylko dwie perforowane płytki stalowe polakierowane emalią wycięte zwykłymi nożyczkami, żółta folia z pokrowców na fotele pokryta z dwu stron (ale może być z jednej) grafitem z ołówka 2H (zbyt twardy, ale był pod ręką), pasków cienkiego aluminium oraz dwu kartonowych ramek dystansowych (grubość ok. 1,5mm). :P
    Co do basu to jest go mało ze względu na małą średnicę przetwornika (6 cm), początkowo folie naciągałem palcami (bez grzania) i niskich tonów prawie wcale nie było. Obecnie są po ostrożnym podgrzewaniu pod halogenem i basu jest znacznie więcej. Ale oczywiście, i tak to jeszcze nie to. Szacowana minimalna średnica przy dość dobrym zejściu to ok. 9 cm.
    Adapter, którym podaję sygnał i zasilam swe słuchawki to:
    http://img65.imageshack.us/i/42583855gb4.jpg/
    Ze Staxa wziąłem pomysł zasilania powielacza z 220V, natomiast sekcja audio ze strony Radforda.

Śmiało można w ten sposób wykonywać słuchawki od zera oraz modyfikować zarówno chłamowate, jak i bardzo wysokiej klasy słuchawki dynamiczne. Nie mam pojęcia jak sprawa się ma z ortodynamicznymi, ale moim zdaniem takie warto naprawiać, więc szkoda niszczyć.

Tu jest artykuł dokładnych sposobach wykonania paneli jak i muszli słuchawek:
    http://gilmore2.chem.northwestern.edu/projects/cmoy3_prj.htm

2.Modyfikowane słuchawek fabrycznych bez zmiany rodzaju.
    To jest tani sposób bez większego wysiłku zmieniający brzmienie tanich typów. "Dlaczego tylko takie, a nie np. Grado?" Ze względu na to, że bardzo często lepsze słuchawki mają wykorzystany cały potencjał wkładek, więc tam poza wymianą ich nic nie da się praktycznie zrobić.
    Natomiast taniochy często mają "upośledzane" celowo przez producenta brzmienie
    Dobry przykład takiego oszustwa zamieszczę niżej.

Słuchawki Philips SBC HP200. Używałem tychże słuchawek przez 3 lata w oryginalnym stanie, brzmienie wtedy dla mnie było dobre. Jednakże gdy sięgnąłem po elektrostaty czy też Kossy UR 40, to już czar prysnął. Przede wszystkim pasmo przenoszenia, jakie podaje Philips to ściema. 30Hz-14kHz to prawdziwe dane. Brzmienie zlewa się z znośną papkę. Miałem tego dość i w końcu je zmodyfikowałem, teraz grają jak produkty droższe.
    Najlepsze w tych słuchawkach jest to, że przetworniki są identyczne jak w lepszych Philipsach, różnica polega na sposobie zabudowania (HP 200 mają 3/4 głośniczka zasłonięte plastikiem i dudniący bass-reflex. Pousuwałem te bajery. Dodatkowo ze sweterka dałem wytłumienie, by uzyskać liniowość i szybkość basu. No i przednia maskownicza z perforowanej blachy.

Tonsil Sd 501. Oryginalne przetworniki były uszkodzone. Niewiele się zastanawiając chciałem zaaplikować panele elektrostatyczne, ale ze względu na ciekawość i brak na tamta chwilę materiałów zaadaptowałem przetworniki z bardzo tanich bezprzewodówek. Z Tonsilami zrobiłem to, co z pierwszą parą słuchawek - wyrzucanie polskich wkładek, wywiercenie otworów, wklejenie nowych głośniczków. Przed wklejeniem pozwoliłem sobie na eksperyment - lakierowanie kopułeczek. Dałem kilka warstw farby miedziowej (chyba) oraz bezbarwnego. Uczyniłem to ze względu na oczekiwany wzrost ilości wysokich tonów. Wkleiłem je, a na wytłumienie przeznaczyłem płatki higieniczne:
    Wrażenia są bardzo pozytywne jak na tę cenę! Co prawda mniej basu jest niż w Philipsach, ale to zrozumiałe - jest spora różnica w wychyleniach i podatności obu typów wkładek. Wysokie za to troszkę przesadzone - lekki garb na ok. 14 kHz, choć jak się nie przesadza ogólnie z głośnością to brzmią bardzo przyzwoicie.
    Kossy wyposażone w tytanowane membrany:
    http://www.head-fi.org/forum/thread/227962/variation-of-the-kramer-mod-for-the-ksc75
    odsyłam tu, gdyż jeszcze nie uskuteczniałem przeróbki. Spodziewałbym się po niej przesycenia wysokimi tonami, gdyż słuchałem UR40 i stwierdzam, że mają jeszcze w miarę utemperowane wysokie tony (ale jednak już trochę ostre), a ta modyfikacja wnosi jeszcze więcej wysokich.

To na razie tyle.
    Dla ciekawostki dodam, że te na szybko przeze mnie wykonane panele elektrostatyczne mają znacznie mniejszą nierównomierność przenoszenia pasma niż wkładki w Philipsach i Tonsilach. :)