Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC Siemens S7-212 MicroWin Step7 3.1 Sterowanie silnikiem

06 Cze 2010 10:06 3505 3
 • Poziom 9  
  Witam,
  Mam problem a dokładnie to mam pracę dyplomową do napisania. Proszę więc o pomoc w napisaniu programu na sterownik S7-212 dotyczącego sterowania silnikiem prądu stałego.
  Praca tegoż silnika powinna wyglądać następująco:
  1. Wybór kierunku pracy silnika poprzez wysterowanie wyjścia Q0.0
  2. Rozruch silnika ma następować stopniowo, chodzi o stopniowe zwiększanie prędkości do max.
  3. Następnie za pomocą wejścia I0.2 należy wykonać nawrót oczywiście znowu ze stopniowym zwalnianiem i rozpędzaniem w przeciwnym kierunku.
  4. Musimy dysponować awaryjnym wyłączeniem pracy, również bezpiecznym ze zwalnianiem.
  Wszystkie te czynności mają się też w opcji AUTOMAT(np. wej I0.4) wykonywać samoczynnie-cyklicznie, dla wskazania prawidłowego wysterowania silnika bez konieczności wciskania przycisków.
  Do tego musimy na panelu operatorskim GP2600 wyświetlać liczbę zliczanych impulsów, które wykrywa czujnik umieszczony na wirniku silnika. Całe sterowanie również ma się odbywać z pozycji Panela operatorskiego GP.
  PROSZĘ O W MIARĘ SZYBKĄ REAKCJĘ I POMOC... mogę zaproponować nagrodę za prawidłowo działający układ sterowania. Kwestia umowy!!
  POZDRAWIAM
 • SterControlSterControl
 • Poziom 14  
  Wybór kierunku pracy zależy od tego czy na wyjściu Q0.0 jest stan wysoki lub niski. Jeżeli jest wysoki to silnik kręci się w prawo a jak stan niski to w lewo , bądź może być odwrotnie.
  Aby prędkość obrotowa silnik wzrastała liniowo na max. musisz zrobić generator PWM w którym zwiększasz liniowo za pomocą potencjometru cyfrowego jego wypełnienie do 100 %. Dzięki temu prędkość silnika będzie zwiększała się liniowo.
  Nawrót jest bardzo prosty, wykonać go można za pomocą zmiany stanu na Q0.0.
  Prędkość obrotową silniki zliczasz za pomocą szybkiego licznik HC0, jest na to odpowiedni wzór którego teraz nie pamiętam ale, ale potrzebna jest do tego ilość zębów na tarczy twojego silnika. Zliczane impulsy podajemy np. na VD100 i później na panelu operatorski przypisujesz tą wartość do wyświetlacza.
 • SterControlSterControl
 • Poziom 9  
  Wszystko OK ale prędkość silnika ma się zwiększać samoczynnie do max i później przy opcji nawrotu ma maleć powiedzmy do 40%, później ma nastąpić nawrót i znowu z 40% do 100%
 • Poziom 14  
  Właśnie w tym celu robi się potencjometr cyfrowy, który cyklicznie zmienia swoją nastawę np co 100 ms.
  Przy nawrocie stosujesz styki porównawcze. Czyli podczas zmiany kierunku silnik zostaje zatrzymany, następnie na styku porównawczym ustawiasz minimalną wartość obrotów silnika, w tym przypadku 40% wypełnienia generatora. Gdy prędkośc obrotowa zmaleje do tej wartości silnik powinien samoczynnie załączyć się i rozpocząć pracę w przeciwnym kierunku.
  Aby to wszystko miało ręce i nogi radził bym rozpisać odpowiedni graf a następnie tabelę stanów i przejść. Uwzględnić wszystkie możliwe kombinacje wejść i wyjść. Potrzebne to jest w celu rozpisania warunków działania tego silnika.

  Dodano po 9 [minuty]:

  PLC Siemens S7-212 MicroWin Step7 3.1 Sterowanie silnikiem

  Tu podaję przykład potencjometru cyfrowego.
  Zwiększania prędkości obrotowej , czyli wypełnienia generatora PWM wykonuje się w przerwaniu podając na SMW80 w moim przypadku wartość VW300