Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać przewód i zabezpieczenia do pompy głębinowej?

slawkali 06 Cze 2010 12:08 9232 21
  • #1 06 Cze 2010 12:08
    slawkali
    Poziom 8  

Mam do zamontowania pompę głębinową 3 fazową, 2,2 kW, głębokość studni do poziomu wody 65m. Do pompy jest zamocowany fabrycznie przewód płaski 4x2 mm2 o długości 1m. Proszę o pomoc i wskazówki w dobraniu odpowiedniego przewodu oraz zabezpieczeń.

Z góry dziękuję za fatygę.

0 21
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 06 Cze 2010 15:08
    marian_em
    Poziom 26  

Jeśli z całością przewodu zmieścisz się w 100m to wystarczy 1,5mm^2. Zabezpieczenie ustawiasz według prądu znamionowego podanego dla silnika. W tym wypadku będzie to ok 5,5A. Nawiasem mówiąc ostatnio nie widziałem pompy głębinowej z przewodem 4x a przynajmniej 3 ostatnie grundfosy jakie podłączałem miały przewód 3x + gratis kawałek przewodu PE z oczkiem :]

0
  • #3 06 Cze 2010 15:13
    slawkali
    Poziom 8  

Tutaj jest płaski przewód 4x (w tym jedna żyła oznaczona jako PE).

1
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #4 06 Cze 2010 15:38
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

1,5mm2 może być mało na 2,2kW, tym bardziej, że przewód będzie miał jakieś 75m.

Z tego, co piszesz, to pompa pracuje bez przewodu zerowego w układzie L1, L2, L3, PE. Nada się więc RCD + wyłącznik silnikowy regulowany i linka do podwieszenia pompy, żeby ciężar nie obciążał dodatkowo przewodu, bo sam z siebie już sporo będzie ważył...

0
  • Pomocny post
    #5 06 Cze 2010 16:10
    PL_Marco
    Poziom 14  

Przy symetrycznym obciążeniu 2,2 kW i długości 75m to spadek będzie 1,1%
    więc ok.

0
  • Pomocny post
    #6 06 Cze 2010 16:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 06 Cze 2010 17:39
    slawkali
    Poziom 8  

Tak - pompa pracuje bez przewodu neutralnego. Co do RCD - podłączałem już tę pompę "na próbę" (prez RCD) i wkładałem ją do stawu obok studni. Tzn. żyłę PE z pompy podłączałem do żyły neutralnej za RCD. Kilka sekund po "zamoczeniu" pompy RCD zadziałało. Powtarzałem kilka razy z tym samym skutkiem :(. Nie bardzo rozumiem - za duży prąd upływu? RCD = 30mA. Natomiast gdy żyłę PE z pompy połączyłem z szyną PE w rozdzielnicy to pompa pracowała normalnie. Rozumiem jednak, że w takim przypadku nie była chroniona przez RCD??

0
  • #8 06 Cze 2010 17:47
    marian_em
    Poziom 26  

slawkali napisał:
    Tak - pompa pracuje bez przewodu neutralnego. Co do RCD - podłączałem już tę pompę "na próbę" (prez RCD) i wkładałem ją do stawu obok studni. Tzn. żyłę PE z pompy podłączałem do żyły neutralnej za RCD. Kilka sekund po "zamoczeniu" pompy RCD zadziałało. Powtarzałem kilka razy z tym samym skutkiem :(. Nie bardzo rozumiem - za duży prąd upływu?
    Jeśli wsadziłeś do wody neutralny przewód to raczej innego efektu trudno się było spodziewać :D

0
  • #10 06 Cze 2010 18:10
    slawkali
    Poziom 8  

Nie bardzo rozumiem :(. Punkt rozdziału PEN na PE i N jest w rozdzielni. Stamtąd idzie sobie przewód 5x do "erbetki". Trzy fazy i N wchodzą na różnicówkę, PE na szynę. Z różnicówki połączenie na "esa" 3 faz., a z "esa" na gniazdo 3 fazowe. Różnica między PE a N jest tylko taka, że N idzie przez różnicówkę. Zapytam więc jeszcze raz - dlaczego "wywala" różnicówkę, gdy połączę żyłę PE pompy z N z "erbetki" a wszystko jest ok gdy połączę PE z pompy z PE z "erbetki"?? Czy chodzi o prąd upływu?

0
  • #11 06 Cze 2010 18:20
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Powiedzmy tak prąd wraca przez N i przechodzi przez RCD i jeśli natężenie jest takie samo na przewodzie N jak na przewodzie L to RCD nie zadziała bo niema upływu prądy po za nią a jak N dotknie PE to część prądu z N po wróci przez PE i nastąpi różnica prądów między L a N w aparacie i aparat wyzwoli się.

Dodano po 2 [minuty]:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%82%C4%85cznik_r%C3%B3%C5%BCnicowopr%C4%85dowy

0
  • #12 06 Cze 2010 21:19
    marian_em
    Poziom 26  

slawkali napisał:
    Nie bardzo rozumiem :(. Punkt rozdziału PEN na PE i N jest w rozdzielni. Stamtąd idzie sobie przewód 5x do "erbetki". Trzy fazy i N wchodzą na różnicówkę, PE na szynę. Z różnicówki połączenie na "esa" 3 faz., a z "esa" na gniazdo 3 fazowe. Różnica między PE a N jest tylko taka, że N idzie przez różnicówkę. Zapytam więc jeszcze raz - dlaczego "wywala" różnicówkę, gdy połączę żyłę PE pompy z N z "erbetki" a wszystko jest ok gdy połączę PE z pompy z PE z "erbetki"?? Czy chodzi o prąd upływu?
    Widzę że nie rozumiesz podstawowej rzeczy, rcd mierzy sumę prądów przez niego przechodzących, gdybyś na stałe podłączył jakieś urządzenie w ten sposób który opisujesz (z wykorzystaniem N) to rcd wisi tylko na sztukę, ponieważ nawet jeśli będzie upływ na korpus to i tak ten upływ wróci przewodem N i wszystko się będzie zgadzało (z punktu widzenia sumy prądów). Po wrzuceniu pompy do wody wylatuje różnicówka bo uziemiasz przewód N (i to dosyć skutecznie) co powoduje przepływ prądu wyrównawczego który zrzuca wyłącznik rcd.

0
  • #13 06 Cze 2010 22:14
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

kivors napisał:
    Miwhoo napisał:
    1,5mm2 może być mało na 2,2kW, tym bardziej, że przewód będzie miał jakieś 75m.

Z tego, co piszesz, to pompa pracuje bez przewodu zerowego w układzie L1, L2, L3, PE. Nada się więc RCD + wyłącznik silnikowy regulowany i linka do podwieszenia pompy, żeby ciężar nie obciążał dodatkowo przewodu, bo sam z siebie już sporo będzie ważył...

Nie sądzisz że pompa będzie wisiała na rurach, a przewód do nich przymocowany ?
    Nie za bardzo widzę też sens podłączania uziomu. Ta pompa jest zapewne sama w sobie lepiej uziemiona niż instalacja w domu...

W dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecne jest PCV i AluPEX nie jest wcale takie oczywiste, że pompa będzie na stalowej lub innej przewodzącej rurze, a autor nic nie napisał na ten temat, więc jeśli będzie to materiał nieprzewodzący, to warto pokusić się o PE.

Co do podłączenia pod RCD, to takie, jakie zaproponował autor jest niepoprawne. Przez RCD prowadzi się przewody fazowe, a PE wpina bezpośrednio z szyny PE w rozdzielni... Było już na temat zasilania międzyfazowego [bez N] i RCD...
    Np. tutaj:

Link

1
  • #14 06 Cze 2010 22:43
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

A czy naprawdę jest wymagane stosowanie RCD do pompy głębinowej?

Przede wszystkim zastanowił bym się nad doborem dobrego zabezpieczenia silnikowego mam na myśli wyłącznik silnikowy, stycznik, czujnik-przekaźnik do kontroli faz coś do zabezpieczenia przed sucho biegiem by się pompa nie zniszczyła jakaś ładna skrzynka na to by to ładnie przejrzyście zmontować może jakieś styki pomocnicze do lampek na skrzynkę sterującą (praca, stop) :D

0
  • #15 06 Cze 2010 23:54
    marian_em
    Poziom 26  

zdzisiek1979 napisał:
    A czy naprawdę jest wymagane stosowanie RCD do pompy głębinowej?
    RCD jest tak potrzebne przy głębinówce jak deskorolka na plaży :] Tak samo zresztą jak ciągnięcie PE 50 metrów pod ziemię do pompy która jest zanurzona głęboko w wodzie.
    Cytat:
    Przede wszystkim zastanowił bym się nad doborem dobrego zabezpieczenia silnikowego mam na myśli wyłącznik silnikowy, stycznik, czujnik-przekaźnik do kontroli faz coś do zabezpieczenia przed sucho biegiem by się pompa nie zniszczyła
    Najpewniejsze zabezpieczenie przed suchobiegiem to kontrola poziomu lustra wody, przy takiej głębokości w zasadzie jedyna możliwość zamontowania sond polega na przymocowaniu ich do rury zaraz nad pompą.

0
  • #16 07 Cze 2010 14:03
    kkas12
    Poziom 42  

Przed czym ma chronić wyłącznik RCD w obwodzie pompy głębinowej?
    Czy jest ona zasilona za pomocą gniazda?
    Jeżeli tak to RCD jest konieczny. Ale takie rozwiązanie nie jest poprawne.
    Pompa powinna zostać poprzedzona wyłącznikem serwisowym (bezpieczeństwa) który zostanie użyty podczas jej wyciągania ze studni.
    Wyłącznik różnicowoprądowy jest zbędnym nic nie wnoszącym gadżetem, który potrafi unieruchomić sprawną pompę a w zasadzie jej silnik.
    Gdy za jakiś czas powrócisz szanowny autorze wątku na forum z pytaniem co zrobić gdy wyłącznik RCD nie pozwala uruchomić pompy głębinowej? wtedy osoby którym wydaje się, że bez RCD nie ma ochrony przeciwporażeniowej wymyślą niestworzone historie by znaleźć tego powód.
    Szkoda tylko, że "miłość" do RCD zaćmi ich umysły ponieważ powodem jest nadgorliwość, czyli zbędna obecność wyłącznika różnicowoprądowego w tym obwodzie.
    A żyłę ochronną należy doprowadzić bez względu na to czy pompa jest uziemiona przez posadowienie czy nie. Skoro odbiornik posiada zacisk ochronny to przewód o odpowiedniej barwie musi tam zostać podłączony.

0
  • #17 08 Cze 2010 00:06
    slawkali
    Poziom 8  

Pompa: typ 4H20. Nazwa: Belardi lub Omnigena - sam nie jestem już pewien - ktoś w firmie sam ją zakupił :). Głębinowa, do czystej wody, 2,2 kW, 5,5 A, praca S1. Przewód fabryczny płaski (typy nie spisałem) 1,5 m, 4x2 mm^2, w tym jeden oznaczony jako PE. W instrukcji jest napisane, że musi być RCD 30mA a przewód należy przedłużyć zgodnie z zasadami oraz, że przy silniku 400V, 2,2 kW maksymalna długość kabla 2,5 mm^2=130 m a 4 mm^2=207 m. Zamówiłem już Ogł 4x2,5 mm^2, ale nie jestem już pewien wyboru...
    Odległość od złącza do RG = 50m (YKY 5x16). Dalej od RG do studni 30 m YKY 5x4. No i w samej studni głębokość zamocowania pompy ok. 65 m, ale przewód ma być 75 m. Zasilanie będzie brane ze skrzynki w studni lub z RG. Jeszcze nie ustalone. Studnia znajduje się kilkanaście metrów od stawu nr 1 i około 30 m od stawu nr 2.
    Sterowanie będzie w RG. Będą 2 elektrozawory, dzięki którym woda będzie pompowana do stawu nr 1 lub nr 2. Praca z przerwami.

Pozdrawiam

0
  • #18 08 Cze 2010 00:41
    cranky
    Poziom 26  

marian_em napisał:
    Najpewniejsze zabezpieczenie przed suchobiegiem to kontrola poziomu lustra wody, przy takiej głębokości w zasadzie jedyna możliwość zamontowania sond polega na przymocowaniu ich do rury zaraz nad pompą.

Nie zgodzę się - czujnikowi poziomu wiele nie trzeba do awarii.
    Przed suchobiegiem (mały prąd) i zatarciem, jak również brakiem fazy chroni dobrze specjalny przekaźnik silnikowy (elektroniczny) do pomp.
    Ideałem byłby sterowniczek Grundfosa do pomp - sprawdzający nie tylko suchobieg, przeciążenie, fazy ale i temperaturę, rezystancję izolacji, asymetrie napięć, poziom napięcia itd. Oczywiście jednak cena...

Zawsze warto dodać linkę zabezpieczającą silnik kiedy rura przerdzewieje (stalowa) lub pęknie (inne PCV) - nie może wtedy zwisać na kablu, a szkoda pompy.

Zgadzam się, że RCD jest zbędne.

0
  • #19 08 Cze 2010 04:42
    retrofood
    Moderator

cranky napisał:

Zgadzam się, że RCD jest zbędne.

slawkali napisał:
    W instrukcji jest napisane, że musi być RCD 30mA a przewód należy przedłużyć zgodnie z zasadami

Czyli zbędne, albo nie, to jednak RCD zastosować należy. Z prostego powodu: to producent urządzenia określa zasady jego instalacji. I należy się do nich stosować. Mimo szeregu danych przytoczonych przez kol. slawkali, w sumie to niewiele wiemy o instalacji, otoczeniu, czy innych warunkach. Producent też nie wiedział. A skoro zaleca w tej sytuacji montaż RCD, to znaczy, że należy to zrobić, albo powołać sztab specjalistów, którzy ocenią sytuację na miejscu, pomierzą i pobadają, i wydadzą orzeczenie wyjaśniające DLACZEGO nie zamontowano RCD wbrew zaleceniom.

0
  • #20 08 Cze 2010 06:42
    cranky
    Poziom 26  

Producent zawsze przewiduje używanie pompy również jako urządzenia niestacjonarnego (co nie jest takie dziwne - widywałem i takie z wężem strażackim). Zapewnia więc sobie ubezpieczenie od głupoty żądając na wszelki wypadek różnicówki. Nie dziwię sie temu i mimo to nie uważam, żeby była konieczna w pompie stacjonarnej zamontowanej w studni głębinowej.

0
  • #22 08 Cze 2010 11:11
    kierbedz4
    Poziom 34  

Pompę głębinową opuszczaną na taką głębokość ze względu na występujące awarie w postaci urwania się pompy powinno się opuszczać w koszu.Kosz stanowi dwa odcinki ocynkowanej bednarki ułożone na krzyż i przespawane w miejscach ich przylegania do siebie.Tak przespawane bednarki podkłada się pod silnik pompy zaginając bednarki pod kątami prostymi na silniku i pompie i za pomocą przyspawanych obejm u góry zaciska się śrubami na rurze odpływowej wkręconej w korpus pompy. około metr nad pompą powinien być zabudowany czujnik przed pracą pompy na suchobiegu.Obydwa kable ten od czujnika jak również zasilający silnik powinny być przymocowane plastykowymi paskami co kilka metrów do rury na której wisi pompa.W przypadku stosowania rur kołnierzowych w kołnierzach powinny być wypalone zagłębienia na obydwu skręconych kołnierzach celem schowania kabla aby nie uległ uszkodzeniu w trakcie opuszczania pompy.Jeżeli producent przewidział przewód 4x to taki należy zastosować .Czesi w pompach głębinowych już w latach 70 stosowali przewody 4 żyłowe i tak 3 przewody wychodziły z silnika a czwarty był przykręcony do korpusu silnika.Zabezpieczenie pompy przed brakiem jednej fazy powinno być wpięte na kablach pompy zamocowanych na zaciskach termika.Takie podłączenie zabezpieczenia powoduje kontrolę poprawności pracy stycznika jak również termika.Na Elektrodzie ten temat był poruszany wystarczy użyć przycisku szukaj.

0