Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekran wyświetlający obraz 2D i 3D jednocześnie od Toshiba

pseven 06 Cze 2010 14:08 2613 2
 • Ekran wyświetlający obraz 2D i 3D jednocześnie od ToshibaToshiba pracuje nad panelem ciekłokrystalicznym, zdolnym do fizycznej konwersji obrazu 2D na częściowo trójwymiarowy w czasie rzeczywistym. Prototyp panelu został zaprezentowany, pod koniec maja, w Seattle, podczas tegorocznej konferencji SID (Society For Information Display). Ekran oparty został o układ dwóch matryc ciekłokrystalicznych, o przekątnych 12 cali, w tym głównej, pracującej w rozdzielczości 1400 x 1050, oraz dodatkowej, pracującej w rozdzielczości 466 x 350 pixeli. Pierwsza odpowiada za wyświetlanie obrazu źródłowego w dwóch wymiarach, natomiast druga za obraz trójwymiarowy. Efekt trójwymiary uzyskany został za pośrednictwem soczewek typu GRIN, których zadaniem jest punktowa manipulacja współczynnikiem załamania światła poprzez zmianę orientacji molekuł krystalicznych matrycy. Tak skonstruowany ekran umożliwia wyświetlanie tradycyjnego obrazu dwu-wymiarowego z elementami trójwymiarowymi.


  Źródło:
  http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20100601/183092/

 • #2 06 Cze 2010 22:20
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  Nie rozumiem, jaki to ma sens.

  Każdy wyświetlacz 3D, czy to z miniaturowymi soczewkami, czy współpracujący z okularami, jest w stanie wyświetlić obraz 2D. Po prostu dla wszystkich widoków (w przypadku soczewek) bądź dla obu oczu (w przypadku okularów) wystarczy podać ten sam obraz.

  Chyba, że chodzi o to, że nie da się zbudować wyświetlacza z soczewkami do wyświetlania obrazu wysokiej rozdzielczości.

 • #3 06 Cze 2010 22:35
  szulat
  Poziom 23  

  "manipulacja współczynnikiem załamania" - może chodzi o to, że w tym ekranie soczewki mogłyby powstawać tylko w tym miejscu gdzie są potrzebne - a pozostały obszar wyświetlałby zwykły obraz wykorzystując pełną rozdzielczość a nie zmniejszoną wpływem soczewek.