Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki system na router i mały serwer danych i torrent

06 Cze 2010 14:11 3543 7
  • Poziom 14  
    Witam
    Postanowiłem zrobić sobie router na linuxie na działkę i mam problem z wyborem oprogramowania do niego. Chciałbym aby router pełnił następujące funkcje:
    Rozdzielanie internetu bezprzewodowego od kolegi(ok 100m od miejsca gdzie stałby router, zapewniona "widoczność" anten, laptop łączy się bez problemu jednak zasięg jest tylko na zewnątrz domu lub na oknie w kierunku anteny kolegi.
    Czyli router miałby podłączyć się jako klient sieci, a następnie rozdzielić ją na lan i WiFi w domu, chciałbym też mieć do niego zdalny dostęp. Niczego więcej nie potrzebuje. Teraz trochę o sprzęcie jaki mam przygotowany. Liczy się także cisza i pobór prądu. Posiadam płytę główną miniATX z procesorem pIII 450MHz chłodzony pasywnie, zasilacz mini 90W chłodzony wentylatorem 12V sterowanym termistorem(praktycznie bezgłośny) pasywnie chłodzona karta graficzna (jeszcze nie zdecydowałem ale mam: s3 virge, trident lub matrox 8mb). Ram'u włożę tyle ile będzie trzeba mam cały stos sdram'u. Zamiast dysku planuje kupić kartę CF 2gb z przejściówką na ide. Sieciówke lan mam, sieciówki WiFi będę musiał kupić nie wiem tylko jakie będą najlepsze, jedna na pewno z anteną zewnętrzna kierunkową zamontowaną na dachu a drugiej chyba wystarczy dookolna. Na linuxie nigdy jeszcze nie pracowałem, zdarzyło mi się korzystać kilka razy z kompów z linuxem ale sam z nim nic nie robiłem. Jestem studentem 1 roku PŁ kierunku Informatyka, ale na razie nie uczą nas niczego z linuxa więc chciałbym poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Wolałbym gdyby router miał szatę graficzną na początek wolałbym uniknąć sterowania z konsoli. W związku z tym proszę o porady gdzie szukać informacji na ten temat lub tytuły książek o tej tematyce. W planach mam jeszcze zastąpienie serwera, który pracuje u mnie w domu także serwerem na linuxie. Aktualnie jest to serwer na Windowsie XP. Jest to właściwie magazyn danych. Funkcje jakie pełni to udostępnianie plików, klient torrent, klient hamachi. Tego samego oczekiwałbym od serwera na linuxie + dodatkowo zarządzanie dzieleniem łącza Neostrada 2mb na około 10 komputerów z tego 4 WiFi. Zależy mi tu głównie na silnym i stabilnym sygnale WiFi w domu 4-kondygnacyjnym ze zbrojonymi stropami. Jeżeli by mi się coś jeszcze przypomniało to dopiszę w kolejnych postach. Z góry dziękuje za pomoc i czekam na odpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Ten router z firmware tomato to chyba idealne rozwiązanie dla mnie. Router taki kosztuje zaledwie 100zł nowy na allegro wie cena nie jest wygórowana. Mam tylko pytanie bo postanowiłem kupić dwie sztuki jeden na działkę a drugi do domu. Router będzie znajdował się na poddaszu. Jaka antenę kupić do niego, żeby mieć dobry i stabilny zasięg w całym domu(no może z wyjątkiem piwnicy, chociaż tam też się czasem net przydaje) i około 100m poza domem? Ale z nauki linuxa i tak nie zrezygnuje prosiłbym tylko o jakieś materiały do nauki linuxa od podstaw. Dzięki wielkie za pomoc z tym routerem
  • Poziom 14  
    Dzięki to jest to czego szukałem. Poczytam sobie.
  • Poziom 33  
    A ja polecę D-Link DIR-320, to samo co Ovislink WL-1600GL, ale dodatkowo port USB.