Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Whirlpool ARC 6670 oszronienie - wymiana termostatu?

chrispac 06 Jun 2010 15:03 16400 16
e-mierniki
 • #1
  chrispac
  Level 9  
  Witam,

  Mam problem z lodówką (chłodziarka na górze, zamrażalnik na dole) Whirlpool ARC 6670 (8501 667 11094) - jest to zbyt niska temperatura w chłodziarce.

  Od nowości, żeby np. masło nie miało twardości kamienia, lodówkę trzeba było ustawić na minimum (według instrukcji obsługi powinien to być środek skali). Teraz problem się nasilił. Na tylnej ścianie chłodziarki szczególnie po prawej stronie u dołu w ciągu kilku dni tworzy się gruby sopel lodu. Pozostała część ścianki jest oszroniona. A na pokrętle, jak napisałem, brakuje skali, żeby podnieść temperaturę.

  Wydaje mi się, że problemem może być termostat. Czy to według Was poprawna diagnoza?

  Jeśli tak, proszę o informację, jak go wymienić. Przeglądałem na Forum wątki dot. takich napraw w innych modelach Whirlpool. Zgodnie ze wskazówkami, zdemontowałem panel ze sterowaniem. Niestety, za nim nie widzę termostatu. Jest tylko komputer, który nim zapewne steruje (Marco Polo LP2.5). Od niego biegnie sporo kabli pod styropian i dalej wgłąb lodówki. Potrzebne są mi więc dalsze wskazówki.

  Nie wiem też, jaki nowy termostat powinienem kupić.

  Proszę o radę.
 • e-mierniki
 • #2
  henrykgr1
  Level 20  
  Witam,role termostatu pełni tu termistor, jeden dla lodówki, drugi zamrażarki, one wpięte są do modułu i powinny być osobno sterowane.Należy więc zmierzyć temperature w lodówce być może uszkodzonenie dotyczy odszraniania lodówki.
 • #3
  chrispac
  Level 9  
  Witam,

  Dziękuję za odpowiedź.

  Sterowanie jest jedno zarówno dla chłodziarki, jak i zamrażalnika (jedno pokrętło).

  Temperatura w chłodziarce jest różna. Na górnej półce obok wentylatora jest chyba ok - termometr, który tam położyłem, pokazuje +6 stopni. Ale w środkowej części lodówki, przy ściance jest to już tylko +1. W tym rejonie właśnie zbiera się najwięcej lodu. Dodam, że lodówka nie ma systemu "no frost".
 • e-mierniki
 • #4
  henrykgr1
  Level 20  
  W tym przypadku, temperatura w lodówce jest w normie,problem oszronienia, może być spowodowany uszczelką drzwi, nieszczelnością lub niedomykaniem.
 • #5
  chrispac
  Level 9  
  Rozumiem. Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć, jak sprawdzić, co jest przyczyną nieszczelności?
 • #6
  henrykgr1
  Level 20  
  Proponuje w lodwóce zostwić żródło śwatła n.p.latarke i obejrzeć dokładnie drzwi, czy nie ma prześwitów i czy dobrze przylegają.
 • #7
  chrispac
  Level 9  
  Sprawdziłem szczelność - światło nie przenika nigdzie przez uszczelkę. W międzyczasie problem pogorszył się. Zamarzają mi warzywa w dolnej szufladzie i napoje na półkach na drzwiach.

  Jakieś sugestie?
 • #8
  henrykgr1
  Level 20  
  Myśle,że bez serwisu się nie obejdzie,może być potrzeba wymiany termistora, ale najpierw trzeba go pomierzyć i zlokalizować.
 • #9
  chrispac
  Level 9  
  Rozumiem. Dziękuję.
 • #10
  rogerowaty
  Level 10  
  Podobny mam objaw i jestem na etapie lokalizacji termistora, który niby pokazuje na podstawie tabeli rezystancji -12 do -30 st.C ... jak domyślam się jest to tempratura parownika.
  Uszkodzenie procesora zakładam mało prawdopodobne, chociaż jego wymiana byłaby nieopłacalna.

  Czy znalazł go kolega ?

  Jedyny trop to schemat lokalizacji z innej chłodziarki Bosch'a, podejrzewam że podobne ale trochę pianki do pokrojenia będzie.

  Czy to faktycznie był termistor czy co innego było ?  ... u mnie po podaniu rezystancji 0ohm (czyli zwarcie) na wejście NTC natychmiast załącza układ po wyłączeniu pokrętełm skręcając "zera" i ponownie do "1" ... takie oszukanie że temperatura na parowniku wzrosła
  ... przy 19kOhm dalej pracuje
  ... najniższa zanotowana temp to ok -31st - ok 49kOhm na termistorze
  jak zdejmę NTC, czyli rezystancja nieskończoność to oczywiście się wyłącza.

  Mam jeszcze pomysła ... dołożę do termistora jeszcze jedną rezystancję przesuwając cały zakres temperatur, wyłączyć się powinna tylko nie wiem czy się włączy a nie wiem jaka jest granica załączenia ... może wyznaczę doświadczalnie.
 • #11
  chrispac
  Level 9  
  Niestety nie potrafię na to odpowiedzieć, bo zupełnie nie znam się na elektronice. Gdy okazało się, że lodówka jest na termistorze, pozostało mi jedynie wezwać serwisanta. Był to człowiek spoza autoryzowanego serwisu.

  Pomierzył oporność termistora i wyszło OK. Sprawdził też komputer u siebie na przyrządach - OK. Stwierdził, że lodówka uzyskuje nierówną temperaturę na wężownicy (chyba tak się to nazywa), przez co termistorowi wydaje się, że jest za ciepło i dlatego nie wyłącza lodówki. Pracowała ona więc non-stop, co przełożyło się na bardzo wysokie rachunki za prąd (dodatkowo 100 zł miesięcznie).

  Serwisant stwierdził, że przyczyną może być fabrycznie zbyt niski poziom gazu w instalacji lub jego wyciek. Nabił więc lodówkę od nowa. Niestety to nie pomogło - problem się powtarzał. Podejrzenie padło na agregat, ale ponoć ciężko jest to stwierdzić na pewno, przed kosztowną wymianą na nowy.

  Ja już straciłem cierpliwość do tej lodówki, więc poprosiłem o rozwiązanie najprostsze - mechaniczny programator za ok. 12 zł, który włącza i wyłącza lodówkę na zegarze (to takie rozwiązanie stosowane np. podczas wyjazdu na wakacje, gdy światło ma się zapalać na parę godzin, żeby udawać, że ktoś jest).

  Koszty pod kontrolą, temperatura super, jedyną wadą jest brak oświetlenia, gdy zegar odetnie zasilanie.

  Przykro mi, że nie mam lepszego rozwiązania - w pewnym momencie ładowanie kolejnych pieniędzy w tą lodówkę przestało mieć sens. I tak na rachunkach i naprawach straciłem ze 2000 zł :(

  Serwisant nie kroił lodówki, nie dostawał się do termistora z uwagi na diagnozę, że problem leży gdzie indziej.
 • #12
  rogerowaty
  Level 10  
  Takie rozwiązanie leży już na półce i czeka na włożenie beterii :)
  ale chciałem zidentyfikować źródło.

  Trochę może być zabawnie jak się baterie zużyją :) ... mechanicznego akurat nie mam.
  Rachunki faktycznie przez taki wynalazek mogą drastycznie podskoczyć ... to w końcu 3kWh/dobe przy stale włączonym kompresorku.

  Dzisiaj kupie sobie kilka termistorów w elektroniku i zobacze jaki efekt na wejściu do procesora będzie a i potencjometrem zasymuluję zmianę zakresu temperatur
  jak nic nie wyjdzie to faktycznie tylko programator.
 • #14
  rogerowaty
  Level 10  
  Wygląda zachęcająco ... obstawiałem bardziej z lewej a tu niespodzianka.
  Zabieram się za wydłubywanie, dam znać jaki efekt.

  Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

  nie do tego wątku poszło ...

  Wydłubałem termistor spod pianki i wydłubałem go również z rurki w której siedział. Został sam termistor zalany ok 1mm jakieś utwadzonej masy i kabelki.
  Przy ok. 20stC rezystancja ok.2-3kOhm (ntc odłączony od sterownika i zdjęty z parownika).
  Wg tabeli jest to akceptowalna rezystancja wyjściowa chociaż troche zaniska IMHO. Teraz pozostaje mi test w znanym środowisku stabilnym termicznie.

  Czy koledzy wiedzą jakiej rezystancji jest ten termistor ?
  Wygląda na 4.7k tak jak np. w Bosch'u.

  Po 1 godzinie pracy ciągłej, 26kom tj. ok. -20stC.

  Przy jakiej granicy temp. na parowniku wg pomiarów ntc sterownik powinien wyłączyć kompresor ? -25 -30 ? czy jeszcze innej/niższej ?
  W jakim czasie taka tempertura powinna być osiągnięta ? 1godz 2godz 3godz ?


  ps. dołączony manual best
 • #16
  rogerowaty
  Level 10  
  Przeprowadziłem test z termistorem 4.7K .... zaduży
  ... efekt taki, że wyłącza zgodnie z oczekiwaniem ale już nie włącza ... zbyt wysoka rezystancja
  Zmierzyłem ten wydłubany i w tych samych warunakch ok 20stC ma 2.7K
  Założe 3.3K ... zobaczymy jak to wpłynie na logikę sterownika.
 • #17
  rogerowaty
  Level 10  
  Lodówka vs Ja wynik 0:1 :)
  Termistor wymieniony/zamieniony z powodzeniem i logika przyjęła jego parametry z "entuzjazmem" ochoczo wznawiając współpracę.

  Tak teraz wydaje mi się że całego wydłubywania termistora mozna było uniknąć włączając dodatkową stałą i stabilną rezystancją w obwód termistora. Fabrycznie zamontowany był termistor 2.7K ... w moim przypadku zamieniłem na 3.3K, co w efekcie przesunęło krzywą w kierunku temperatury ujemnej i punkt wyłaczania oraz załączania rozpoznawany jest prawidłowo.
  Nie mierzyłem temp na odsłoniętym parowniku z miernego przygotowni technicznego to takiego pomiaru.
  Gdyby komuś wyszedł pomiar temp powyżej -30st (tak -28)... a być może i tak jest w moim przypadku można rozważać minimalny spadek wydajności chłodzenia ... ale czy tak odrazu napełniać czynnikiem ponownie ?
  Koszt termistora 2,00/pianki do odtworzenia izolacji 11,00 (większość w butelce została)/kawałka taśmy zbrojonej 1,00/kawałki termokurczliwych koszulek ... i ok 1-2 godziny wolnego czasu na pomiary/testy i rozdłubywanie.
  Ilość energi zużyta nadprogramowo ... zobaczę na przyszłym rachunku :/
  Koszt ntc jako części serwisowej absurdalnie wysoki .... 80,00 chcieli w moim miasteczku.

  Dla mnie temat do zamknięcia.
  Pozdrawiam kol. Czołgiste ... manual uprościł znacznie poszukiwania.