Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop HP nx9110 bateria trzyma 14minut

_prusak_ 06 Cze 2010 15:17 4767 11
  • #1 06 Cze 2010 15:17
    _prusak_
    Poziom 23  

Kupiłem sobie laptopa HP nx9110 na allegro. Niestety sprzedawca nie wspomniał o baterii ( HSTNN-IB03 14,8V 6000mAH)która miała trzymać ponad godzinę a trzyma 14minut. Przeczytałem kilka postów dotyczących baterii, rozebrałem ją i mam tam 12ogniw tzn. cztery komplety połączone szeregowo. Każdy komplet to 3 ogniwa gr1865a połączone równolegle. Na każdym zestawie jest napięcie po 4,14V. Bez obciążenia na zaciskach baterii jest jakieś 16,6V zaś gdy podłączę żarówkę która pobiera jakieś 0,25A napięcie spada o jakieś 0,3V. Czy ta bateria kwalifikuje się do wymiany ogniw czy może jej pomóc reset pamięci na płytce elektroniki? Dodam, że są tam następujące układy:
    PS401, 1414C, 4435 oraz jeden na którym pisze C6A 472 i nie mogę znależć co to za układ. Czy ktoś może mi wskazać, który układ to pamięć i jak zmienić w nim wsad?
    Poproszę o pomoc.

0 11
  • #2 06 Cze 2010 16:51
    743130
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Cze 2010 00:32
    _prusak_
    Poziom 23  

Nie wiem ile ma ta bateria. Czy to można sprawdzić gdzieś w biosie?? Jakie ogniwa zastosować i ile sztuk? Dostępne są na allegro ogniwa 3,7V 1800mAh. Na jakie napięcie musiałbym złożyć baterię akumulatorków??

0
  • #5 09 Cze 2010 08:15
    _prusak_
    Poziom 23  

Przesyłam info jakie zapisał o baterii programik który mi kolega polecił. Bateria trzymała bardzo długo. W pewnym momencie włączyłem Winampa i komputer zgasł. Czy wynik tego testu pozwala stwierdzić że jednak reset elektroniki wystarczy??

0
  • #6 09 Cze 2010 11:44
    misiupan
    Poziom 35  

Kolega dał log z rozładowywania akumulatora , nie ma tu informacji o kondycji ogniw. Mi raczej chodzi o print screen ze strony gdzie są podane parametry akumulatora.
    Czyli ilość cykli ładowania, wskazywana pojemność ogniw....

0
  • #7 09 Cze 2010 11:52
    nogreg
    Poziom 15  

Czy masz dostęp do zgrzewarki do ogniw? Jeśli nie zapomnij o samodzielnej wymianie ogniw. Druga sprawa, o ile mam mieszane zdanie co do napraw pewnych rzeczy w laptopach, to nigdy nie naprawiam baterii. Psują się jeszcze szybciej niż zamienniki. Parę razy to zrobiłem w różnych firmach i klienci zawsze narzekali. Lepiej już kupić nowy zamiennik lub używany przetestowany oryginał z gwarancją.
    Objawy wyłączenia laptopa nagle świadczą o uszkodzeniu ogniw. Najlepiej na wiadomym portalu aukcyjnym wyczekać a dobrą okazję na oryginalną baterię w dobrym stanie i cenie.

0
  • #8 10 Cze 2010 22:49
    _prusak_
    Poziom 23  

Zamieszczam print screena :

Czyli wyglada że bateria posiada już tylko 667mAh - a to kwalifikuje ją do wymiany ogniw czy dobrze interpretuje ten wynik?

0
  • #10 13 Lip 2010 13:37
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

nogreg napisał:
    Druga sprawa, o ile mam mieszane zdanie co do napraw pewnych rzeczy w laptopach, to nigdy nie naprawiam baterii. Psują się jeszcze szybciej niż zamienniki. Parę razy to zrobiłem w różnych firmach i klienci zawsze narzekali.

Wszystko zależy od tego jak starannie była wykonana regeneracja. Czy ogniwa były nowe i markowe, oraz czy były zgrzewane.
    Jeśli ktoś do regeneracji używa chińskich ogniw lub ogniw z nieużywanych baterii, które przeleżały w magazynie 2 lata, to nie ma co się dziwić, że taka bateria siada szybciej niż zamiennik.

Dodano po 3 [minuty]:

_prusak_ napisał:
    Zamieszczam print screena :

Czyli wyglada że bateria posiada już tylko 667mAh - a to kwalifikuje ją do wymiany ogniw czy dobrze interpretuje ten wynik?

No niestety, tutaj nie zobaczymy ani daty produkcji, ani ilości cykli. Te parametry były by bardzo przydatne przy ocenie i jakości ogniw i potrzeby resetu.

Również test wykonany z żarówką pobierającą tylko 0,25 A nie powie nam nic na temat jakości ogniw.

Dodano po 4 [minuty]:

Więcej o baterii byśmy się dowiedzieli, gdybyś odczytał jej parametry po szynie SMBus programem SBW_Demo przy pomocy interfejsu I2C.

Wsad w tej baterii znajduje się w wewnętrznym flashu kontrolera PS401, Można go zresetować programami SBW lub Be2Works. Oczywiście muszą to być wersje przynajmniej jednodniowe.

Moim zdaniem ogniwa są do wymiany i przydałby się reset wsadu.

0
  • #11 15 Lip 2010 08:01
    _prusak_
    Poziom 23  

Czyli powinienem zrobić interfejs I2C podpiąć do kompa i zresetować pamięć bez ingerencji w baterię przy założeniu że ogniwa są sprawne?

0
  • #12 15 Lip 2010 10:00
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak, z tym, że ogniwa są do wymiany - sam reset niewiele tu pomoże.

0