Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zastosować falownik do silnika 132kW?

06 Cze 2010 16:54 3260 9
  • Poziom 8  
    Przy wentylatorze ciągu mam zabudowany silnik 110kW.
    Na rezerwie posiadam silnik 132kW.
    Muszę dobrać do tego zestawu falownik.
    Ponieważ może być kiedyś w przyszłości wykorzystany większy silnik, muszę wybrać większy. Ale jaki?
    DANFOSS czy ABB?
    A może jeszcze inny?
    Następna kwestia to przewody z falownika do silnika.
    Oferty różnią się znacznie. Od 70 - do 150mm.
    Przy długości kabla 100m cena jest dość duża.
    Z moich obliczeń wyszło 206A. W tabelach podawane dane są od 70 - 95mm
    Za cenne uwagi z góry dziękuję
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 26  
    Danfoss w mojej praktyce się sprawdza bardzo dobrze. Nie radziłbym najtańszych rozwiązań jak np LG.

Przewody z falownika do silnika 100 metrów? Chyba to jakaś pomyłka. Falownik wypadałoby dać ZNACZNIE bliżej silnika. Po pierwsze indukcyjność, po drugie antena nadawcza. Zamierzasz je ekranować?
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista Automatyk
    Powyższy post od kolegi cranky wprowadza w błąd mówiąc o niemożnosci zastosowania kabli o długości 100m, nie jest to coś niespotykanego. Przy odpowiednich zabiegach np. zmniejszenie częstotliwości nośnej można zastosować kable o większej długości.
    Pozdrawiam,
    Andrzej Łacinnik
    e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o kable to faktycznie 100m to spora odległość i chyba zdecydowanie lepszym (oraz tańszym) rozwiązaniem jest np: zabudowanie falownika w szafie blisko silnika o odpowiednim IP.
    Nie skreślałbym jednak falowników LG. Mogłem porównać ich pracę z falownikami Siemensa, Mitshubisi przy wentylatorach do 90kW oraz pompach do 132kW i po 3 latach różnicy poza MENU i komunikacją nie zauważyłem.
  • Poziom 26  
    Mój post nie wprowadza w błąd.
    Nie napisałem że się nie da podłączyć stumetrowych przewodów - tylko że to wielka komplikacja. Stąd pytanie o ekranowanie przewodów. Oczywiście można kombinować z częstotliwością kluczowania itd. ale to ani proste, ani tanie - a o cenę między innymi chodziło autorowi postu.
    Spoglądając w instrukcję LG:
    Dla falowników do mocy 3,7kW długość przewodów nie powinna być dłuższa niż 100m.
    ABB:
    Max. motor cable length m 50 50 50 75 75
    Danfoss:
    Nie podaje, zaznaczając jednak, że przy długościach (zależnie od mocy, ok 20-40m) zaczynamy przekraczać normy zakłóceń.elektromagnetycznych dla przemysłu mimo ekranowania kabla.
    Co potwierdza raczej skrajność rozwiązania z tak długimi przewodami.

Co do falowników LG - natrafiałem na niepokonywalne problemy z reakcją na 2-3krotny szybki zanik i z ciężkim rozruchem. Inne w tych aplikacjach nie sprawiały problemów.
    PS Za rady dotyczące ustawień parametrów LG dziękuję - znam wszystkie bo falowniki te często stosuję (ekonomia działu zakupów).
  • Spec od Falowników
    Czy na pewno ten 110 nie da rady zasilić silnika 132 w aplikacji wentylatorowej?
    Jeśli nie, to polecam TWERD - polska firma, plusem jest możliwość fabrycznej modyfikacji oprogramowania pod konkretne rozwiązania i kompetentne wsparcie techniczne. Uruchamiałem 132kW tej firmy - pracuje OK już ze 4 lata.
  • Poziom 8  
    A czy przy wyborze konkretnego falownika ma znaczenie istniejący układ sieciowy, to znaczy IT lub TT?
  • Poziom 26  
    Orion - roześlij mailem pytanie o proponowane rozwiązanie do polskich firm oferujących falowniki - na pewno każda zaproponuje coś interesującego dokładnie do twoich zapotrzebowań. Jak nie - nie zawracaj sobie głowy firmą od której w razie problemów (zwłaszcza późniejszych) nie otrzymasz pomocy.
  • Poziom 8  
    cranky - dziękuję za zainteresowanie się tutaj przedstawionym problemem.
    Jednak czytając przysłane oferty, zdziwienie twoje byłoby więcej jak duże.
    Oferowano mi kabel nawet 185mm.
    Wyliczenia mówią troszkę inaczej.
    Natomiast to, że oferent ma być solidny, sprawdzony oraz rzetelny to nie podlega dyskusji.
    Dlatego lepiej zasięgnąć opinii fachowców w tej materii. Chyba jeszcze nikomu to nie zaszkodziło?.
    A dla mnie najistotniejsze, że pomogło mi to w rozjaśnieniu problemu.
  • Poziom 12  
    Witam kolegów. Stosuje zasilanie falownikowe do silników podobnych wielkosci i popieram kolegów zalecających skrócenie kabla falownik-silnik. kilka razy ze względów technicznych stosowałem długie kable i mimo ich ekranowania i stosowania filtrów występowały zakłócenia . Zainstalowane falowniki to ABB /problemy z listwami przyłączowymi/ , SEW /problemy z chłodzeniem/ , Danfoss /problemy z programowaniem/. Jeśli masz taką możliwość umieść falownik blisko silnika wystarczy wtedy prosty dławik na zasilaniu i będzie działało bez zakłóceń. Koszty kabla ekranowanego są zdecydowanie wyższe niż zabudowanie falownika blisko silnika .