Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż instalacji w domku z porothermu

06 Cze 2010 19:48 16613 20
  • Poziom 39  
    Zabieram się za wykonanie instalacji w domku jednorodzinnym. ściany z porothermu. W jaki sposób montuje się przewody na takich ścianach?

Widziałem że są uchtywy szybkiego montażu (na bazie kołków rozporowych). Czy jest jakaś alternatywa?

Może ktoś z kolegów posiada zdjęcia tak wykonanej instalacji i mógłby się pochwalić?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 37  
    W fugach wiercę otworek 6 lub 8mm wbijam drewienko i stosuje taśmę aluminiową docinam odpowiednią długość przebijam papiakiem wbijam w drewienko układam przewód i zaciskam blaszkę i się trzyma wole tą metodę bo uchwyty plastykowe mnie denerwowały i za mocno bluzgałem :|

Wiercenie pod puszki otworów to koronką diamentową lub odrysowanie kątówka tarcza diamentowa nacinasz i wykuwasz środek.

Dodano po 5 [minuty]:

A jak masz bruzdownicę to możesz robić bruzdy i jak ułożysz kabel to gips budowlany i przyłapujesz co ok 1m by nie wypadał.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 37  
    Mocowanie to co ok 50cm ale to zależy jak jest wy murowane jak ładna ściana to daje więcej tak by tynkarze nie przeklinały że im coś pieje.
    Od podłogi 30cm ale jeśli chodzi o futryny to nie wiem ile przepisowo chyba jest od ościeży i okien 15cm lub 20cm.
    Liczę do środka puszki 20cm i robię otwór.
    Wszystko w pionie i poziomie żadnych skosów, skrótów by za oszczędzić kabel.
    Od podłogi to musisz uwzględnić jak grubo będą ją wylewać docieplać styropianem bo może potem braknąć z 10cm :D
  • Poziom 33  
    zdzisiek1979 napisał:
    W fugach wiercę otworek 6 lub 8mm wbijam drewienko i stosuje taśmę aluminiową docinam odpowiednią długość przebijam papiakiem wbijam w drewienko układam przewód i zaciskam blaszkę i się trzyma wole tą metodę bo uchwyty plastykowe mnie denerwowały i za mocno bluzgałem :|

To jak długo mocujesz 10 mb przewodu?
  • Poziom 37  
    Mam na godzinę to mogę się bawić :D
    Ale na poważnie są różne sytuacje i różnie podchodzę do tego ale mało stosuje te uchwyty plastykowe. A jak lecę tak na taśmę to pozwalam sobie też używać kołki drewniane do mebli 6 lub 8. Jak ściana ładna prosta to i można dać co metr jak przewód będzie ładnie się układał. A jak szlic to kołek rozporowy szybkiego montażu drucik miedziany od tel i tylko by się trzymał przewód przed zagipsowaniem.
    Każdy ma swoje metody i niech robi tak by było dobrze a czy szybko czy wolniej to już każdego sprawa.
  • Poziom 21  
    zdzisiek1979 napisał:
    szybko czy wolniej to już każdego sprawa.

Nie koniecznie.

Załóżmy, że ty na drewniane kołki 10mb przewodu mocujesz 1h a ja 1/2h przy innej technologi i takim samym efekcie.

Ty przy 100 punktach potrzebujesz 100 roboczogodzin a ja 50 - ??

Ty uważasz, że za punkt należy się 50 zł a ja, że 25zł - dlaczego? I później pół polski płacze, że ceny są za niskie.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Sorki ale 10m to góra z 15 min :D jak mam dobrą widoczność lasera by w poziomie myknąć to wszystko.Jedyna moja bolączka w tym wszystkim to taka że nie mam nie wiem fachowo jak to nazywacie ale nazwę to tak karuzela do rozwijania krążków kabla bo czasem mi się po skręca i :cry: Może nie mam dobrej technologi wypracowanej ale robię to z zadowoleniem.
    Ale i tak uważam że to zależy od sytuacji na miejscu a jak jest pustak gazobeton :D
  • Poziom 35  
    Na tą "karuzelę" wszyscy, których znam mówią kołowrotek. Proste w budowie "urządzenie" ale niesamowite ułatwienie w robocie. Warto poświęcić trochę czasu i zmajstrować sobie bo w sklepach jakoś nigdy nie natrafiłem na to.
  • Poziom 37  
    W sklepie to na pewno będzie drogo :| myślałem by kupić sobie spawarkę i u spawać samemu . Kilka kątowników na stopę pręt ,rurka i kilka płaskowników puszka farby :D Trzeba będzie pomyśleć w końcu o tym :D
  • Moderator
    zdzisiek1979 napisał:
    bijam papiakiem wbijam w drewienko układam przewód i zaciskam blaszkę i się trzyma wole tą metodę bo uchwyty plastykowe mnie denerwowały i za mocno bluzgałem :|

Bezsensownie.
    Uchwyty plastykowe trzeba po prostu dobierać do rodzaju przewodu i nie trzeba bluzgać. Jest ich sporo rodzajów.
    Jak się ich nie dobierze to są problemy i bluzganie.
  • Poziom 39  
    Panowie a może ktoś poratować fotką takiej karuzeli/kołowrotka.
    Domyślam się jak to powinno wyglądać, ale chciałbym się upewnić.

Do wycinania otworów pod puszki mam otwornice do betonu. Mam nadzieje żę się nada...
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zdjęciem nie dysponuję ale w nagłej potrzebie można sprzęt wykonać w pół godziny. Podstawa kołowrotka to cokolwiek stabilnego z pionową ośką w środku. Idealnie nadaje się do tego stare krzesło obrotowe, tylko kółka trzeba zdemontować. Na tą oś nakłada się coś, na czym leżeć ma krążek kabla. Kiedyś na szybko włożyłem koło od roweru:D A tak poważniej to na tym "talerzu" powinna być możliwość ustalania centrycznie dla krążków kabla o różnej średnicy. Najprościej wykonuje się to tak: kawałek rurki jako tuleja, do tego przyspawać cztery ramiona z zamkniętego, płaskiego profilu tworząc krzyż. W ramionach krzyża nawierca się szereg otworów, w które wkłada się kawałki pręta. Na każdym z ramion mamy po jednym pręcie, na których wycentrowany jest krążek kabla. Można się jeszcze pobawić w taki bajer jak hamulec, czyli regulację oporu obrotu, żeby cienki kabel sam się nie rozwijał i nie plątał.
  • Poziom 11  
    Firma CIMCO ma w swojej ofercie takie karuzele od 100 mm wew.
    Szukaj w katalogu Odwijak do krążków kabli
    Zmontowałem coś na ich modłę i dołozyłem takie zaczepy przy swoim przedłużaczu bębnowym i jest gitara

Montaż instalacji w domku z porothermu
  • Poziom 23  
    Ja stosuję plastikowe uchwyty typ US , oczywiście trzeba dobrać odpowiednią wielkość do przekroju kabla , czasami do uchwytów fi 6 trzeba zastosować wiertło 5,5 lub 6,5 w zależności od typu ściany i producenta uchwytów ( jedne wchodzą lżej inne ciaśniej)
  • Poziom 39  
    panowie a jak z instalacją ethernetową, telewizyjną i alarmową?
    Jakie dajecie odległości od instalacji prądowej, żeby nie było później jakichś zakłóceń?

A - jeszcze jedno.
    O czym warto pamiętać przy samym projekcie instalacji?

-Dałem dwa obwody w łazience (jeden na pralkę, drugi na gniazda ogólnodostępne) - czy oba muszą być zabezpieczone różnicówką?
    Stosujecie jakieś sprytne rozwiązanie z wentylatorem w łazience (myślałem nad włączaniem razem z oświetleniem i wyłączaniem po czasie, albo włączaniem po wciśnięciu przycisku i wyłączaniem po zadanym czasie)?

-Dałem trzy obwody w kuchni (lodówka, mikrofalówka, gniazdka ogólnodostępne) - tu też wszystkie zabezpieczamy jedną różnicówką?
    do tego oczywiście 3fazowy obwód do kuchenki elektrycznej

-pomyślałem o obwodzie do oświetlenia numeru domu

-Na cały dom będzie różnicówka 300mA 3fazowa.

-w "salonie" chciałem w ścianie puścić przewody (pewnie 4mm^2) do głośników

- do każdego pomieszczenia przewód od alarmu (do czunika)

- do pokojów i "salonu" przewód etheretowy (w rozdzielnicy będzie switch z modemem ADSL). Wiem że można bezprzewodowo (tak teraz mam), ale czasami potrzeba coś większego przesłać...
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    300mA stosuje się jako ppoż. Do takich zastosowań jak Tobie potrzebne, to kilka sztuk jednofazowych i przynajmniej jedna 3-fazowa 30mA.
  • Pomocny post
    Moderator
    mrrudzin napisał:

O czym warto pamiętać przy samym projekcie instalacji?

O wielu sprawach. O tym, że musimy znać układ sieci zasilającej, o tym gdzie był inwestor i kierownik budowy jak wylewano fundamenty, bo teraz trzeba kopać uziom, a można było wsadzić bednarkę jak były wykopy pod fundament, o tym jakie mamy warunki zasilania, aby prawidłowo umieścić tablice, czy rozdzielnice z osprzętem, o ochronie przeciwprzepięciowej, czy odległości pozwolą nam na montaż B i C, o podziale instalacji na obwody, o właściwym zabezpieczeniu, o tym, że różnicówkami zabezpiecza się wszystkie obwody gniazd, o tym, co powie żona jak kupi zmywarkę do kuchni, a gniazdka nie będzie.... i o wielu, wielu innych sprawach.
  • Poziom 39  
    Cytat:

O wielu sprawach. O tym, że musimy znać układ sieci zasilającej, o tym gdzie był inwestor i kierownik budowy jak wylewano fundamenty, bo teraz trzeba kopać uziom, a można było wsadzić bednarkę jak były wykopy pod fundament

Tu też jest problem, ale chciałem poruszyć go w dalszej części. Budynek niestety ma sieć TN-C, a to co robie to rozbudowa i modernizacja.
    Trzeba będzie wykopać uziom i pociągnąć przewód PE do miejsca gdzie mamy starą tablicę z licznikiem. Tu będzie punkt od którego zacznie się TNS.
    Niestety w tym miejscu nie zmieści się zbyt dużo, dlatego chce pociagnąć kabel do drugiej rozdzielnicy na piętrze.

Cytat:

, o tym jakie mamy warunki zasilania, aby prawidłowo umieścić tablice, czy rozdzielnice z osprzętem,

Warunki zasilania tzn. moc przyłączeniowa?

Cytat:

o ochronie przeciwprzepięciowej, czy odległości pozwolą nam na montaż B i C,

Myślałem nad ochronnikiem B+C, ze względu na to że nie potrzeba tu dławików odsprzęgajacych, ani zapewnienia odpowiednich odległości.
    Czy w tym przypadku też trzeba zwracać uwagę na jakieś odległości?

Cytat:

o podziale instalacji na obwody

Generalnie panuje zasada - każde pomieszczenie ma gniazdka na osobnym obwodzie i oświetlenie na osobnym. Wyjątkiem jest kuchnia i łazienka gdzie obwodów będzie więcej.

Cytat:

, o właściwym zabezpieczeniu, o tym, że różnicówkami zabezpiecza się wszystkie obwody gniazd,

Teraz mamy wymóg żeby zabezpieczać wszystkie obwody (kilka lat temu była to łazienka i ewentualnie kuchnia)? Czy jest jakaś zasada jeśli chodzi o ilość obwodów/gniazd przypadających na jedną różnicówkę?

Cytat:

o tym, co powie żona jak kupi zmywarkę do kuchni, a gniazdka nie będzie.... i o wielu, wielu innych sprawach.

O te inne sprawy też mi chodzi :)
    Jeśli o pewnych rzeczach nie pomyśli się za wczasu, to później będzie się mściło do końca życia (instalacji :) )

Jeśli kolega ma jeszcze jakieś pomysły - prosze się nie krępować...
  • Poziom 10  
    Rozprowadzam instalacje w domu jednorodzinnym, ściany też z poryzowanej ceramiki, przyjąłem zasadę że więcej obwodów to większe bezpieczeństwo i większa niezawodność, ale nagromadziło się sporo przewodów i chcę je poprowadzić w bruździe wykutej w ścianie, a nie osobno na ścianie bo zajmie to sporo miejsca, rodzi się pytanie czy przewody w takiej centralnej bruździe po zatynkowaniu nie będą się zbytnio nagrzewały? Może lepiej zakleić bruzdę płytą gipsowo-kartonową i dopiero na to tynk.
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    3/4 gniazd w normalnym domu jest używana rzadziej niż raz na tydzień. Najbardziej prądożerne obwody, to kuchnia, łazienka i ewentualnie kotłownia. Nie spotkałem się jeszcze z takim obciążeniem nowej instalacji, żeby było czuć wyraźnie wzrost temperatury przewodów.

Dlatego na odbiory w kuchni robi się więcej obwodów, żeby mniej obciążać przewody. Poza tym jak będą poprowadzone obok siebie, to nic im nie grozi, gorzej, jakby były wokół siebie pozawijane, poskręcane...