Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KT88 PushPull, UL, punkt pracy

06 Jun 2010 20:10 3462 4
 • Level 1  
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 21  
  Im wyższe U anodowe tym mniejszy prąd lampy. Wynika to zresztą z wykresu i najnormalnieszego przeliczenia P=UxI - z prawa Ohma.
  230 mA to wartość szczytowa prądu katody, przy czym należy pamiętać, że ze wzrostem napięcia trzeba ten prąd obniżyć, żeby nie doprowadzić przekroczenia mocy dopuszczalnej dla lampy(42 W) i zniszczenia jej.
  Prąd ten reguluje się napięciem na S1 lampy lub przy umasionej S1 rezystorem katodowym.
  Wykres jest bardzo czytelny i wszystko można z niego odczytać.
  Odpowiedź na czwarte pytanie jest powyżej. Należy zwiększyć ujemne napięcie na S1 lamp. Za niskie napięcie powoduje wzrost prądu katodowego prowadzącego do uszkodzenia lamp i dużych zniekształceń, za wysokie ogranicza moc wyjściową.
  Powodzenia!
 • Level 31  
  Na wstępie wyjaśnijmy jedną rzecz, napisałeś o zniekształceniach liniowych a tymczasem chodzi Ci o zniekształcenia nieliniowe. Te pierwsze odnoszą się do nierównomierności charakterystyki przenoszenia, a te drugie do zawartości harmonicznych w sygnale.
  Prąd katody to wartość prądu stałego płynącego przez lampę. Katalogi podają wartość prądu stałego anody i siatki drugiej bez wysterowania i przy pełnym wysterowaniu lamp. Nie są to ani wartości średnie ani szczytowe bo nie odnoszą się do prądu zmiennego.
  Niestety konstrułowanie wzmacniacza to sztuka kompromisu, nie da się pogodzić wszystkich rzeczy. W symulowanym układzie uzyskałeś minimalne zniekształcenia kosztem przekroczenia mocy admisyjnej lampy. W tabelce masz podane, że dla napięcia anodowego 560V ujemne napiecie siatki pierwszej powinno wynosić 75V co skutkuje przepływem prądu Ia+Is2=Ik o wartości 157mA. Na skutek zmniejszenia napięcia S1 do wartości -51V wymusiłeś przepływ prądu o wartości 230mA co jest wartością zbyt dużą przy napięciu anodowym 560V. Tak więc aby zmniejszyć wartość prądu przynącego przez lampę musisz zmienić napięcie polaryzacji S1 na -75V. Inaczej doprowadzisz do zniszczenia lamp.
  Niestety duża moc wyjściowa rozmija się z małymi zniekształceniami, tak więc albo - albo.
  I na koniec, nie ma sensu bić się o jak najniższe zniekształcenia, ważniejsze jest poprawne i niezawodne działanie układu. Uchem i tak nie wyczujesz czy zniekształcenia nieliniowe mają wartość 0,1 czy 0 02%.
  Powinieneś bazować na punktach pracy podawanych przez producenta lamp.

  Na wykresie, który wkleiłeś nie ma wrysowanej hiperbili mocy admisyjnej lampy.
 • Level 1  
 • Tube devices specialist
  AnTech wrote:
  Katalogi podają wartość prądu stałego anody i siatki drugiej bez wysterowania i przy pełnym wysterowaniu lamp. Nie są to ani wartości średnie ani szczytowe bo nie odnoszą się do prądu zmiennego.  Wartości prądów przy pełnym wysterowaniu to jak najbardziej wartości średnie. Dla KT88 Genalex maksymalna wartość prądu katody wynosi 230mA* i dotyczy to prądu stałego lub wartości średniej prądu zmiennego. Wartość szczytowa w klasie B może być co najmniej 2 razy większa. Trochę już o tym było: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1644959.html


  *U innych producentów ta wartość jest mniejsza.