Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka prądnicy synchronicznej małej elektrowni wodnej

06 Cze 2010 21:52 7856 9
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam prądnice synchroniczną z ruskiego generatora GAB 4-T/M gołą
    po dołączeniu do pierścieni napięcia 12V DC i rozkręceniu wzbudza się czyli na pewno jest sprawna
    Moje pytanie/a
    Czy można i w jaki sposób to zrobić zastąpić elektromagnesy na wirniku magnesami stałymi.?
    Czy to ma w ogóle sens.?
    Czy jeżeli 1 i 2 to jakie magnesy zastosować?
    Czy jeżeli 1 i 2 to mogę zwiększyć ilość par biegunów żeby zmniejszyć obroty ?
    Bardzo proszę o info
  • Poziom 21  
    Nie wiem czy znajdziesz na tyle mocne magnesy- moim zdaniem będzie działać ale bardzo kiepsko , poza tym pozbawisz się możliwości regulacji napięcia.

Ilość biegunów owszem możesz mienić
  • Poziom 10  
    Co do regulacji napięcia to i tak nie mam do niej żadnego dodatkowego sterowania znalazłem jakiś schemat do tego ustrojstwa i tak mi się wydaje napięcie wzbudzenia wyprowadzone jest z mostka prostowniczego zasilanego poprzez dławiki z rezystorami ze spadku napięcia na rezystorach.
    Ja chciałbym ją wykorzystać do zasilania grzałek nic poza tym i chodzi mi o uzyskanie możliwe wysokiej wydajności przy niskich obrotach.
    Dodam też że jestem troszkę "zielony" w sprawach elektrotechniki bo ostatni kontakt w tych sprawach maiłem w TE.
  • Poziom 28  
    Witam.Jeżeli potrzebujesz wolnoobrotowego generatora do elektrowni wodnej to najlepiej poszukaj silnika klatkowego o odpowiedniej mocy i możliwie niskich obrotach np. 700obr/min.Następnie należy stoczyć wirnik i przykleić magnesy neodymowe z odpowiednią ilością biegunów.Uzwojenie stojana zostaje oryginalne.Poczytaj wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1209212-0.html jest tam prawie wszystko.A z tym ruskim generatorem to daj spokój.Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Edek mam silnik firmy Carpanelli M00B6 1,87 kW 940 obr/min będzie się nadawał?
  • Poziom 28  
    Powinien się nadawać,chyba że będzie miał jakieś nietypowe uzwojenie.Ale to trzeba by sprawdzić w katalogu.Jeżeli w pobliżu jest przewijalnia silników to powiedzą Ci wszystko o nim.Jeżeli jest to zwykłe uzwojenie(nie dzielone) to na wirniku należy zrobić sześć biegunów i masz gotową synchroniczną prądnicę ze wzbudzeniem od magnesów trwałych.
    Mam nadzieję że ten silnik jest trójfazowy?
  • Poziom 33  
    Do elektrowni wodnej to tylko taka może pasować.
    Przeróbka prądnicy synchronicznej małej elektrowni wodnejPrzeróbka prądnicy synchronicznej małej elektrowni wodnej
    Wolnoobrotowa - daje więcej woltów niż wymaga obrotów.Koło wodne może dać radę parę kW albo i więcej.
  • Poziom 10  
    Z czego ta jest zrobiona/przerobiona ??
  • Poziom 33  
    Ta to jest zrobiona z trzech silników od pralki Tamat 500.
  • Poziom 32  
    Jesli chodzi a ta pradnice synchroniczna to ilosci par biegunow nie mozesz sobie od tak zmieniac poprzez magnesy na wirniku, to tez musi sie zgadzac ze sposobem nawiniecia uzwojenia.