Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hamowanie silnika klatkowego trójfazowego.

06 Cze 2010 23:10 11281 13
  • Poziom 9  
    Witam.
    Czy zwarcie uzwojeń po odłączeniu zasilania spowoduje szybsze zatrzymanie wirnika.
    Mam taki problem że, muszę możliwie szybko zatrzymać wirnik a nie ma możliwości zastosowania jakiegokolwiek hamulca. Silnik f/y Lenze 1.5 Kw 1400 obr/min.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Tak sie nie da zahamowac indukcyjnego.

Dodano po 1 [minuty]:

Mozna wykorzystac hamowanie pradem stalym. Jest to sposob latwy w realizacji i dosc efektowny.
  • Poziom 9  
    Dzięki. Może coś więcej. Jakie napięcie, jak wyłączyć pr. stały po zatrzymaniu. może są jakieś gotowce. Czy może być 230V i diody bo na transformator jest za mało miejsca.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Właśnie w taki sposób były hamowane silniki w obrabiarkach do drewna prod. m. inn. nieboszczki DDR- prąd stały, prostowany przez jedną diodę z rezystorem szeregowym ograniczającym prąd, włączany stykiem pomocniczym (NC) stycznika załączającego silnik do pracy oraz przekaźnikiem czasowym (czas hamowania dobierany w wyniku obserwacji).
    Gdzieś mam schemat, muszę zeskanować.
    Zresztą, chyba nie trzeba, popatrz (na dole strony)
    http://www.domelczu.scholaris.pl/hsi.htm
    V.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    230V po wyprostowaniu to bedzie duzo za duzo. Nalezaloby zastosowac, jakis R ograniczajacy. Uzwojenie takiego silnika ma co najwyzej kilka Ohm, a zatem latwo policzyc co sie bedzie dzialo bez zadnego ograniczenia.
    Takie hamowanie czesto wykonuje sie zasilajac uzwojenia z kilkunastu-kilkudziesieciu V.
    Nalezy wiedziec tez ze moment hamujacy maleje (conajmniej z kwadratem) zmniejszania sie predkosci obrotowej silnika.
    W Twoim przypadku prad hamowania nalezaloby dobrac doswiadczalnie-trudno to przewidziec 'na oko'.
  • Poziom 30  
    Jeżeli mechanizm napędzanej maszyny na to pozwoli, to zastosuj hamowanie przeciwprądem. W literaturze o napędach znajdziesz zasady i schematy jak to ma pracować.

Pozdrawiam wzystkich

jjanek
  • Poziom 37  
    Spróbuj zastosować transformator 24V i mostek prostowniczy. Do sterowania wykorzystuje się czasem styki NO przycisku "Stop" i dodatkowy stycznik (bułgarskie frezarki). W takim przypadku silnik jest hamowany przy wciśniętym przycisku.
  • Poziom 16  
    Ja proponuję zastosowanie falownika tj, przemiennika częstotliwości. To urządzenie zapewnia łagodny rozruch i chamowanie prądem stałym, oraz regulację obrotów danego urządzenia. W goglu są na ten temat informacje. Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Wodnik-W8 napisał:
    Ja proponuję zastosowanie falownika tj, przemiennika częstotliwości. To urządzenie zapewnia łagodny rozruch i chamowanie prądem stałym, oraz regulację obrotów danego urządzenia. W goglu są na ten temat informacje. Pozdrawiam.

Owszem.
    Kolega może sprawdzał, że najprostszy falownik 1,5 kW plus ew. rezystor hamowania (tak to się pisze) to wydatek ok. 300EUR dla klienta indywidualnego?
    Układ hamowania dynamicznego można zrobić za kilkadziesiąt złotych.
    niutat- zgadza się, Bułgarzy to zrobili w najprostszy możliwy sposób, co nie znaczy, że nieskuteczny :)
    V.
  • Poziom 18  
    Najlepiej trafo 24V 10A + mostek prostowniczy - hamuje bardzo efektywnie i trzyma potem.
  • Poziom 33  
    Właśnie wygrzebałem dokumentację frezarki bułgarskiej FR-100, tam jest jeszcze ciekawsze rozwiązanie- silnik dwubiegowy w układzie Dahlandera o mocy 2,4/3 kW, 1440/2890 rpm, napięcie zasilania układu hamującego- 230V, układ na tyrystorze z regulowanym napięciem (potencjometr)- jutro zrobię skan w robocie i wrzucę.
    Miracle- nie grozi to przegrzaniem uzwojenia podczas długiego postoju z włączonym zasilaniem?
    V.
  • Poziom 9  
    Vorlog - byłbym wdzięczny za dokumentację. Jeśli chodzi o przegrzanie - można zastosować wyłącznik czasowy.
    Dzięki wszystkim. Bardzo pomogły mi wasze posty.
  • Poziom 33  
    Będzie jutro. Miałem wrzucić sam schemat, ale myślę, że warto całą książeczkę, są tam różne ciekawe sprawy, a te maszyny nadal pracują po ludziach.
    V.
    EDIT: Zeskanowałem, scaliłem do jednego PDF, jest tutaj:
    Link
  • Poziom 9  
    Zastosowałem DC 230V pomiędzy dwie fazy właczane po zwolnieniu stycznika przez wyłącznik czasowy na okres okoł 2 sek.Jest OK. Dzięki za Wasze wypowiedzi. Bardzo mi pomogły.