logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Pegasus IQ 502 nie uruchamia się, martwy

smoq35 07 Cze 2010 10:41 3510 7
  • #1 8164191
    smoq35
    Poziom 29  
    Witam, dzisiaj mój Pegasus IQ502 nie uruchomił się. Podejrzewam, że ktoś pożyczył sobie zasilacz zakładając potem końcówkę na odwrót, w efekcie czego nie zgadzała się polaryzacja. Wiem, że sama konsolka nie przedstawia dużej wartości, jednak chciałbym ją naprawić. Czy da się coś z tym zrobić?
  • #2 8164225
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    A co do tej pory sprawdziłeś?
    Tu nie mamy wróżek!
  • #3 8164461
    smoq35
    Poziom 29  
    Na początek zaznaczam, że orłem w temacie nie jestem.
    Sprawdziłem zasilacz - działa.
    Po rozkręceniu konsolki zauważyłem, że jeden z kondensatorów [470uF 16V] jest lekko spuchnięty [niemal niezauważalnie], a także lekkie zaciemnienie PCB pod układem ML 7805A [nie wiem, czy to wynikło z odwrotnego podłączenia zasilania czy z normalnej eksploatacji]. W internecie wyczytałem, że ten układ odpowiada za regulację napięcia dodatniego [nie wiem, czy to poprawne tłumaczenie na polski].
  • #4 8164533
    technoiphon
    Poziom 11  
    witam
    wymień kondesator powino zadziałać

    Zdania rozpoczynamy wielką literą, a kończymy?
    Proszę to poprawić.
    Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    [_P_]
  • #5 8164569
    smoq35
    Poziom 29  
    Wymiana kondensatora nie pomogła.
  • #6 8164764
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    A pomiary?
  • #7 8171210
    obsid
    Poziom 25  
    Zakładam, że jeśli w konsoli jest w zasilaniu bezpiecznik, został on przez Ciebie sprawdzony. Konsola raczej nie posiada zabezpieczenia przed odwrotnym włączeniem zasilania, dlatego jeśli rzeczywiście taka sytuacja miała miejsce, najprawdopodobniej ucierpiał 7805A.

    Sprawdź "organoleptycznie", czy 7805A nie jest gorący po podłączeniu zasilania. Jeśli jest OK, zmierz napięcie w stosunku do masy na lewej nóżce tego układu (patrząc na niego od góry - tutaj w zasadzie powinno być napięcie zasilacza) i na prawej (powinno być ok. 5V). Jeśli mimo napięcia na lewej nóżce nie ma napięcia na prawej, 7805A najprawdopodobniej należy wymienić (koszt ok. 1PLN). Dla całkowitej pewności należałoby prawą nóżkę 7805A odłączyć, aby sprawdzić działanie tego stabilizatora bez obciążenia.
  • #8 8171456
    smoq35
    Poziom 29  
    Dzięki za zainteresowanie, Pegasusa dałem do zrobienia elektronikowi - jak dostanę go z powrotem, to napiszę co było uszkodzone.

    Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

    Zgodnie z przewidywaniem - uszkodzony był układ 7805A

    Edit:
    Układ został wymieniony, ale nadal nie ma ani dźwięku ani obrazu. Konsolka wraca na gwarancji do serwisu.

    Edit2:
    W serwisie stwierdzili, że nie potrafią tego naprawić. Jakieś sugestie w związku z tym [chętnie kupię taką konsolkę]?
REKLAMA