Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator temperatury do pieca C.O. - AVT2420

07 Cze 2010 12:43 3418 2
  • Poziom 10  
    Witajcie
    Zaistniała potrzeba wykonania regulatora temperatury do pieca centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym (duży kocioł palony drewnem, miałem węglowym). I co wymyśliłem...
    Zakupiłem kit AVT2420 do samodzielnego montażu i jak sądzę, mimo mojego niezbyt wielkiego doświadczenia, powinienem sobie poradzić z jego zmontowaniem. Więc nie o to chodzi, lecz o późniejsze jego uruchomienie. O co mi chodzi? O to, że czujnik (dioda) będzie mierzyła temperaturę wody na wyjściu z pieca i gdy ta temperatura spadnie poniżej jakiejś zakładanej wartości (np 60stC) to uruchomi się dmuchawa, która doprowadzi powietrze do pieca, co podgrzeje wodę do jakiejś ustalonej wartości, po czym dmuchawa się wyłączy. Pomysł prosty. Tylko teraz wychodzi mój brak doświadczenia:) Jako "dmuchawę" planuję wykorzystać jakiś wiatrak, na początek może z jakiejś suszarki do włosów a potem pomyśli się nad czymś sensowniejszym.
    No ale... z tego co się orientuję, ten "kit AVT2420" ma na wejściu 220V, bo ma transformatorek i cały układ jest zasilany 12V. No i jak zrobić to 'wyjście'? Bo trochę nie bardzo rozumiem...mógłby mi ktoś narysować jak podłączyć zwykłą np grzałkę do wody do takiego urządzenia? Bo jak z grzałką wypali to i z jakimś wiatraczkiem też. Wiadomo, że wiatraczek też będzie zasilany 220V, to ten układ mam wpiąć gdzieś "między"? Chodzi mi o to, żeby niczego nie spalić, nie uszkodzić:(
    Dla kalibracji i sprawdzenia tego ustawiania temperatur chcę wykorzystać szklankę z wodą, termometr z miernika elektronicznego i grzałkę - jeśli z tym mi się uda to przy piecu też powinno się udać.
    Sory za zupełnie laickie pytania...na prawdę jest to dla mnie tylko hobby i chciałbym je rozwijać...
    Z góry dziękuję za pomoc!!
    wojtas
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 36  
    W kicie AVT2420 elementem wykonawczym jest przekaźnik. Dowolny odbiornik podłączasz między styki 2, 3 szeregowo ze źródłem zasilania (odbiornik jest zasilany po zadziałaniu przekaźnika) albo między styki 1, 2 - wtedy odbiornik jest zasilany dopóki nie zadziała przekaźnik.
  • Poziom 10  
    Dzieki! Tego właśnie nie wiedziałem:)) Dużo mi pomogłeś!