Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odtwarzacze mp3 - jaki odtwarzacz mp3 wybrać?

Gordios 07 Cze 2010 13:03 1038 0
 • Czym się różni MP3 od MP4?

  Mp3 to nazwa formatu zapisu plików muzycznych, utarło się jednak, że w ten sposób określa się wszystkie przenośne urządzenia służące do odtwarzania muzyki. Na tej zasadzie stworzono nazwę mp4, która określa w praktyce wyłącznie model danego odtwarzacza. Mp4 oprócz odtwarzania muzyki oferuje użytkownikowi możliwość przeglądania zdjęć, czasami także oglądanie filmów z dźwiękiem. Najprościej jest je rozróżnić po wyglądzie – mp4 posiadają spory wyświetlacz podobny do tego w komórce.

  Formaty odtwarzanej muzyki a rzeczywistość


  Wspomniany wcześniej format mp3 to najpopularniejszy obecnie sposób zapisu plików dźwiękowych. Większość odtwarzaczy mp3/mp4 odtwarza muzykę w mp3 i wmv. W praktyce 99,8% naszych plików dźwiękowych będzie w formacie mp3, pozostałe 0,2% to wmv i inne.

  Jakość dźwięku

  Jeżeli szukamy odtwarzacza oferującego dobrą jakość odsłuchiwanych dźwięków powinniśmy się zainteresować słuchawkami. Częstą praktyką wśród szczególnie wymagających melomanów jest osobny zakup odtwarzacza i słuchawek.

  Pojemność

  Na rynku dostępne są modele o różnych pojemnościach pamięci. Najniższy to 1 GB, który pomieści ok. 250 utworów muzycznych średniej długości. Jeżeli decydujemy się na mp4 to pamiętajmy, że filmy i zdjęcia także posiadają swoją „wagę”. Pamięć w przypadku bardziej zaawansowanych technicznie modeli może być rozszerzana za pomocą specjalnych kart pamięci (microSD).

  Zasilanie


  • Bateria tradycyjna - konieczność kupowania nowych bateryjek za każdym razem, kiedy poprzednia się wyczerpie.
  • Bateria akumulator – płaska bateryjka, podobna do tych używanych w telefonach komórkowych, możliwe jest jej ładowanie bezpośrednio przez sieć bądź komputer.

  Funkcjonalność

  Długość odtwarzania

  Decydując się na odtwarzacz zwróćmy uwagę na długość ciągłego odtwarzania muzyki bez konieczności ładowania/zmieniania baterii. Parametry podane w specyfikacjach należy traktować z tolerancją, gdyż zazwyczaj mierzy się je na minimalnych ustawieniach parametrów tak, aby maksymalnie zmniejszyć pobór energii.

  Funkcje radio, nagrywanie …

  Odtwarzacze mp3 mogą służyć jako dyktafony bądź przenośne radia. O ile radio jest zazwyczaj dobrze odbierane, tak nie poleca się wykorzystywać mp3 jako dyktafonu. Funkcja nagrywania działa zazwyczaj jedynie z bardzo małych odległości od źródła dźwięku.

  Wyświetlacz

  Im ma więcej kolorów tym lepiej. Najprostsze wyświetlacze emitują dwa kolory, jeżeli liczymy na dobry wygląd filmów i zdjęć, szukajmy wyświetlacza z przynajmniej 256 tys. kolorów.

  PODSUMOWANIE

  Wybierając odtwarzacz MP3 w pierwszej kolejności starajmy się sugerować przede wszystkim parametrami od których zależy bezproblemowa praca urządzenia, stosownie do naszych potrzeb. Do słuchania muzyki nawet 1 GB to stosunkowo dużo.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 173, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.