Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizory LED, plazmowe, LCD, jaki telewizor wybrać

Gordios 07 Cze 2010 13:06 3896 0
 • Co jest czym, czyli wybieramy telewizor

  Na rynku dostępne są 4 rodzaje telewizorów. Podstawowa różnica między nimi wynika z rodzaju zastosowanych technologii, mamy więc:
  - telewizory kineskopowe CRT – model z kineskopem, czyli tzw. „budą”; format obrazu 4:3
  - telewizory (panele ciekłokrystaliczne) LCD –płaski ekran, format obrazu 16:9
  - telewizory plazmowe PDP – płaski ekran, format obrazu 16:9, na pierwszy rzut oka nie różniące się od LCD
  - telewizory LED – udoskonalone panele LCD, matryca o grubości ok. 3cm

  Kiedy mamy już to podstawowe rozeznanie, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, który model najbardziej nam odpowiada. Odrzucamy modele kineskopowe, które są już egzemplarzami rzadko produkowanymi, niemniej jednak nadal pozostają najtańszymi odbiornikami telewizyjnymi. Wszystkie wymienione powyżej rodzaje telewizorów mają swoje wady i zalety – poznanie tych podstawowych ułatwi podjęcie decyzji.

  • Kontrast – jedna z najważniejszych wartości. Wiadomo, im kontrast wyższy tym lepiej. Określa się go jako stosunek dwóch liczb np. 10 000:1, opisujący różnicę między bielą a czernią. Rozróżniamy dwa rodzaje kontrastów:
  o Dynamiczny – kontrast jaki widnieje na plakietkach informacyjnych w sklepach, wielkości rzędu nawet kilku milionów
  o Statyczny – kontrast podawany na stronach producenta, dający właściwy obraz porównawczy
  • Jasność – im większa wartość tym lepsze kolory. Podawana w kandelach na m2.
  • Rozdzielczość – rozmiar panelu podawany w pikselach, standardowa dla obrazów HD to 1366x768 pikseli, najwyższa to 1920x1080 pikseli
  • Częstotliwość odświeżania – parametr określający szybkość reakcji matrycy na zmieniający się sygnał, wartości rzędu 100Hz należy uznać za jedne z lepszych

  Jak to wygląda w praktyce ?

  Kontrast odpowiedzialny za wyświetlanie barw największy jest w przypadku paneli LED i plazm, odrobinę gorszy przy zwykłych panelach LCD. Pojawiają się tutaj także istotne różnice jeśli chodzi o możliwości wyświetlania obrazu dynamicznego- w przypadku długotrwale wyświetlanych kolorów jasnych istnieje ryzyko szybkiego zużycia lamp plazmowych co spowoduje pogorszenie wyświetlanego kontrastu. Nie bez znaczenia jest także kąt widzenia, w przypadku plazm jest on większy niż w stosunku do paneli LCD. Kolejną różnicą jest pobór mocy. Plazmy pożerają więcej prądu niż wyświetlacze ciekłokrystaliczne, najmniejszy pobór energii jest domeną paneli LED. Jeśli chodzi o trwałość, to na tym polu przewagę mają telewizory LCD.

  HD czy Full HD ?

  Parametry te odnoszą się do rozdzielczości.

  • HD (często z oznaczeniem) Ready - to rozdzielczość 1366x768 pikseli. Oznacza, że nasz telewizor jest przystosowany do odbioru sygnału HD
  • Full HD – oznaczenie dla rozdzielczości 1920x1080 pikseli, jak na razie najwyższa z dostępnych rozdzielczości

  Znaczenie dla użytkownika

  Wybierając telewizor Full HD musimy mieć pewność, że technologia ta zostanie należycie wykorzystana. Jak? Przez podłączenie odtwarzacza Blu-ray umożliwiającego odtwarzanie obrazów w najwyższej jakości. Różnica pomiędzy sygnałem telewizyjnym odbieranym przez telewizor z Full HD a zwykłym HD będzie niedostrzegalna, zarówno w przypadku sygnału tradycyjnego jak i cyfrowego HD. Programy telewizyjne są nadawane przecież w HD a nie w Full HD, prawda?
  Niektórzy eksperci twierdzą wręcz, że nazwa Full HD tak naprawdę jest jedynie oznaczeniem komercyjnym, dająca znikome korzyści klientom. Zatem, różnica nie jest tak istotna jakby się mogło wydawać i warto się zastanowić, czy płacić za coś, czego nigdy nie wykorzystamy.

  PODSUMOWANIE


  Ufaj oczom, nie plakietkom z wyśrubowanymi danymi. Oglądając w sklepach RTV ściany zastawione panelami szybko dojdziesz do wniosku, że te o tych najwyższych zadeklarowanych parametrach wcale nie muszą najlepiej świecić.
  Dobrze dopasuj rozmiar wyświetlacza do rozmiarów pomieszczenia. Najprostsza zasada optymalnego doboru cali do metrażu pokoju to podzielenie przekątnej calowej przez 10. Otrzymany wynik będzie optymalną odległością na linii użytkownik – telewizor.

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 184, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.