Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe - jak zainstalować, ustawienia

Gordios 07 Cze 2010 13:29 1505 0
 • Najważniejsze jest dopasowanie

  Aby możliwości kina domowego były w pełni wykorzystane, konieczna jest odpowiednia przestrzeń na jakiej sprzęt będzie działał. Ta przestrzeń w większości przypadków to salon, dlatego ważne jest, aby wiedzieć mniej więcej z góry gdzie ustawimy wszystkie głośniki oraz czy mamy na nie miejsce.
  Dopasowanie gabarytów i mocy kina do rozmiaru pomieszczenia jest oczywiste – optymalny rozstaw zapewni nam komfort, którego przecież oczekujemy.

  Głośniki

  Kino domowe to przede wszystkim multimedialne centrum rozrywki, zapewniające nam odtwarzanie dźwięków różnego pochodzenia – muzyki, muzyki filmowej, itp. w formacie przestrzennym. Wrażenie „przestrzenności dźwięków” zapewniają głośniki, które mogą występować w różnych kształtach i konfiguracjach.

  Najpopularniejszy i najbardziej optymalny zestaw to konfiguracja 5.1. Składają się na niego odpowiednio:

  Para głośników przednich – tzw. satelity przednie– rozmiar duży, odpowiedzialne są za większość wyraźnych dźwięków.
  Głośnik centralny – umieszczany bezpośrednio nad/pod telewizorem, rozmiar średni.
  Para głośników tylnych - tzw. satelity tylne – małych rozmiarów, odpowiedzialne są przede wszystkim za efekt 3D dźwięków, umieszczane za użytkownikiem. Jeżeli kino ma nam posłużyć także do odtwarzania muzyki, warto zainteresować się 4 identycznymi satelitami.
  Subwoofer – emituje tony niskie, ustawiany najczęściej przy telewizorze.

  DVD/Amplituner

  Serce i głównodowodzący każdego zestawu kina domowego. Amplituner jest urządzeniem przetwarzającym dźwięk cyfrowy na analogowy, dzięki niemu możliwa jest współpraca wszystkich kanałów dźwięku. W wielu zestawach kin domowych odtwarzacz DVD jest jednocześnie amplitunerem. Rozdzielenie tych dwóch urządzeń ma wpływ na jakość dźwięku i odtwarzanie obrazu, jednak czy ma to znaczenie dla standardowego użytkownika ? Dla niewymagającego –nie ma. Zakup sprzętu z osobnym amplitunerem to dodatkowe koszty, dlatego też warto się zastanowić czy nam się to opłaca.
  Odtwarzacz DVD zazwyczaj w standardzie obsługuje wszystkie formaty płyt DVD i CD, warto wybrać model z portem USB, umożliwiający odtwarzanie plików bezpośrednio z popularnych pamięci przenośnych lub z urządzeń cyfrowych- kamer, aparatów, itp.

  PODSUMOWANIE

  To, co zapewnia wrażenia odbioru dźwięku 3D to system dolby surround. Wszelkie inne oznaczenia są zazwyczaj hasłami marketingowymi, mającymi przyciągnąć klienta. Obklejony kolorowymi naklejkami amplituner nie stanowi gwarancji dobrej jakości dźwięków i obrazu. Jedyny parametr na jaki należy zwrócić uwagę to moc, którą dopasowujemy indywidualnie do potrzeb i wspomnianych wcześniej rozmiarów pomieszczenia.

  Jeżeli nasz telewizor posiada wejścia HDMI – wykorzystajmy to kupując zestaw także z takim wejściem. Na rynku są jeszcze zestawy kin domowych bez HDMI dlatego też istotne jest, aby nie popełnić pomyłki.


  Fajne! Ranking DIY