Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawigacja a jej dokładność

Gordios 07 Jun 2010 13:32 1567 0
 • Samo posiadanie nawigacji nie gwarantuje bezproblemowego dotarcia do celu. Sam odbiornik GPS służy do określenia naszej pozycji, a to czy, dotrzemy do celu zależy od zestawu wgranych map. Im są one bardziej aktualne i dokładne tym lepiej dla użytkownika. Wyliczana najkrótsza droga w rzeczywistości może nią nie być – pomiar pozycji nie uwzględnia zazwyczaj wysokości, ma to znaczenie chociażby w przypadku tras górskich.

  Parametry

  Dokładność – im większa tym lepsza. Zazwyczaj błąd waha się od kilku metrów do 20.
  Kanały odbiornika – im więcej kanałów tym dokładniej określana jest pozycja. Standardem jest liczba 20, jednak zdarzają się nawigacje posiadające mniejszą liczbę.
  Pamięć dysku twardego – im jest ona większa, tym więcej plików możemy przechowywać. Wiele nawigacji oferuje funkcję odtwarzania zdjęć, plików muzycznych, itp. dlatego ważne jest by była ona możliwie duża.
  Pamięć operacyjna – ma wpływ na szybkość reakcji nawigacji, ma znaczenie gdy wykorzystujemy naszą nawigację do przeglądania zdjęć, słuchania muzyki, itp.
  Chipset – odpowiedzialny za wymianę informacji w systemie, dokładność komunikacji, itp. Obecnie bardzo popularny i równie dobry jest system Sirf Star III, obsługujący 20 kanałów. Im więcej kanałów tym lepsza dokładność komunikacyjna, ilość kanałów ma wpływ na liczbę satelitów z jakimi łączy się nawigacja dając tym samym lepsze możliwości ustalania pozycji.
  Procesor – GPS to tak naprawdę komputer. Każdy komputer potrzebuje procesora, warte zainteresowania są te z zegarem przynajmniej 400 MHZ. Im lepszy procesor, tym lepsza będzie praca całego urządzenia.  Warto wspomnieć także o systemie TMC, który ostrzega użytkownika przed problemami na drodze, takimi jak korki, remonty dróg, itp.


  Ekran i obsługa urządzenia


  Ekran nawigacji powinien być bezwzględnie panelem dotykowym! Obsługa w czasie jazdy za pomocą rysika czy klawiszy to stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze. Warto zwrócić uwagę na rozmiar wyświetlacza – w tym przypadku zasada jest prosta, im ekran większy tym lepszy komfort. Na rynku dostępne są urządzenia z ekranami prostokątnymi i kwadratowymi.
  Kupując sprzęt poprośmy o jego podłączenie. Najlepszym testem dla urządzenia będzie złapanie sygnału w miejscu zabudowanym przy dużej ilości elektroniki. Zwróćmy uwagę na płynność przy naciskaniu. Automatycznie odrzucamy te modele, których czas reakcji jest długi. Przy porównaniu paru modeli szybko zauważymy różnice.

  PODSUMOWANIE

  Wybierając nawigację, należy sprawdzić jakie możliwości wgrywania map posiada. Niektóre modele są produkowane na określony rynek, np. wschodnioeuropejski. Inne są tylko na Polskę. Jeżeli nie podróżujemy po Europie to po co nam nawigacja z drogimi mapami krajów europejskich ? Instalowane w standardzie mapy są lepsze i gorsze, warto zwrócić uwagę na możliwości darmowej aktualizacji wgranych map. Jest to informacja istotna, jednak często pomijana przez sprzedających.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Gordios
  Level 18  
  Offline 
  Gordios wrote 395 posts with rating 244, helped 0 times. Been with us since 2010 year.