Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

falownik LG i hamowanie silnikiem

bartas666 07 Cze 2010 17:58 1959 5
 • #1 07 Cze 2010 17:58
  bartas666
  Poziom 18  

  Witam serdecznie!
  Do tej pory silnik klatkowy z hamulcem sterowany był poprzez przekaźnik trójfazowy SSR. Hamulec załączany (hamowanie) przed końcem cyklu pracy silnika. Wszystko sprzężone z enkoderem i po zliczeniu x impulsów stop silnika z wcześniejszym hamowaniem. Silnik zatrzymywał się prawie idealnie, wszystko pracowało świetnie, ale w związku z dość częstą koniecznością konserwacji takiego hamulca i wymianą elementów ciernych istnieje problem przeróbki układu na silnik z przemiennikiem częstotliwości. Tutaj mam małe pytanie i zarazem problem. Czy da się idealnie wyhamować silnikiem poprzez opcję wstrzykiwania prądu stałego? Czy to będzie praca podobna do pracy z zewnętrznym hamulcem? Silnik po prostu po wykonaniu x obrotów nie może się swobodnie ruszać lecz musi być zahamowany. Proszę o jakieś podpowiedzi.
  pozdrawiam

  0 5
 • #2 07 Cze 2010 18:21
  mr.Sławek
  Poziom 31  

  Jesli chodzi o hamowanie pradem stalym to nie da sie calkowice zatrzymac wirnika. Jest to zwiazane z sama idea mozliwosci takiego hamowania. Moment hamujacy nie jest wytwarzany jesli wirnik jest nieruchomy.
  Mozna by to zrobic tak, ze najpierw hamowac go pradem stalym a dopiero potem zablokowac hamulcem mechanicznym. Tym samym by sie nie scieral.

  0
 • #3 07 Cze 2010 18:58
  bartas666
  Poziom 18  

  Ok rozumiem, czyli wykorzystać funkcję sterowania hamulca z samego falownika skoro taka jest obecna i posiada nawet trochę tych parametrów? Czy lepiej sterować hamulec z plc jak sam falownik?

  0
 • #4 07 Cze 2010 20:25
  elektrocyber
  Poziom 13  

  Jeżeli nie planujesz wykorzystywać licznych funkcji falownika to rozważ zastosowanie modułów hamowania prądem wyprostowanym jedno-połówkowo np. kontrolny RTC i mocy RTO firmy relpol. Wystawionym sygnałem z PLC otwierasz styk zabierając zasilanie z zacisku S2 i rozpoczyna się cykl hamowania zależny od nastaw prądu i czasu hamowania (1-20s) prostsza dla osób nieobytych z falownika parametryzacja (pokrętła potencjometrów) oraz dużo mniej miejsca potrzebnego w szafie sterowniczej na montaż. Do zalet falownika należy możliwość precyzyjnego wpisania czasu rampy hamowania.

  0
  Załączniki:
 • #5 07 Cze 2010 20:32
  elektrocyber
  Poziom 13  

  W obu przypadkach hamulec cierny musi zadziłać gdy prędkość spadnie do zera jak wspomniał mr. Sławek

  0
 • #6 07 Cze 2010 22:01
  lemos
  Poziom 17  

  Witam,
  co do tego, że potrzebny ci będzie hamulec mechaniczny tzw. luzownik to nie ulega wątpliwości. Teraz następna kwestia piszesz o pozycjonowaniu zatrzymania. Napisz jakiej wielkości i typu jest silnik(moc, indukcyjny, synchroniczny), jakie urządzenie napędza(moment bezwładności) oraz jakiej dokładności zatrzymania potrzebujesz.
  Jeśli jest to silnik indukcyjny ze średniej wielkości ok. 10 razy momentem i falownik w open loop to dokładność prawie żadna(jak dla mnie). Oczywiście to zależy wszystko od tego co chcesz osiągnąć.
  Jeżeli ma to być dokładność co do mm to polecam zapoznać się z falownikami dźwigowymi.
  Pozdrawiam

  0