Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena kierunkowa czy siatkowa czy?

don_mikele 07 Cze 2010 18:35 10991 13
  • #1 07 Cze 2010 18:35
    don_mikele
    Poziom 7  

Cześć!
    Słuchajcie, w weekend pojechałem do dziadków na wieś, bo babcia mówiła, że TV jej się popsuł i nie może oglądać. Oczywiście nie chodzi o TV, tylko coś z anteną, śnieży na TVP1 i TVP2, innych kanałów brak - normalnie jeszcze był Polsat, TVP Info (chyba z Wawy) i czasem TV4 i TVN.
    No wieć zdjąłem antenę (przeglądając m.in. to forum dowiedziałem się, że jest to antena siatkowa) z masztu (drewniana tyczka ok 8m) i patrzę czy może coś się nie rozłączyło (jestem zielony w tych tematach):) Generalnie cała zardzewiała, otworzyłem jakieś plastikowe pudełeczko przymocowane na środku (wzmacniacz?) psiknąłem WD-40 odciąłem starą końcówkę i obrałem nową, podłączyłem i maszt w górę i sprawdzamy - może trochę mniej śnieży TVP1, TVP2 bez zmian i innych kanałów nadal brak.
    No nic, myślę sobie prosta sprawa, wrócę do domu, wejdę na allegro i zaraz kupię jakąś antenę. Panowie, już mnie głowa boli od tego czytania o antenach! Pomóżcie!
    Czytałem tutaj różne posty, że są anteny siatkowe, kierunkowe i Yagi i wzmacniacze, przedwzmacniacze i jeszcze jakieś symertyzatory??? I że trzeba wiedzieć skąd sygnał jest nadawany? Ludzie!!!
    Proszę o pomoc - konkretne nazwy, żadne skróty, bo się nie domyślę, a najlepiej w punktach co potrzebne do zestawu.
    Dane wejściowe:
    wieś w woj.świętokrzyskim, niedaleko Rudy Malenieckiej, ok 100km od Łodzi (drogą, więc w linii prostej pewnie bliżej)
    Sąsiedzi mają jakieś cyfry+ czy inne, a babcia z dziadkiem potrzebują za darmo odbierać TVP1, TVP2, Polsat, noi może TVN byłoby fajnie jak na weekend przyjadę:)
    Jaka antena będzie najlepsza?
    Proszę o pomoc, bo jestem zielony w temacie.
    Dzięki,
    Pozdro,
    Michael

Poprawiono temat na regulaminowy!
    Po co tyle znaczników?
    Pisownia!
    [_P-]

• #2 07 Cze 2010 18:51
    Ekolog
    Poziom 12  

Ja proponował bym zostać przy tej siatkowej, też takiej używam i jest ok. W tym plastikowym pudełeczku które rozebrałeś jest wzmacniacz i on bardzo szybko potrafi się uszkodzić np podczas burzy. Jakieś 3 tygodnie temu na targu widziałem takie wzmacniacze można też oczywiście kupić je w sklepach elektronicznych itp. kosztuje kolo 4 zł po zamontowaniu kręcić anteną i szukać dobrego sygnału :)

• #3 07 Cze 2010 22:09
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Do Przysuchy masz około 42km w linii prostej. Nadajniki TVP1, TVP2, TVP-info, POLSAT jak widać są nadawane z mocą 100kW.
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1F

Święty Krzyż to juz moce nadajników TVP1 = 800kW a TVP2 = 1MW. To bardzo "duże nadajniki" (czytaj : moce).
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S3T

Cytat:
    śnieży na TVP1 i TVP2

Musisz odbierać ze św.Krzyża (z odległości około 35km) na przysłowiowym "widelcu" "drucie".

Cytat:
    Generalnie cała zardzewiała, otworzyłem jakieś plastikowe pudełeczko przymocowane na środku (wzmacniacz?)

Wymień zepsuty wzmacniacz albo kup "normalną" antenę (nie siatkową) i będzie OK.
    ---------------
    Innym dobrym wyjściem (bardziej właściwym) będzie wymiana anten na :
    - np. ATX-91 - w stronę Przysuchy np. http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm
    - np. LOGperiodyk na św. Krzyż http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm

Podłączysz te anteny przez zwrotnicę np. http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_1_1-12-6-12-21-69-21-69-75_C0315.htm i staniesz się wspaniałym "wnuczkiem" swojej Babci. :D

Pozdrawiam.

• #4 08 Cze 2010 08:26
    irek19
    Poziom 33  

Jeśli wcześniej była "siatkówka", to kup nową, najlepiej komplet. Cena zestawu około 30 zł.

• #6 08 Cze 2010 19:37
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko . Jak najbardziej zostań przy ,, starej , sprawdzonej , siatce ''. Koszt wzmacniacza to pospolite parę złotych , a jak umówisz się ze ze ,,sprzedawcą '' to możesz dobrać taki wzmacniacz aby zadowolić dziadków . A mój szanowny przedmówca niech trochę więcej wierzy w umiejętności innych , ponieważ ta ,, robota '' wbrew opinii szanownego kolegi nie wymaga zbytniej wiedzy na temat anten .

• #7 08 Cze 2010 20:40
    LeDy
    Poziom 43  

jatzek j napisał:
    A mój szanowny przedmówca niech trochę więcej wierzy w umiejętności innych , ponieważ ta ,, robota '' wbrew opinii szanownego kolegi nie wymaga zbytniej wiedzy na temat anten .

Byś się zdziwił jak ludzie tą antenę potrafią poskładać.
    Wiara nic tu nie pomorze. To z praktyki.
    Jeden klient chwalił się , że rozbierał silnik, skrzynię biegów w samochodzie a antenę złożył, podłączył źle.

• #8 11 Cze 2010 19:20
    don_mikele
    Poziom 7  

Dzięki wielkie za podpowiedzi.
    Na razie wymienię sam wzmacniacz. Powiedzcie mi tylko czy tam trzeba coś lutować czy sam śrubokręt wystarczy?
    Pozdrawiam,
    Michał

• #9 11 Cze 2010 19:49
    EBC41
    Poziom 28  

don_mikele napisał:
    Dzięki wielkie za podpowiedzi.
    Na razie wymienię sam wzmacniacz. Powiedzcie mi tylko czy tam trzeba coś lutować czy sam śrubokręt wystarczy?
    Pozdrawiam,
    Michał

Posłuchaj lepiej SP5ANJ bo chłop wie co mówi. Siatkową wywal na śmietnik, to jest bardzo kiepska konstrukcja. Na niższych częstotliwościach ma tragicznie niski zysk energetyczny, nie mówiąc już jak bardzo "zbiera" zakłócenia z otoczenia. O wiele lepszy odbiór będziesz miał jak rozdzielisz to na dwie anteny. Sam wiem z doświadczenia że nawet przy bliskości nadajnika, jeżeli antena jest ustawiona w stosunku do niego tyłem to zakłóceń nie da się uniknąć z powodu kiepskiego poziomu sygnału

• #10 11 Cze 2010 22:39
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

Tak jak kolega SP5ANJ opisał.
    Reszta nie wie co pisze.:D

• #11 11 Cze 2010 23:37
    yanusch
    Poziom 12  

Jeżeli upierasz się przy swoim to:
    -lutować nie trzeba,
    -śrubokręt wystarczy i kombinerki.

• #12 12 Cze 2010 08:17
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

gonzo180 napisał:
    dzac4 napisał:
    Tak jak kolega SP5ANJ opisał.
    Reszta nie wie co pisze.:D

Witam. To się chłopie wysiliłeś i nie pisz takich głupot. Załóż antenę siatkową, przecież przed usterką było wszystko dobrze. Po co się ładować w koszty.

Kolega lekko przesadza i ma zerową wiedzę na temat anten i ich instalacji.

Podstawowa sprawa uziemienie anteny!
    Drugie w/w urządzenie to coś co zbiera z eteru śmieci i nie powinno nazywać się anteną.:D
    Do zastosowania ATX lub YAGI z symetryzatorem aby wyeliminować uszkodzenia i ingerowanie do anteny po każdym wyładowaniu atmosferycznym.
    Zastosowanie wzmacniacza odpowiedniego do wymagań i odległości do nadajnika.
    Taka antena(instalacja) będzie poprawna.

• #13 12 Cze 2010 08:31
    gonzo180
    Poziom 14  

Witam. Kolego dzac, jadąc przez Polskę jest dużo anten siatkowych i jednak ludzie odbierają kanały TV. W tym przypadku antena siatkowa działała, to po jakiego.... kombinować.

• #14 12 Cze 2010 08:40
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

User otrzymał w/g mnie prawidłową/ poprawną i zadawalającą podpowiedż, nie widzę potrzeby by temat dalej wisiał!
    To nie dział reklam!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME