Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maqma MQ-Bt89 wiele funkcji nie działa

aglange 07 Cze 2010 18:48 3530 2
  • #1 07 Cze 2010 18:48
    aglange
    Poziom 10  

Witam serdecznie

Posiadam radyjko firmy MAQMA model MQ-BT89

Mam z nim kilka problemów i proszę o poradę jak zdiagnozować usterkę(i) i usunąć "niedogodności"

oto problemy:

[1a] Nie działa radio i
    [1b] bluetooth
    [2] problem ze skanowaniem automatycznym w zakresie UKF
    [3] czasami po kilku dniach kasują się (samoistnie) zapamiętane stacje radiowe

szczegóły problemów z opisem:
    ad 1a

Nie działa radio - po wybraniu stacji zapamiętanej bądź wyszukanej po częstotliwości w głośnikach nie słychać szumu tła jaki zawsze jest słyszalny przy przeszukiwaniu i nie słychać jakiejkolwiek audycji radiowej. Po prostu cisza.
    Natomiast jestem pewny, że końcówka mocy jest sprawna bo bardzo ładnie odtwarza płyty z CD, utwory z pendriv'a z USB oraz z karty pamięci SD/MMC

Antena jest ok bo podłączyłem do samochodu stare radyjko i działa prawidłowo więc układ antenowy jest ok

ad 1b

problem z Bluetooth
    przy parowaniu urządzeń po tym medium nie wyświetla się opis PAIRING jak to miało miejsce do niedawana. Wykluczyłem wadę switcha bo jednokrotne krótkie naciśniecie powoduje włączenie lub wyłączenie tryby MUTE (ten sam przycisk odpowiada za parowanie urządzeń przy jednokrotnym dłuższym naciśnięciu).
    Antenka jest podłączona prawidłowo więc ta część jest ok.
    Nie mam jak sprawdzić samego modułu bluetooth

ad 2
    Kiedyś działała funkcja automatycznego wyszukiwania na zakresie UKF przy dłuższym naciśnięciu przycisków (w górę / w dół ;-) )
    natomiast teraz mogę trzymać kilkanaście sekund i nic się nie dzieje

natomiast przy wyborze fal średnich skanowanie bardzo ładnie zmienia częstotliwości - jednak nic nie znajduje - "kręci się w kółko"

Usterki od 1 do 2 pojawiły się w tym samym czasie być może są ze sobą powiązane, mogą tez być niezależne i tylko wystąpił zbieg okoliczności (pech)

ad 3

ten problem jest już od dłuższego czasu i raczej nie jest powiązany z powyższymi usterkami

Po ustawieniu stacji i ich zapamiętaniu wszystko działało jak trzeba ale po jakimś czasie - czasami jeden dzień innym razem po kilku dniach ustawienia znikają i trzeba wprowadzać je od nowa.
    Problem nie dotyczy dodatkowego zasilania o nazwie Podtrzymanie Pamięci, ponieważ "wygospodarowałem" zasilanie układu pamięci z akumulatora i jest włączony cały czas. Akumulator mam sprawny i instalacja tez jest prawidłowa.
    W innym przypadku miałbym dziwne objawy w samochodzie - zerowanie zegara itp. ale tego nie ma więc coś jest nie tak w samym radyjku.

=============================================================

Resetowanie radia nie zmienia stanu jego sprawności

Podejrzewam, że coś jest nie tak z prockiem ale...

Czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenia ?

dodam, że przejrzałem wszystkie wątki na Elektrodzie i żaden nie rozwiązuje mojego problemu

Bardzo proszę o pomoc

• #2 07 Cze 2010 19:05
    LWD11
    Poziom 27  

Posprawdzałbym zasilanie poszczególnych bloków radia, tunera, bt. Sprawdź czy działa wyjście anteny automatycznej, często w radiach no name z tego wyjścia wykorzystuje się zasilanie do tunera, czy oświetlenia panela. Taki urok bazarowej taniochy.

• #3 17 Mar 2017 22:29
    aglange
    Poziom 10  

Problem przeleżał na dnie szuflady - czekał na swoją kolejkę i się doczekał.
    Po analizie problemu przyjrzałem się kwestii zasiania i oto co stwierdziłem:
    - brak napięcia na wejściu stabilizatora 78L05L (IC101) i tym samym brak zasilania w "sub" obwodzie zależnym 3.3V (za IC103 [117-33])
    -brak zasilania na moduł BT
    - brak zasilania głowicy FM/AM

Zastanawiające jest to, że to radio działało wcześniej - natomiast nie mam pojęcia w jaki sposób było to możliwe.
    Swoje wątpliwości ma dość uzasadnione - otóż:
    a) PCB jest dwuwarstwowa -brak warstw wewnętrznych w PCB
    b) brak elektrycznego połączenia w obwodzie WE IC101 - dowodem są dołączone zdjęcia i schemat poglądowy po analizie i pomiarach.
    - zdj. 01_640_A-A.png - dla jasności odlutowałem kondensatory C136 i C136A - widać ścieżkę połączenia IC101 pin INPUT z C136 i C136A oraz przelotkę do drugiej warstwy
    - przejście z pkt oznaczonego na zdjęciu przeze mnie jako A A'
    na zdj. 02_640_A-A.png widać jedną ścieżkę do drugiej przelotki - do warstwy górnej oznaczonej A'
    natomiast z pkt. A' jest tylko połączenie do gniazda dla modułu BT pin 7 - dalej w module tylko do sygnalizacji LED przez rezystor do tranzystora
    kluczującego ze sterownika modułu.
    Oględziny modułu wykazały, że brak jest innego punktu zasilania w gnieździe i PCB BT.
    Żadna ścieżka z gniazda BT nie łączy się z obwodem zasilania poza PIN7 (licząc od lewej na zdj. 01_640_A-A.png)

W radiu brak też fizycznych oznak, że coś tam tworzyło połączenie ścieżki z padem dla IC101 INPUT.

Analizując problem zasilania dokonałem próby z dołączeniem zasilania 12V do punktu C136 C13A i IC101 INPUT.
    Próba zakończyła się sukcesem - radio działa tak jak powinno wg założeń z instrukcji.
    Obejście zademonstrowano na obrazach 03_640.png ,04_640.png i dla jasności -> Schemat-poglądowy.png

Dla zdrowia psychicznego nie dociekam różnic przed sprzed awarii do czasu "jej usunięcia".

Tym samym zamykam post - zostawiam dla kogoś kto być może ma podobny problem i być może inf. zawarte mogą być przydatne.