Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie przewodu PEN w TNC w bloku

07 Cze 2010 19:59 12954 21
  • Poziom 12  
    Mam jedno pytanie dotyczące rozdzielenia przewodu PEN na PE+N w instalacji TNC. Wyczytałem że musi być to zrobione przed różnicówką i to jest jasne. Ale czy istotne jest to czy rozdzielenie będzie za licznikiem energii czy przed? Czy rozdzielenia można dokonać bezpośrednio przy liczniku, czy lepiej doprowadzić nowe trzy przewody z głównego zabezpieczenia na klatce i tam w skrzynce dokonać rozdzielenia. Jak na takie rozdzielenia patrzy ZE? Dodam że mieszkam w wieżowcu na 10p, licznik w mieszkaniu. Czy fakt takiej ingerencji w instalacje (zarwanie plomb) trzeba zgłaszać przed pracą czy wystarczy wezwać po na zaplombowanie. Jaki jest koszt nowego plombowania przez ZE.
    Czy jeżeli rozdzielenie będzie za licznikiem ( czyli pomiędzy licznikiem a RCD) to czy przy podłączeniu kilku gniazd na jednym RCD będzie prawidłowo działać? Słyszałem coś że cewka licznika może coś mieszać, ale to niesprawdzona informacja, dlatego pytam.

Wiem że sporo pytań, ale poproszę o odpowiedz. Pozdr.
  • Computer Controls
  • Moderator
    A czyj jest wieżowiec? Pytałeś ich o zgodę?
  • Poziom 12  
    Wieżowiec jest spółdzielni mieszkaniowej, o zgodę nie pytałem. Ale na klatce idą już jakieś pcv i korytka, także jeszcze jedno w razie konieczności nie zawadzi. Rozumiem że chodziło o zgodę na nowy kabel bezpośrednio ze skrzynki. Jak wygląda sprawa pozostałych pytań?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Cytat:
    Ale na klatce idą już jakieś pcv i korytka, także jeszcze jedno w razie konieczności nie zawadzi.

Ale nie tobie o tym decydować, a w spory ze spółdzielnią plątać się nie warto... samowolkę każą zdemontować i koniec.

Pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić, to wystosować pismo do spółdzielni z prośbą o pozwolenie wymiany przyłącza.
    Jeśli się zgodzą, to w odpowiedzi napiszą dokładnie, na jakich warunkach wolno ci, albo i nie kuć/wiercić klatkę schodową i mieszkanie...
    Dowiedz się też, czy nie będziesz potrzebował zgody spółdzielni na majstrowanie przy instalacji w swoim mieszkaniu, bo różne spółdzielnie są :)
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    Na pewno bez zgody nie mogę ruszać instalacji przed licznikiem. Za mogę wszystko we własnym zakresie (tak jest w regulaminie SM). Ale właśnie odpowiedz na pierwszy post dużo by pomogła. Jeżeli mogę rozdzielenie zrobić w mieszkaniu, między licznikiem a RCD, to obędzie się bez pism, tylko ZE na nowe plomby na liczniku zaproszę. Ale jeżeli trzeba to zrobić od skrzynki na moim piętrze to już zaczynają się zgody, pisma itp. Także jeżeli jesteście w stanie, na tym etapie, powiedzieć coś więcej to poproszę.
    Najpierw jest WLZ, później licznik, dalej rozdzielnica w mieszkaniu i to w niej dokonujesz rozdziału. Jest to jedyny dopuszczalny przypadek, kiedy punktu rozdziału uziemiać nie trzeba, bo nie ma fizycznej możliwości wykonania tego zabiegu.

Przekrój WLZ zgodnie z obowiązującymi przepisami dla TN-C, to 10mm2.

A jak u kolegi z uprawnieniami? Jest E na montaż i remonty?
  • Poziom 29  
    Instalacja powinna być wymieniona na trójżyłową (TN-C-S) od WLZ (pionu). W tym celu powinieneś zgłosić się do spółdzielni aby uzgodnić szczegóły.
  • Poziom 12  
    Podłączenia będzie dokonywała osoba z uprawnieniami. Ja dla świętego spokoju robię rozeznanie. W sumie to nie wiem jaki kabel dochodzi z wzl do rozdzielnicy, na pewno 2xaluminium. To blok z lat 70 nie sądzę żeby to było 10 kwadrat, ale sprawdzę przy okazji. Czyli, zgodnie z tym co kolega mówi, można spokojnie za licznikiem rozdzielić i będzie poprawnie, w sensie dopuszczalnie. Przy okazji dołączę schemat, tego jak ja to widzę i wtedy poproszę o potwierdzenie. Czyli na dobrą sprawę może się obyć bez zrywania plomb z licznika i wzywania ZE, dobrze myślę?

Dodano po 2 [minuty]:

Ale w sumie to lepiej na pewno mieć już kabel miedziany bezpośrednio od licznika.

Dodano po 3 [minuty]:

Do kolegi remik_l:
    No właśnie, powinna ale czy musi...?
    Zobaczę jak spółdzielnia na taki pomysł zareaguje. Też wolałbym mieć już miedz bezpośrednio z WZL, ale zobaczymy czy nie będzie przy tym za dużo formalności do załatwienia.
  • Użytkownik usunął konto  
    Cytat:
    Koledzy, przestańcie ..... jak ktoś chce pierd. we własnym łóżku to też potrzebna zgoda ?

Na to może nie, ale nawet jak mieszkanie własnościowe, to o przeróbki w środku trzeba się dopytywać w spółdzielni. Wszystko zależy od tego, jaki spółdzielnia ma regulamin i kto za biurkiem siedzi. Przerabiałem ten temat w 2009r u rodziców w bloku. Przestawienie ścianki działowej, modernizacja instalacji i wymiana WLZ i na wszystko trza było papier pisać...

Co do pomiarów, to na pewno dla własnego bezpieczeństwa i sprawdzenia czy wszystko OK. Spółdzielni może to nie obchodzić, bo u moich rodziców 23 lata nikt nie słyszał o pomiarach kontrolnych...
    Jedyne co, to wymieniali liczniki energii i wodomierze...

Spółdzielnie to specyficzne wytwory, szczególnie te, które pamiętają czasy poprzedniej epoki i pracują w nich ludzie którzy tak samo dobrze tą epokę pamiętają...
  • Poziom 29  
    Stare instalacje (TN-C) trzeba wymienić na TN-C-S ponieważ przerwa w przewodzie PEN jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia eksploatującego taką instalację. Pozostawienie takiego odcinka (tym bardziej aluminiowego) między rozdzielnicą w mieszkaniu a tablicą piętrową na klatce tego niebezpieczeństwa nie zmniejsza w takim stopniu tak jak wymiana tego przewodu.

Projektując dzisiejsze instalacje należy robić to m.in. zgodnie z normą PN-IEC 60364-1:2000 w której mamy zapis:

132.1. Postanowienia ogólne

Projektując instalację elektryczną należy zapewnić:
    — ochronę ludzi, zwierząt domowych i mienia zgodnie z postanowieniami działu 131;
    ...
    Wymagania podstawowe dla projektowania są podane w 132.2 do 132.5, a wymagania szczegółowe w 132.6 do 132.12.
    ...
    132.2.2. Rodzaj i liczba przewodów:
    — dla prądu przemiennego:
    przewód lub przewody fazowe, przewód neutralny, przewód ochronny.

Tak więc jak widzisz Twoja instalacja nie spełnia wymogów tego zapisu i musi zostać wymieniona a kiedy to zależy od Ciebie oby tylko nie za późno...
  • Moderator
    Bronek22 napisał:
    retrofood napisał:
    A czyj jest wieżowiec? Pytałeś ich o zgodę?

Koledzy, przestańcie ..... jak ktoś chce pierd. we własnym łóżku to też potrzebna zgoda ?

Kolego Bronku, wielokrotnie pisaliśmy o tym, że zmiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu wieżowca MOGĄ mieć wpływ na instalacje sąsiednie i bezpieczeństwo ich użytkowników. Za instalację elektryczną w obiekcie, zgodnie z Prawem Budowlanym, odpowiada właściciel (zarządca). I to nawet nie jego zgoda jest potrzebna, ale raczej ma on obowiązek WIEDZIEĆ jak wygląda nasza instalacja w mieszkaniu. Nawet własnościowym. A jak mu nie powiemy, to my zmoczymy rzyć, a nie on. Ja się zgadzam, że w setkach przypadków, wszystko będzie OK bez zgłoszenia. Ale może być też inaczej. I z tego trzeba sobie zdawać sprawę.
    Miwhoo napisał:
    Wszystko zależy od tego, jaki spółdzielnia ma regulamin i kto za biurkiem siedzi
    I tu leży pies pogrzebany. Bo to zależy od świadomości i znajomości prawa przez zarząd. Bo czasami nawet oni nie wiedzą jakie mają obowiązki i temat ich nie interesuje. Pewnie potrzeba jakiegoś głośnego przypadku, żeby nimi wstrząsnęło.

Jest taka zasada, że nieznajomość prawa nikogo nie zwalnia od odpowiedzialności za jego nieprzestrzeganie. Warto o tym pamiętać.
  • Poziom 42  
    Witam!

Odłóżmy może na bok rozważania formalno-prawne a skupmy się na kwestii miejsca podziału PEN.
    Moim zdaniem najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wymiana w.l.z rozdzielnię mieszkaniową. Więc od puszki pietrowej przez zabezpieczenie przedlicznikowe oraz licznik.
    Wtedy podział na PE i N zostanie wykonany w puszce piętrowej. Mamy wtedy jasą i czytelną sytuację zasilania rozdzielni mieszkaniowej. A w przyszłości unikniemy ponownych prac z tym związanych w momencie ewentualnej wymiany obecnej w.l.z. zasilającej wszystkie mieszkania.
    Inną opcją jest dokonanie podziału w zabezpieczeniu przedlicznikowym.

Pozostaje jednak problem miejscowych połączeń wyrównawczych w łazience.
    Tu nie wolno kierować się tylko normą.
    Należy sprawdzić czy w obiekcie wykonane są połączenia główne. Jeżeli ich nie ma wtedy pod żadnym pozorem połączeń miejscowych nie wolno wykonywać. Oczywiście nie oznacza to by odpowiedniego przewodu, który zostanie wykorzystany w przyszłości nie ułożyć.
  • Poziom 28  
    BRONEK 22 napisał
    Cytat:
    Kolega ma inny problem z którego nie zdaje sobie sprawy. To rura gazowa.
    Nie wolno mu stosować elastycznej złączki gazowej. Bo to jest niebezpieczne,
    elektrycznie. Może się spalić.
    Bronek

mógłbyś to rozwinąć, nikt wcześniej nie pisał o rurze gazowej?
  • Poziom 28  
    -> Bronek22 rzeczywiście niewielu instalatorów zdaje sobie z tego sprawę. Muszę sprawdzić jak jest w mojej kuchni.
    Sytuację, którą kol. Bronek opisuje spotkałem wiele razy w tzw. starym budownictwie z wielkiej płyty. Gość miał upalony PEN na złączu w przedlicznikowym i cały prąd wędrował przez PE kuchenki elektryczno-gazowej z kołka ochronnego w gniazdku na obudowę kuchni a potem przez połączenie z rurą gazową do ziemi...
    Jakie było jego i moje zdziwienie, gdy po odłączeniu PEN w celu wymiany wszędzie w domu było zasilanie :)

Po odłączeniu kuchenki światło i TV zgasło.. :D

Szkoda, że rzadko stosowaną praktyką jest instalowanie wkładki izolacyjnej na podejściu rury gazowej do budynku...
  • Poziom 42  
    Witam!

Wkładka izolacyjna w okolicy wprowadzenia gazociągu do budynku wielorodzinna nic nie daje. Jej bowiem zadaniem jest nie odizolowanie instalacji gazowj w obiekcie od potencjały ziemi, ale odizolowanie części podziemnej gazociągu od instalacji elektrycznej.
    Ponadto takich kuchenek jest tyle ile mieszkań w bloku i każda z nich jest połączona z przewodem PE czy PEN.

My natomiast rurom gazowym i innym w budynku nadajemy i tak potencjał ziemi za pomocą połączeń wyrównawczych czy przyłączając obudowy odbiorników wykonanych w I klasie ochronności połączonych ze względów technologicznych z instalacją gazową lub inną. Są to odbiorniki uziemione przez posadowienie.
    Dlatego wykonywanie połączeń wyrównawczych jest tak ważne, ale musi być przeprowadzone z rozwagą.
  • Poziom 12  
    Problem rozwiązany. Rozdzielenie okazało się nie konieczne. Okazało się że do WLZ doprowadzony jest 3 przewód żółto-zielony, o którym w spółdzielni nikt nie wspominał.