Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kit do tych trafo? Transformatory. Budowa wzmacniacza.

07 Cze 2010 20:42 2501 11
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jestem początkującym elektronikiem chciałem zbudować wzmacniacz na gotowym kicie myslałem nad AVT2153 lecz nie wiem czy nie potrzebuje on napięcia symetrycznego bo jest to kość tda7294 a nie chce kupować nowego trafo bo mam 3 i chce je wykorzystać jeden to ts50/11 2 Ampery i około 18v na wyjściu drugi to jakiś z głośników creative 13v 4A a trzeci wyciągniety z jakieś dużej wieży Sony ale nie wiem jak się do niego zabrać. Myślałem aby połączyć ten 18v z 13v szeregowo aby uzyskać wyższe napięci. Mogę też złożyć inny kit np. AVT2324. Wzmacniacz który chce zrobić ma być stereo dlatego kupię dwa takie układy i nie wiem czy mogę je podłączyć do jednego transformatora. Może być jakiś inny kit który polecacie.
    Dodaje zdjęcie jak wyglądają te transformatory może da się coś zrobić z tamtego wielkiego mutanta sony nie wiem po co tam są 2 trafo na jednym układzie
  • Poziom 30  
    Ten największy jest na 90% symetryczny. Miernik do rąk i mierz. Sprawdzaj napięcia na wyjściach z takich samych przekrojów drutu nawojowego.
  • Poziom 9  
    Niestety ten duży zacząłem teraz mierzyć i chyba jest uszkodzony albo posiada jakiś układ załączający go bo napięcie pokazuje 0.4 V. Może da się zrobić coś z tymi pozostałymi transformatorami chcę zrobić wzmacniacz który będzie miał minimum 2x30 wat
  • Poziom 30  
    Zapewne jest sprawny ;) 2x30W ? Przy użyciu pozostałych będzie ciężko. Możesz zrobić wzmacniacze 2x25 ale z tego transformatora od creativa wyciśniesz max 52W czyli tak na styk. Nawet trochę za mało.
  • Poziom 9  
    Te dwa transformatory mają podobną moc czyli 50W tylko że ta unitra zatra ma zasilanie symetryczne czyli takie jakie potrzebuje ale on uciągnie tylko jedną kość tdaTDA2052 no nic będę próbował uruchomić ten większy trafo. A z ciekawości pytam czy mogę równolegle podłączyć pod jeden trafo dwa układy?
  • Poziom 14  
    Ten transformator z wieży sony jest dobry tylko podaj 230V tam gdzie zaznaczyłem kółkiem o numerze 1 i pomierz napięcia tam gdzie jest szereg bezpieczników . I spisz lub lepiej zrób zdjęcie napisów w kółku numer 2 (obok tego złącza ,żeby można je odczytać ) bo może uda się uruchomić ten trafo z podłączeniem zasilania tam gdzie jest teraz , i jeszcze zrób bliższe zdjęcie połączenia płytki z bezpiecznikami i transformatora .

• Poziom 9  
    Udało się ten duży uruchomić pod 230v napięcie na każdym bezpieczniku wynosi 9v do 12V ostatnie złącze z bezpiecznikiem ma 32V
  • Poziom 14  
    Trochę niskie te napięcia i napisz miedzy którymi bezpiecznikami je mierzyłeś .Zrób zdjęcie płytki z bezpiecznikami z 2 stron(tzn od strony bezpieczników i od strony ścieżek to ci powiem między którymi wyprowadzeniami transformatora napięcie mierzyć .
  • Poziom 9  
    Mierzyłem je obok siebie jakby miały wspólną mase tak to wygląda:

• Poziom 14  
    Te 30V masz zarówno miedzy 1-2 jak i 2-3 wyprowadzeniem ? (patrząc od lewej ) jak tak to masz zasilanie symetryczne +-30V (czyli między 1-3 wyprowadzeniem powinno być 60V ) po wyprostowaniu będzie około 40V więc możesz zastosować to trafo do tda7294 lub do kitu jabel j-35 a co do tego że chcesz stereo to możesz zastosować te dwa kity AVT2153 (na tda7294) i podłączyć je do tego trafa i sugerując się zastosowanym bezpiecznikiem 5A to powinno starczyć mocy.
  • Poziom 9  
    Ok jest 60V dzięki za pomoc :)