Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[STM32][C/RIDE7] Bootloader IAP

onicram 07 Jun 2010 21:03 2997 7
Computer Controls
 • #1
  onicram
  Level 10  
  Witam,

  Chciałbym napisać własny bootloader, który miałby działać podobnie jak ten z noty 2557 od ST. Bootloader chciałbym umieścić na początku pamięci FLASH, zaś aplikację we flashu z pewnym offsetem, podobnie jak w przykładzie od ST.

  Aplikacja jaka ma być ładowana/zmieniana przez bootloader jest już gotowa, zmodyfikowałem skrypt linkera tak aby program zaczynał się od innego adresu. przy pisaniu bootloadera ograniczyłem długość flasha.
  Code:

  BOOTLOADER
  MEMORY
  {
    RAM (xrw) : ORIGIN = 0x20000000, LENGTH = 64K
    FLASH (rx) : ORIGIN = 0x8000000, LENGTH = 0x2000
  ...
  }


  Code:

  APLIKACJA
  MEMORY
  {
    RAM (xrw) : ORIGIN = 0x20000000, LENGTH = 64K
    FLASH (rx) : ORIGIN = 0x8002000, LENGTH = 256K-0x2000
  ...
  }
  dodatkowo:
  NVIC_SetVectorTable(NVIC_VectTab_FLASH, 0x2000);


  Mam jednak kilka pytań i problemów:
  1. Czy da się załadować do Flash-a obydwa programy? Jeżeli tak to w jaki sposób? Chodzi o to żebym mógł się przełączać pomiędzy bootloaderem a aplikacją.
  2. Co z wektorami przerwań? Jak rozwiązać ten problem? Bootloader i aplikacja używają przerwań.
  3. Czy jeszcze o czymś zapomniałem?
  4. Mam jeszcze pytanie troche z innej beczki: jak w pamięci Flash umieścić pod jakimś adresem np 0x8004000 pewną stałą wartość? deklaracja const umieszcza w pamieci flash stałą jednak nie ma kontroli gdzie ta wartosc bedzie umieszczona. Chodzi o podobne operacje jak w asm:
  Code:

  CSEG AT ADRES
  db wartosc


  Dzięki za pomoc i za wskazówki.
  Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • #2
  nenpa8lo
  Level 17  
  1. Nie słyszałem żeby dało się tak zrobić, głównie ze względu na przemapowanie przerwań. Jednakże mógłbyś zaimplementować sobie taki skok pomiędzy aplikacjami (wliczając w to przemapowanie przerwań) po naciśnięciu przycisku itd.
  Jednak jeżeli ładujesz do flash bootloader a potem aplikację to nie licz na to że będziesz mógł debugować obie na raz. Ładujesz kod obiektowy do jednej z nich i debuger nie wie nic o tej drugiej.
  Jednakże jeżeli ktoś uważa, że jest to możliwe, to chętnie posłucham.

  2. Przy przejściu pomiędzy bootloaderem a aplikacją musisz posprzątać po sobie (tzn. powyłączać przerwania itd) oraz przemapować przerwania pod inny adres, bo aplikacja działa z ofsetem.
 • Computer Controls
 • #3
  onicram
  Level 10  
  nenpa8lo wrote:
  1. Nie słyszałem żeby dało się tak zrobić, głównie ze względu na przemapowanie przerwań. Jednakże mógłbyś zaimplementować sobie taki skok pomiędzy aplikacjami (wliczając w to przemapowanie przerwań) po naciśnięciu przycisku itd.  Ok rozumiem ze mogę sobie przełączać aplikacje przyciskiem, ale jak ma załadować oba programy do flasha - nie używając na początku bootloadera. Da się jakoś złączyć pliki hex lub bin? jeżeli tak to jak?
  Lub może jakimś innym sposobem?
 • #4
  nenpa8lo
  Level 17  
  No normalnie to ładujesz swojego bootloadera do flasha przy pomocy powiedzmy flash magic. A następnie generujesz sobie BIN swojej aplikacji w ofsetem i tego BINa podsuwasz bootloaderowi i on używając IAP powinien to wpisać do flasha.
 • #5
  onicram
  Level 10  
  nenpa8lo wrote:
  No normalnie to ładujesz swojego bootloadera do flasha przy pomocy powiedzmy flash magic. A następnie generujesz sobie BIN swojej aplikacji w ofsetem i tego BINa podsuwasz bootloaderowi i on używając IAP powinien to wpisać do flasha.  Ok, wszystko się zgadza, ale ja chciałem wgrać to bez użycia bootloadera - z wgraniem już sobie poradziłem. Pojawił się jednak inny problem.
  Kiedy wykonuje skok z bootloadera do aplikacji, program wskakuje do Hard Fault Handler (kiedy w aplikacji chce użyć przerwań).
  Kiedy napisałem prostą aplikację która nie używa przerwań wszystko działało dobrze i skok z bootloadera do aplikacji wykonywał się poprawnie. Na tą chwilę w bootloaderze nie wykorzystuje przerwań - chociaż docelowo będzie użyte przerwanie od USARTA. Skok do aplikacji wykonuje z użyciem funkcji z aplikacji ST.
  Code:
    JumpAddress = *(__IO uint32_t*) (ApplicationAddress + 4);
  

    /* Jump to user application */
    Jump_To_Application = (pFunction) JumpAddress;
    /* Initialize user application's Stack Pointer */
    __set_MSP(*(__IO uint32_t*) ApplicationAddress);
                __asm volatile (" CPSID F       \n");
    Jump_To_Application();


  Co może być przyczyną takiej sytuacji? co jeszcze należy wykonać przed skokiem do aplikacji docelowej - lub co należy wykonać w aplikacji na samym początku (przerwania aktywowałem).

  Dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam
 • #6
  nenpa8lo
  Level 17  
  Normalnie ARM startuje z adresu 0x0 i tam powinien być cały wektor przerwań do 0x20. Ty jednak skaczesz do aplikacji z ofsetem więc twój wektor przerwać powinien być odpowiednio przesunięty, a ARM o tym poinformowany. Jeżeli nie poradzisz to poszperam powinienem mieć przykład.
  Lektura
 • #7
  onicram
  Level 10  
  Jasne, rozumiem wszystko, ale czy przypadkiem instrukcja :
  NVIC_SetVectorTable(NVIC_VectTab_FLASH, 0x2000); nie ustawia odpowiednio wektora przerwan i nie informuje o tym procesora?

  Dzięki za zainteresowanie tematem, będe wdzięczny za kolejne sugestie.
  Pozdrawiam
 • #8
  eros81
  Level 14  
  Czy autor wątku poradził sobie z przerwaniami??
  Pytam bo zamierzam napisać bootloader do programowania kulku uC po RS485 i planuje wykorzystywać w booltoaderze przerwania od UARTa oraz Timera.