Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa/Regeneracja PCB - Tosca 303

dawidus 08 Cze 2010 10:53 5641 19
  • #1 08 Cze 2010 10:53
    dawidus
    Poziom 20  

Witam,
    ponieważ moja tosca była już od spodu nie raz drutowana i odłaziły ścieżki postanowiłem zrobić nowe pcb.
    W trakcie wylutowywania podzespołów przyszło mi do głowy że jak już rozbieram cały wzmacniacz to może zrobić troszkę inną konstrukcję?

Pytanie brzmi - Co lepiej zrobić? Zrobić PCB na wzór oryginału czy jakąś nowocześniejszą konstrukcję na tranzystorach?

Do tej pory nie znalazłem gotowego schematu ścieżek na pcb od toski więc jeśli to nie jest niezgodne z prawem to po jego wykonaniu chętnie się podzielę.

Co radzicie?

0 19
  • #2 08 Cze 2010 13:05
    Gandalf_90
    Poziom 12  

Jak wsadzisz 'coś nowocześniejszego' to nie będzie to już Tosca...

Ja bym był za stworzeniem PCB na wzór orginału, takie sprzęty trzeba przywracać do ich dawnej świetności :D

1
  • #3 08 Cze 2010 13:15
    dawidus
    Poziom 20  

Właśnie robię spis elementów takich jak rezystory, kondensatory (inne niż elektrolity, te mam), tranzystory... itp.
    Nie będę się z tym użerał, po prostu kupię nowe rezystory i będę miał pewność, że mam wszystko ok. Elektrolity prawie nowe... lutowałem je jakieś 2 miesiące temu do niej. W dodatku takie jak sanyo, panasonic, samsung.

Czy ten mod poprawi niskie tony?

Cytat:
    Wymiana:
    C-321,322=68nF
    R-355,356=1,2k
    Dodatkowo:
    C-503,504=6800uF/40V (oryginalny za słaby przy tym napięciu zasilania)
    T-403,404,405,405=BC560C

Jakie kondensatory pakować? Rozumiem, że te srebrne to foliowe a pomarańczowe ceramiczne, tak? Które lepsze i czy można zamiast jednego wlutować inny? Tzn zamiast foliowego ceramiczny i na odwrót?

Są chętni na schemat pcb i spis elementów?

Na schemacie widnieją C415 i C416 jako 220uF/40V a u mnie przed wymianą kondensatorów było tam 47uF/40V i dlatego wlutowałem 47uF/63V. Mogło to wpływać znacząco na dźwięk?
    Jeśli tak na na którą część pasma?

0
  • #4 08 Cze 2010 21:27
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Zamiast oryginalnych tranzystorów przedwzmacniacza proponuję BC550C i proszę nie wierzyć sprzedawcy i malkontentom że radio się wzbudza po takiej wymianie. To wtedy dopiero porządnie gra! Poza tym , zamiast kondensatorów elektrolitycznych od 1 do 10 mikro Faradów daj takie same tantalowe. Poprawa szumów dzień do nocy przez mniejszy tangens strat tych tantali. Poza tym tranzystor odpowiedzialny za sygnał pomiędzy detektorem FM a stereo dekoderem wymień na BC 550 C z jak największą betą ( wzmocnieniem) a kondensatory ( mikro Farady) też daj tantalowe. Wtedy zobaczysz jak to gra !!! Poezja po prostu. Ja mam dwie tak przerobione. Niech się schowa Telefunken ! Warto dodać antenę aktywną do FM. Ja to robię tak: Biorę wzmacniacz od siatki ( anteny ) taki który ma regulację i podłączam go poprzez koncentryk następnie wykonuję dipol zamknięty z kabla symetrycznego i podłączam go do wzmacniacza. Potem ustawiam najsłabszą stację na początku pasma i wzmocnieniem na płytce tak ustawiam wzmacniacz aby się nie wzbudzał. Umieszczony na dachu mojego bloku zbiera z dobrą jakością z dwustu kilometrów również lokalne stacje. a muzyka jaka z tego leci ... Buźi dać ! Pozdrawiam ! :))

0
  • #5 08 Cze 2010 21:42
    dawidus
    Poziom 20  

Witaj i dzięki za bardzo rzeczową odpowiedź. :) już od dawna mam wymienione tranzystory w przedwzmacniaczu na BC550C o becie ~490 każdy.
    Mam jeszcze 4 sztuki tegoż tranzystora o becie sporo powyżej 500.

Co do tantali to też spróbuję.
    Powiedz mi jeszcze co z tymi wartościami? Jaki typ tych kondensatorów dać?
    220nF
    1,5nF
    47pF
    1,8nF
    68nF
    6,8nF
    300p

0
  • #6 08 Cze 2010 21:45
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

A znasz hasło " Dobre bo polskie " ?? No to juz znasz. A jak znasz to stosuj ! :)) Pozdrawiam !

0
  • #7 08 Cze 2010 21:53
    dawidus
    Poziom 20  

Chodzi mi o typ.
    Najlepsze będą foliowe, ceramiczne, tantale?
    Czy takie jakie były fabrycznie?

Zauważyłem że w miejscu na kondensatory C415 i C416 są dwie dziurki w pcb na masę. Jakby pod dwa rozstawy nóżek.
    Czy w wersji na eksport siedziało tam 220uF a w polskich 47uF??

0
  • #8 09 Cze 2010 00:16
    livekiller
    Poziom 16  

Zamiast skupiać się na wymianie elementów to proponowałbym zmienić topologię układową końcówki, jeśli już robisz nową płytkę. Jest kilka ciekawych układów tranzystorowych, choćby słynny symasym (polecam :)).
    A jak chcesz pozostać przy oryginalnej Tosce to zmontuj ją na tym co była, jedynie daj lepsze niskoszumne tranzystory itp. A co do reszty to czego byś tam nie wlutował to super świetnego sprzętu nie stworzysz, to stary układ. Dużo ludzi mówi mówi o wstawianiu niewiadomo jakich elementów, ale nikt nie umie poprzeć ich sensowności jakimiś poważnymi pomiarami, tylko za pomocą ucha ;) Sam ostatnio zmieniałem kondensatory i tranzystory w jednym z polskich wzmacniaczy, a właściwie tylko w przedwzmacniaczu, zmieniłem tylko elektrolity na słynne Wimy, bo chciałem przy okazji zwiększyć napięcie zasilania przedwzmacniacza. Efekt? W pomiarach samego przedwzmacniacza nieznacznie zmalały szumy (ok.3dB) i THD, ale tylko po wymianie tranzystorów. Wg. mnie niekoniecznie warto zmieniać wszystko ;)

0
  • #9 09 Cze 2010 00:31
    dawidus
    Poziom 20  

Tak patrzę na te wzmacniacze tranzystorowe... i chyba pozostanę przy tosce...
    Słabe trafo 90VA + mały radiator nie daje dużych możliwości.

Powiedzcie mi co powodowało u mnie to, że na 3 pozycjach od max wartości w dół potencjometru basu nic się nie zmieniało? Cały czas taka sama barwa była.
    Poniżej 3 pozycji od końca basu było sporo mniej ale już reagował na kręcenie.

Potencjometr do wymiana czy problem tkwił gdzie indziej?

0
  • #10 09 Cze 2010 03:40
    petermon
    Poziom 21  

Radiowiec 2 napisał:
    Zamiast oryginalnych tranzystorów przedwzmacniacza proponuję BC550C i proszę nie wierzyć sprzedawcy i malkontentom że radio się wzbudza po takiej wymianie. To wtedy dopiero porządnie gra! Poza tym , zamiast kondensatorów elektrolitycznych od 1 do 10 mikro Faradów daj takie same tantalowe. Poprawa szumów dzień do nocy przez mniejszy tangens strat tych tantali. Poza tym tranzystor odpowiedzialny za sygnał pomiędzy detektorem FM a stereo dekoderem wymień na BC 550 C z jak największą betą ( wzmocnieniem) a kondensatory ( mikro Farady) też daj tantalowe. Wtedy zobaczysz jak to gra !!! Poezja po prostu. Ja mam dwie tak przerobione. Niech się schowa Telefunken ! Warto dodać antenę aktywną do FM. Ja to robię tak: Biorę wzmacniacz od siatki ( anteny ) taki który ma regulację i podłączam go poprzez koncentryk następnie wykonuję dipol zamknięty z kabla symetrycznego i podłączam go do wzmacniacza. Potem ustawiam najsłabszą stację na początku pasma i wzmocnieniem na płytce tak ustawiam wzmacniacz aby się nie wzbudzał. Umieszczony na dachu mojego bloku zbiera z dobrą jakością z dwustu kilometrów również lokalne stacje. a muzyka jaka z tego leci ... Buźi dać ! Pozdrawiam ! :))

tak tak a świstak.....otóooooz jak słusznie stwierdził inny kolega, wiedza w parze z doświadczewiem i praktyką, czyli solidne pomiary!!!! tantale w torze akustycznym???? tak zupełnie sie nie nadają , dynamika i szybkość wzmacniacza spadną z pewnością,tantale co najwyżęj te na zasilaniach odprzęgające, normalnie to polecam dobre kondensatorki na 105st.C i tyle, wima , no tak ale poza dugowiecznością katalogową i klasą dokładności jest ich cena(tych lepszych szeregów), jeśłi chodzi o kondenastory sprzęgające poszczególne bloki toru akustycznego to powinny być wyłącznie foliowe!!!!ewentualnie markowe bipolarne elektrolityczne.mowienie ze obecnie bc550 są lepsze od bc 548,546, zakrawa na żart, sam widziałem jak wygląda produkcja, jedna linia i kontrola jakości typuje czy to jest 548,550, czy np coś typu 2sa9..., monopol panowie, chiny!!!!,kiedyś tak było ,pamiętam 20 lat temu dobre czasy kupowało sie trazystor philipsa, sgs....ale odbiegłem od tematu...co do wartości elektrolitów odbiegających od danych schematu:- panowie nie pamietacie moze ale radio to jak powstawało to kupienie polskiego elektolita bywało okupione staniem w koleice, wyjazdem do sąsiedniego miasta, albo na perski,( a potem dopiero wolumen...)sam wstawiałem co było pod ręką:) 22,44,100,220uf w torze akustycznym bywało zamienne,i tu tkwi poniekąd odpowiedź na kolegi pytanie propos nie działania pełnego regulatora tonów- zwracam uwagę to jest regulator bierny nie ma co oczekiwać cudu,gdzieś posiadam publikacje z przed lat jak można go poprawić- nota bene producent sam takie modernizacje poczynił w późniejszych modelach.Jeśli chodzi o końcówkę mocy to klasyczny układ, ale mimo prostoty na milę bijący obecne końcówki na scalaczkach choćby tda 7294 etc,etc,można poprawić co najwyżej poprzez zmianę wartości sprzężenie zwrotne dla basów i tyle, osobiscie to dla poprawienia szybkości końćówki poleca nie montowanie trazystorów ograniczających - zabezpieczających, w przypadku dugotrwłego przeciązenia i tak nic nie wskórają ,wiecej sie pali:D,driver oczywiście nie śmiertelne 2n6488/91 a nie bd 911/12,a zapomniałbym zamiast pr w źródle pądowym wstaw stała wartość dobraną i zmierzoną, zapewni ci to optymalne warunki przez wiele lat!!!!doba sprawą jest też wstawienie duzch pojemności w obwodzie zasilania napięciem symetrycznym, oczywiscie bez przesady:) maksymalnie po 10-15mF.A na wyjsciu gósńikowym polecam ,jeśli nie ma różnoie to bywało, zaistalowanie bezpieczników topikowych, chacha, wartość trzeba dobrać obecne na rynku beapieczniki w wiekszosci nie mają zadnych norm , chyba ze te do zastosowań przemysłowych, nie chińskie po 0.20 zł...a jeśli słuchasz techno, to polecam dobrać bezpiecznik reagujący po 3 minutach maksymalnego forsowania, zwłoczny ,czyli taki z literką?T, nie polecam polimerowych powracalnych,pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

[Efekt? W pomiarach samego przedwzmacniacza nieznacznie zmalały szumy (ok.3dB) i THD, ale tylko po wymianie tranzystorów. Wg. mnie niekoniecznie warto zmieniać wszystko ;)[/quote]

kolego 3dB to nie jest nieznacznie to jest logarytm, to całkiem sporo a ile?
    :P

0
  • #11 09 Cze 2010 09:10
    KB
    Poziom 25  

Kolega petermon ma całkowitą racje, jeśli chodzi o tantale.
    Nie dajemy ich w tor audio!
    Tylko do odsprzegania zasilania.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 09 Cze 2010 09:30
    TOMI
    Serwisant

Pewnie chodziło o kondensatory bipolarne. Drobna pomyłka.

0
  • #13 09 Cze 2010 10:28
    livekiller
    Poziom 16  

no tak, 3 dB są słyszalne, ale odstęp sygnał-zakłócenia dalej kiepski bo 70dB (przy pomiarze samej karty dźwiękowej ok. 87dB). Dodam, że na ucho taki typowy szum nie jest słyszalny, dopiero jak się podłączy kartę dźwiękową to słychać jej szum. Wg. tego co widziałem na analizatorze widma to taką wartość powoduje najprawdopodobniej przydźwięk sieciowy, jest mała górka w okolicach 50Hz. Zrobiłem osobne, lepsze zasilanie do przedwzmacniacza ale nic to nie zmieniło, trafo sieje. Zdaję sobie sprawę, że pomiary kiepską kartą dźwiękową nie do końca mogą być dokładne i wiarygodne, traktuje je wyłącznie jako porównawcze "jak było przed i po" lub też porównując z innym sprzętem.

0
  • #14 09 Cze 2010 19:05
    dawidus
    Poziom 20  

Witam wszystkich,
    widzę, że mój temat się rozwinął troszkę ;)

Co do zasilania.
    Czy pomoże coś ekranowanie transformatora?
    Zasilacz w tosce jest bardzo prosty w konstrukcji. Jest na pcb jeszcze troszkę miejsca w tych rejonach. Czy można tam wprowadzić jakieś usprawnienia? Co radzicie?

0
  • #15 09 Cze 2010 21:06
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Dobra dobra ! Panowie ! tylko spokój może nas uratować. Co do tantali to sam sprawdziłem wstawienie ich do akustyki i wiem co mówię. Dobre ! a jakże i zdecydowanie obniżają poziom szumów całości. Za to dynamika wzrasta. Może kolega oponent mi powie w takim razie dlaczego ładuje się tantale w trakty akustyczne sprzętu specjalnego ?? ( pytanie było retoryczne ) Bo nie szumią! A Kolega myśli że w torach akustycznych dobrej klasy sprzętu to co " stoi" ?? Nie mówię o badziewnych stołach mikserskich z naszych zakładowych radiowęzłów. Poza tym trzeba czytać notatki Philipsa jaki tranzystor jest do czego przeznaczony. Ja to czytam i wiem że w katalogu Philipsa BC550C ma skrót w rubryce przeznaczenie " ALN " czyli "Aparatura Low Noise " Pozostałe są do automatyki przemysłowej i innych zastosowań. Jasne że będą pracować w traktach akustycznych ale nie róbcie chłopakowi wody z mózgu że Philips do tego je projektował. Bo tak nie jest. kolego ! i jeszcze jeden patent rodem z Radmora - jak chcesz poczuć jak po wymianie tranzystorów działa regulacja tonów to odepnij regulacje fizjologiczną na regulatorze głośności. Dzień do nocy ! Pozdrawiam ! :))

Moderowany przez Mirek Z.:

Proszę zaprzestać pisania na forum tych swoich teorii...

0
  • #16 09 Cze 2010 21:41
    dawidus
    Poziom 20  

Cytat:
    jak chcesz poczuć jak po wymianie tranzystorów działa regulacja tonów to odepnij regulacje fizjologiczną na regulatorze głośności. Dzień do nocy !

Po pierwsz to nie bardzo widzę związek pomiędzy regulacją tonów a wymianą tranzystorów. Od dawna mam BC550C i w regulacji różnicy nie widzę.

Po drugie poprzez regulację fizjologiczną rozumiesz zapewne ten "pseudo kontur", który od pół roku mam odłączony. Po odłączeniu dzwięk wydaje się bardziej chaotyczny, ale w gruncie rzeczy jest lepiej, ponieważ po jego ponownym załączeniu zauważyłem, że praktycznie ginie wokal (środek pasma).

Co do tantali to sam już nie wiem... Chyba zostanę przy swoich bipolarnych elektrolitach. (1uF/63V Samsung)

Z tą wymianą tranzystora w tunerze spróbuję i dam znać czy są jakieś zmiany.

I najważniejsze. Co z tym zasilaczem? Teraz mam po 6800uF na stronę (Samwha for audio - złoty nadruk na czarnej obudowie) i zastanawiam się czy da coś dołożenie pojemności?

0
  • #17 09 Cze 2010 22:00
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Co do zasilania . W radiokomunikacji jest taki chytry sposób na złagodzenie tętnień prostownika. Weź przylutuj równolegle z każdą diodą kondensator 33- 47 nano Faradów , to pomaga ! Ja mam tak zrobione we wszystkich urządzeniach. Poza tym sprawdź najpierw diody prostownika i dobierz aby były równe czyli niezbyt odjechane jedne od drugich. Jak dobierzesz cztery równe ( w miarę ) to potem zapnij te kondensatory na diody i w zasadzie wyższe pojemności nie będą potrzebne. Te gigantyczne pojemności dodatkowe to po pierwsze dodatkowy koszt , po drugie prąd udaru przy rozruchu , po trzecie podnoszenie dzięki elektrolitom napięcia " w nieskończoność" nie da rezultatu. Spróbuj tak jak Ci podpowiadam. Na razie ! :))

"Gdzieś dzwoni, ale w którym kościele?"...
    Co mają kondensatorki filtrujące zakłócenia do pojemności filtrujących tętnienia na wyjściu zasilacza?
    Radzę zakończyć pisanie tak nieprzemyślanych tekstów (poplątanie z pomieszaniem).
    Pisownia! Regulamin - p.15.

0
  • #18 15 Cze 2010 02:55
    petermon
    Poziom 21  

1) Hm, co do wypowiedzi kolegi RADIOWCA 2:
    - W jaki sposób kolega sprawdził wpływ kondensatorów tantalowych w torze akustycznym? Jakieś konkretne pomiary, konkretnym sprzętem? Kiedyś serwisowałem sprzęt firmy Alesis i nic takiego nie widziałem....
    2) Co do stosowania BC550C Philips, to wypowiedziałem się w swojej poprzedniej notatce...
    3) Cóż, zgadzam się z moderatorem Mirkiem - "co ma piernik do wiatraka". Kiedyś stosowanie kondensatorów przyspieszających rekombinację jonów w złączu p-n diody miało rację bytu przy niedoskonałych diodach BYP 401-xx krajowej produkcji, obecnie wydają się zbędne. Nie ma to zresztą wpływu na przydźwięk, o ile mi wiadomo, a na sprawność całego zasilania.
    4) Przydźwięk sieci najczęściej jest przyczyną złego prowadzenia mas, rozmieszczenia poszczególnych elementów toru akustycznego i podłączenia tak zwanej "masy gorącej", ale nie dajmy się zwariować! W praktyce spotkałem się z tak zwanymi audiofilami, którzy dopiero rozróżniali źródło dźwięku po wprowadzeniu do niego przeze mnie zniekształceń rzędu 8-10%.....
    5) Jeśli chodzi o regulację barwy to się powtórzę: należy subiektywnie dobrać elementy, mając jednak na uwadze, iż to regulacja bierna.
    6) Dla przypomnienia - kontur to taki układ do podbicia tonów niskich i wyższych dla bardzo niskiego poziomu słuchalności - powstał kiedy ludzie słuchali "Lata z radiem", a nie istniało techno, czy dance.. :)

Dodano po 4 [minuty]:

Kolego RADIOWIEC 2: co to znaczy sprzęt specjalny, jak owszem spotkałem się z takimi zastosowaniami w sprzęcie radiowym, łączności lotniczej, morskiej, kolejowej, wojskowej, ale jak wspominałem w pierwszej wypowiedzi podyktowane to jest lepszymi parametrami w funkcji temperatury, a nie ze względu na jakość?

ps: mam nadzieję, ze kolega moderator nie będzie miał mi za złe tej nie na temat, wszelako, wypowiedzi. ;)

Cytat:
    Co do tantali to sam już nie wiem... Chyba zostanę przy swoich bipolarnych elektrolitach. (1uF/63V Samsung)

Z tą wymianą tranzystora w tunerze spróbuję i dam znać czy są jakieś zmiany.

I najważniejsze. Co z tym zasilaczem? Teraz mam po 6800uF na stronę (Samwha for audio - złoty nadruk na czarnej obudowie) i zastanawiam się czy da coś dołożenie pojemności?

1) Zamiast kondensatorów elektrolitycznych polecam kondensatory foliowe, poliestrowe, poliwęglanowe posiadające lepsze parametry długoterminowe, mniejsze tolerancje pojemności itd.itd.. W przypadku samej końcówki mocy kondensator sprzęgający dla R401/402 = 15kiloom, R403/404 = 1kiloom powinien mieć wartość rzędu 680-720nF (dawniej "wrzucano" co popadnie, nawet 4,7uF, mając na uwadze krótkotrwałe utrzymywanie pojemności przez elektrolity, w latach 80-tych 20 wieku ich żywotność określano na 2-3 lata :) ).Dodam tylko tak: -WIMA 5% to będzie "ok".
    2) Pojemność 6800uF wydaje się zadowalająca, należy pamiętać, iż większe pojemności filtrujące wpływają obciążająco na transformator, jak również potrzebują dłuższego czasu do naładowania powtórnego, co ma wpływ na dynamikę końcówki mocy - tzn. w skrajnym przypadku może ją pogorszyć, szczególnie dla częstotliwości niskich. Pytanie dodatkowe: -jaki ma kolega typ transformatora TS90/16, czy może TS120/13, TS 120/24, pytam dla upewnienia się, czasem patrzymy na schemat, a nie na układ. Te ze zwijanym rdzeniem były lepsze od tych z rdzeniem EI. Jeżeli dokładać jeszcze tych pojemności, to należy się zastanowić nad układem soft-startu, co zaoszczędzi wysiłku leciwego już transformatora z pewnym niebagatelnym resursem, może do tego wykorzystać tę wolną przestrzeń na pcb.
    Pozdrawiam.

Pisownię (głównie spacje) poprawiłem, scaliłem dwa posty.

0
  • #19 26 Cze 2010 15:21
    dawidus
    Poziom 20  

Witam,
    dziękuję za bardzo wyczerpującą wypowiedź.
    Transformator to TS90/16 czyli chyba najsłabsza wersja.
    Teraz mam egzaminy więc prace sporo spowolniły ale niedługo powinienem mieć więcej czasu.

0
  • #20 23 Lip 2010 22:32
    dawidus
    Poziom 20  

Witam,
    płytę główną do toski już znalazłem z innego egzemplarza.
    Jednak obiecałem zrobić ten schemat pcb i postaram się go ukończyć.
    Napiszcie mi czy z tego schematu... a raczej jego części będzie można prawidłowo wykonać pcb.
    W jaki sposób je ewentualnie poprawić?
    Naprawa/Regeneracja PCB - Tosca 303
    To jest tylko zarys, ścieżki będą wygładzone.

0
  Szukaj w 5mln produktów