Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4-śmigłowy autonomiczny robot

kamilsos 08 Cze 2010 12:45 7884 4
 • 4-śmigłowy autonomiczny robot

  Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) używane są szeroko w armii a także do celów cywilnych takich jak : akcje ratunkowe, analizy powietrzne trudno dostępnych miejsc.
  Używane są do obserwacji, eksploracji, oznaczania i inspekcji terenów. Znajdują zastosowania w służbach granicznych, misjach poszukiwawczych, fotografowania pól uprawnych a także monitorowania ruchu ulicznego.

  Prezentowany tutaj Quadcopter wykorzystuje cztery potężne silniki bezszczotkowe, czujniki podczerwieni oraz akcelerometry. Silniki posiadają elektrycznie sterowany komutator. Cewki są nieruchome, a magnesy są umiejscowione na wirniku. Ze względu na zwiększoną precyzję sterowania w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami elektrycznymi użyto właśnie silników bezszczotkowych.

  Założeniem projektu jest lot autonomiczny bez kontaktu z bazą. Głównymi elementami robota są moduły odpowiedzialne za kontrolę lotu, generowanie map oraz planowanie ścieżki lotu w trzech wymiarach.

  4-śmigłowy autonomiczny robot

  Głównymi wyzwaniami takiego projektu są:
  - kontrola lotu
  - rozwiązania konstrukcyjne zapewniające niską wagę robota
  - trójwymiarowe mapowanie terenu
  - trójwymiarowe określanie ścieżki lotu
  - wizualna samo-lokalizacja

  4-śmigłowy autonomiczny robot

  Aby możliwa była samo-lokalizacja robota na podstawie wyglądu środowiska konieczne było znalezienie sposobu na obrazowanie terenu. Metoda ta musiała być tania i wykorzystująca lekkie rozwiązania sprzętowe. Do tego celu wykorzystana została kamera na podczerwień wyjęta z pilota do gry Wii marki Nintendo. Kamera sterowana przez 8-biotwy mikroprocesor sprawdza umiejscowienie robota z częstotliwością 50 Hz. Waga kamery to 0.4g i jest nie większa od monety.

  Robot zaprogramowany został tak aby utrzymywać się w powietrzu bez pomocy operatora. Specjalne algorytmy sprawdzają obraz z kamer, a także odczyty akcelerometrów dbając o zachowanie poziomu i odpowiedniej wysokości. Głównym problemem i wyzwaniem jest zasilanie robota. Idealnym scenariuszem byłaby bateria o nieskończonej pojemności i zerowej wadze. Niestety jest to niemożliwe i dlatego urządzenie to potrzebuje ingerencji operatora w celu uzupełnienia energii akumulatorów.  Źródło: http://www.ra.cs.uni-tuebingen.de/forschung/flyingRobots/welcome_e.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  kamilsos
  Poziom 13  
  Offline 
  kamilsos napisał 106 postów o ocenie 22, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  Atlantis86
  Poziom 19  
  Czyli jesteśmy coraz bliżej realizacji koncepcji latających kamer nadzoru, spotykanej w cyberpunkowych produkcjach SF. ;)
 • #3
  Loker
  Poziom 38  
  Stary pomysł... Wystarczy w Google wpisać "quadcopter", "quadrocopter" itp. - troche tego jest. Z większą ilością śmigieł też się znajdzie ;)
  Chociaż prawdą jest, że te konstrukcje mają problem z "zawiśnięciem" nieruchomo - szczególnie przy wietrze.
 • #4
  utak3r
  Poziom 25  
  Przy dobrze wykonanym układzie autopilota bezproblemowo wiszą w punkcie.
  Jest fajny jeden projekt, w kompie oznaczasz na mapie checkpointy, wgrywasz do koptera i leci po ścieżce :)
 • #5
  tiggerek1982
  Poziom 15  
  w internecie łatwiej znaleźć tego typu zabawki pod nazwą x-ufo .
  jest nawet sklep (bodajże niemiecki) gdzie można sobie kupić takie cudeńko w wersji do złożenia w kilku wersjach :) , te z 6-cioma lub 8-mioma ramionami często unoszą rzeczy cięższe od och wagi (jest kilka filmików w sieci )

  pozdrawiam