Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra WS 418 po włączeniu strzelają tranzystory końcowe

08 Cze 2010 17:17 4057 47
  • Poziom 10  
    Mam problem z tym wzmacniaczem, bo gdy podłączam wszystko bez ostatniego stopnia to na samych sterujących gra bez żadnych problemów, ale jak wsadzę tranzystory końcowe to trafo zaczyna skakać po stole strasznie buczy a tranzystory sie palą. Po wylutowaniu 2 spalonych końcówek dalej gra na sterujących.

Może ktoś wie co jest przyczyną tego zachowania ?

Mam jeszcze PW8040 w którym jest identyczny problem.
  • PCBway
  • Poziom 16  
    a podkładki pod tranzystory dajesz? śruba nie styka się z metalową częścią tranzystora?
  • PCBway
  • Poziom 10  
    podkładki są, a śruby nie stykają
  • Poziom 34  
    Zamieniłeś npn z pnp.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Podkładki są... A zwarcia niema?
  • Poziom 10  
    Tranzystory są dobrze wsadzone.

W WS-418 nie sprawdzałem jeszcze tego, ale na pewno jak robiłem tego PW, to wiem, że jak włączyłem wzmacniacz bez głośnika wszystko było okej, następnie wyłączyłem, podłączyłem głośniki, jak włączyłem to paliły się końcowe tranzystory.
  • Poziom 17  
    Witaj, powiedz jakie tranzystory stosujesz za:T513,T515,T514,516. Czy nie ma żadnych podejrzanych elementów na pcb? Czy sprawne są rezystory emiterowe? (R539,R541,R540,R542). Nie wiem jak wygląda mocowanie tranzystorów końcowych w tym wzmacniaczu, jeśli możesz to przykręć je "na gotowo" do radiatora nie wlutowując do układu i omomierzem sprawdź czy nie ma przejścia między każdą z nóg tranzystora a radiatorem. Wzmacniacz został uszkodzony czy tranzystory zamienione zostały ( o ile zostały ) w celu "polepszenia" dźwięku? Co do tego PW, jeśli na pewno "wszystko było okej" to może kolega pamięta impedancję głośnika podłączanego do wzmacniacza?
  • Poziom 10  
    Tranzystory to 2n6488 i 2n6491.

Wsadziłem nowe elektrolity bo nie było w nim kilku a rezystory były jeszcze drutowe ale padnięte wiec wymieniłem.

Wzmacniacz dostałem już zepsuty. Widać było że ktoś nie żałował go bo ścieżki całe czarne i wstały z płytek ale już je ponaprawiałem.
    Przedwzmacniacz jest okej bo sprawdzałem oscyloskopem.
    Nie zmieniam żadnych tranzystorów, robię wszystko ze schematem.

A gł. to był 8 Ohm 25/40/3 Tonsila

Co do sprawdzenie podkładek miałeś racje, jedna miała przebicie wiec wymieniłem i teraz po włączeniu trafo zachowuje się normalnie ale dalej padają końce i teraz zaczęły się emiterowe rezystory gotować.
  • Serwisant
    Napisałem żebyś połączył ze sobą kabelkiem bazy tranzystorów sterujących i napisał co się dzieje. W jedno zasilanie szeregowo w plus lub minus podłącz żarówkę 100W, wystarczy jedną. Po włączeniu zmierz napięcie stałe na wyjściu, oraz napięcie na żarówce.
    Ponieważ ścieżki miałeś popalone, być może jakiś błąd popełniłeś przy ich odtwarzaniu.
  • Poziom 10  
    Postaram sie załatwić nowe tranzystory i wtedy napisze co mi wyszło po połączeniu baz.

A mógłbyś tak konkretnie powiedzieć w które miejsce tę żarówkę wsadzić ?

Ścieżki były spalone 2 grube i przez to miałem stałe na wyjściu jak je połączyłem to zniknęło.
  • Serwisant
    W zasadzie to gdzie kolwiek gdzie jest zasilanie. Niektórzy nawet w miejsce bezpiecznika sieciowego podłączają, ale czasem taka metoda zawodzi ze względu na naładowane kondensatory.
    Przetnij ścieżkę która idzie z elektrolitu 2x4700. Tam masz + i -, wybierz którą łatwiej przeciąć. Następnie w miejsce przecięcia podłącz właśnie żarówkę.
  • Poziom 10  
    Okej może na sobote załatwie końcówkę to napisze co i jak.

A odpalać z gł czy bez ?
  • Serwisant
    Zawsze wzmacniacz uruchamiamy bez obciążenia tzw. statycznie.
  • Poziom 10  
    Wsadziłem i odpaliłem i jest okej nic nie dzieje się. Rezystory emiterowe nie gotują się, napięcie na żarówce 37.7 V a na wyjściu 150 mV
  • Poziom 10  
    więc mam dalej szukać ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Krecik288 napisał:
    więc mam dalej szukać ?
    A co my za Ciebie mamy to zrobić?
  • Pomocny post
    Serwisant
    Pisałem, zewrzyj bazy tranzystorów sterujących BD139/140. Napięcie na żarówce jest złe, o ile żarówka jest podłączona w szereg. Na żarówce powinno być ok 2-6V zależy od mocy żarówki i prądu spoczynkowego.
  • Poziom 10  
    Bazy mam zwarte przeciąłem ścieżkę do "-" kondensatora 2 x 4700 uf i wstawiłem żarówkę 60 W
  • Poziom 25  
    No i co się dzieje? Mów, bo umrzemy z ciekawości. ;)
  • Poziom 10  
    no nic wszystko okej wskaźnik wysterowania skacze jak powinien 150 mV na wyjściu ale nie mam podłączonego gł
  • Poziom 33  
    A co z prądem spoczynkowym...? Regulowałeś w nim?
    No i monituj temperatury tranzystorów końcowych ręką. Mogą być co najwyżej lekko ciepłe w pracy jałowej, to samo sterujące. Tranzystor za parą różnicową zazwyczaj jest bardzo ciepły.
  • Poziom 10  
    Prąd mam ustawiony na połowę narazie.
    Ale moj problem jest w tym, że ja nie mogę podłaczyć głośnika czyli dalej nie działa wzmacniacz.
  • Tłumacz Redaktor
    Krecik288 napisał:
    Prąd mam ustawiony na połowę narazie.
    Ale moj problem jest w tym, że ja nie mogę podłaczyć głośnika czyli dalej nie działa wzmacniacz.

Jeśli w taki tak sam sposób go (tj. wzmacniacz) naprawiasz jak opisujesz, to coś mi się wydaje, że temat zaraz wyląduje w wiaderku. Nie prąd masz ustawiony na "połowę" tylko pr-ka (jak mniemam).Jaki spadek napięcia na rezystorach R540, 542?. Dlaczego nie możesz podłączyć głośnika. Pisz zrozumiale
  • Poziom 10  
    Mam perka na połowę.
    Nie mogę podłączyć bo spala mi sie końcówki tak jak bylo to ostatnim razem. Na sterujących grał dobrze wsadziłem końce i padły, teraz wsadziłem końce jeszcze raz no ale odpalałem bez głośnika i pewnie jak podłacze to strzela jeszcze raz.

Narazie zajmuje sie lewym kanałem tam są 541 i 539

napęcia na nich 0.15V
  • Poziom 33  
    Podnieś wyprowadzenia kolektorów tranzystorów końcowych i podłącz je poprzez rezystory 150R/ 0,25W. W razie awarii przypalisz rezystory następnym razem.
    Niestety, potencjometry, jak wszystko, nie są niezawodne, więc to - jak kolega wyżej wspomniał - zdarza się, że położenie ich nie świadczy o wielkości prądu.
    Dla bezpieczeństwa żarówki zostaw.
    I co z tymi temperaturami?! Masz w ogóle chęci dalej robić ten wzmacniacz? Bo widzę, że coś słabo... faktycznie znowu kolejny temat do kosza. Bo jak zazwyczaj ostatnio bywa - problem leży po stronie naprawiającego. :(
  • Tłumacz Redaktor
    Rezystory emiterowe 0.33 Oma, spadek napięcia na nich 0.15V co daje prąd 0.45A?-Jak sądzisz czy to poprawna wartość?
  • Poziom 33  
    20mV spadku to poprawna wartość!! Może być mniej... nawet i 10 mV.
  • Tłumacz Redaktor
    Przy tym WS najczęściej mówi się o 15mV :D ale na pewno nie 150
  • Poziom 10  
    Jak dobrze rozumiem mam wylutować nóżkę kolektora z płytki i podłączyć ją do niej przez rezystor 150 Ohm podłączyć gł i zobazyć czy przypali mi rezystory.

Oczywiście macie racje fakt że prysnełem na niego preparatem do perków ale jak wróce ze szkoly to sprawdze jego opór i napisze wszytsko.