Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dotacja -kolektory słoneczne

barbaraxx 08 Cze 2010 21:48 5964 21
  • #1 08 Cze 2010 21:48
    barbaraxx
    Poziom 9  

W celu wsparcia działań proekologicznych istnieje możliwość ubiegania się o dotacje na zamontowanie w swoich domach urządzeń wykorzystujących energię odnawialną tj. kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych.

Od września 2010 roku rodziny i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na dofinansowanie ok. 45% kredytu wziętego na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania wody - zapowiedział prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
    Kredyty adresowane będą do osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania nieruchomością, na której zamierzają zamontować zakupione kolektory słoneczne oraz do wspólnot mieszkaniowych, z wyłączeniem odbiorców ciepłej wody z sieci ciepłowniczych.

Najważniejszy-,program w którym opisane są wszelkie wymogi dla kolektorów

niektóre z nich ,
    cyt:
    "..Do kosztów kwalifikowanych zalicza sie koszt kolektora słonecznego, którego dostawca
    legitymuje się:
    1) sprawozdaniem z jego badań na zgodnośc z normą PN EN-12975-2, wykonanych przez
    akredytowane laboratorium badawcze oraz aktualnym certyfikatem zgodności,
    wydanym przez akredytowana jednostkę certyfikujacą lub
    2) europejskim certyfikatem na znak „SOLAR KEYMARK” nadanym przez jednostke
    certyfikujaca.
    Data potwierdzenia zgodności z wymaganą normą nie może byc wcześniejsza niż 5 lat
    licząc od daty złożenia wniosku o kredyt..."

http://www.twoja-energia.pl/program_priorytetowy_oze-banki.pdf

W internecie udało mi się znależc tylko jedną firmę ,której kolektory posiadają certyfikat - SOLAR KEYMARK, są wzmianki o jeszcze jednej ale z roku 2007.

1 21
  • #3 08 Cze 2010 23:16
    barbaraxx
    Poziom 9  

Ze swojej strony , napisałam do -chyba wszystkich możliwych dostępnych na rynku Lubelskim w internecie -firm , które reklamują się w zakresie instalacji kolektorów słonecznych .
    Następnie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska , skąd dostałam informację które Banki do tej pory biorą udział w projekcie
    Są to :
    Bankiem Ochrony Środowiska S.A.
    Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A.
    Gospodarczym Bankiem Wielkopolski S.A.
    Krakowskim Bankiem Spółdzielczym
    Mazowieckim Bankiem Regionalnym S.A.
    Warszawskim Bankiem Spółdzielczym

http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnos...ru-bankow-na-zawarcie-umowy-o-wspolpracy.html

Z którymi bezpośrednio należy rozmawiac w sprawie dotacji( kredytu)
    Martwi mnie jednak w 99% zerowy , brak odpowiedzi z firm.
    Otrzymałam tylko jedną z pikantnym szczegółem - wyjaśniającym dlaczego tylko jedna firma w Polsce posiada wymgane certyfikaty( o ile informacja jest prawdziwa )

Niestety , nie mogę tego udostępnic publicznie
    Myślę także iż firmy te poprostu nie wiedzą co to są za normy -ale mogę się mylic.
    Wysłałam dziś około 20 e-maili .

Może jutro będę miała większe rozeznanie .
    W sumie wysłałam także zapytanie do BOŚ centralnego o konkretne warunki przyznania kredytu - brak odpowiedzi .

Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie dalej .

ps.
    Całe szczęście że NFOŚ, jako pomysłodawca oraz realizator projektu współpracuje .Wrazie czego naskarżę na pozostałych :D

1
  • #4 09 Cze 2010 11:14
    Piasek80
    Poziom 29  

barbaraxx napisał:

Otrzymałam tylko jedną z pikantnym szczegółem - wyjaśniającym dlaczego tylko jedna firma w Polsce posiada wymgane certyfikaty( o ile informacja jest prawdziwa )

Polska cała...
    Obawiam się że to będzie największa bariera i hamulec wszelkich działań. Już mamy jednego "przyjaciela króliczka", później będzie ich kilku, których instalacje solarne będą się kwalifikowały do dofinansowań, cała reszta niestety nie. A że tylko ich instalacje będą się kwalifikowały, no to będą 2x droższe niż te bez certyfikatu... Pewnie nawet takie same ale nazywając rzeczy po imieniu: ktoś komuś nie dał tyle ile trzeba w łapę i się okazało że jego produkt nie spełnia warunków technicznych niezbędnych do uzyskania certyfikatu (innymi słowy laboratorium certyfikujące jest własnością jakiegoś zięcia pana ministra lub innego szwagra)
    Suma sumarum (jak to było z wnioskami o dofinansowanie z funduszy UE): inwestycja wykonana we własnym zakresie kontrolując wszystko, negocjując warunki i ceny z wykonawcami, dostawcami itp wyniosła 100 tys zł, a ta sama inwestycja zlecona firmie zewnętrznej (co było niezbędne aby móc ubiegać się o dotację) z dofinansowaniem wyniosła 250 tys zł...

0
  • #5 09 Cze 2010 11:41
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

barbaraxx napisał:

cyt:
    "..Do kosztów kwalifikowanych zalicza sie koszt kolektora słonecznego, którego dostawca
    legitymuje się:
    1) sprawozdaniem z jego badań na zgodnośc z normą PN EN-12975-2, wykonanych przez
    akredytowane laboratorium badawcze oraz aktualnym certyfikatem zgodności,
    wydanym przez akredytowana jednostkę certyfikujacą lub
    2) europejskim certyfikatem na znak „SOLAR KEYMARK” nadanym przez jednostke
    certyfikujaca.
    Data potwierdzenia zgodności z wymaganą normą nie może byc wcześniejsza niż 5 lat
    licząc od daty złożenia wniosku o kredyt..."

W internecie udało mi się znależc tylko jedną firmę ,której kolektory posiadają certyfikat - SOLAR KEYMARK, są wzmianki o jeszcze jednej ale z roku 2007.

google i http://www.estif.org/solarkeymark/regcol.php
    Pełna lista certyfikatu na kolektory i systemy.
    Dodam tylko po analizie tego zestawienia że aż 22 certyfikaty posiadają POLSKIE firmy.

Co do PN to sytuacja może być trochę lepsza bo norma mówi o parametrach
    więc jest to kwestia certyfikatu. Nie wiem jak koleżanka szukała ale np 1-wszą firmę którą sprawdziłem z wiodących marek kolektorów posiada produkt zgodny z EN-12975 mam więc nadzieję że aż tak źle nie będzie.

wniosek :Jest tego trochę wiec nie mówimy o jednej firmie.

Ale temat bardzo mnie interesuje, ponieważ chce aby na budynku w którym mieszkam założono kolektory, zważywszy że system jest na to przygotowany "zasobniki" tyle że to blok na 144 mieszkania :D a administracja działa powoli...

Czy koledzy posiadają jakieś wytyczne obojętnie jakiej firmy do obliczenia instalacji na budynkach mieszkalnych dla dużej liczby osób np 100-150 mieszkań?
    Z wielką chęcią bym poczytał bo tylko "Wolf" wspomina o przelicznikach np na 1 osobę albo na wielkość zasobnika wody...

0
  • #6 09 Cze 2010 20:16
    barbaraxx
    Poziom 9  

[quote="Piasek80"]

barbaraxx napisał:

Polska cała...
    Obawiam się że to będzie największa bariera i hamulec wszelkich działań. Już mamy jednego "przyjaciela króliczka", później będzie ich kilku, których instalacje solarne będą się kwalifikowały do dofinansowań, cała reszta niestety nie. A że tylko ich instalacje będą się kwalifikowały, no to będą 2x droższe niż te bez certyfikatu... Pewnie nawet takie same ale nazywając rzeczy po imieniu: ktoś komuś nie dał tyle ile trzeba w łapę i się okazało że jego produkt nie spełnia warunków technicznych niezbędnych do uzyskania certyfikatu (innymi słowy laboratorium certyfikujące jest własnością jakiegoś zięcia pana ministra lub innego szwagra)
    Suma sumarum (jak to było z wnioskami o dofinansowanie z funduszy UE): inwestycja wykonana we własnym zakresie kontrolując wszystko, negocjując warunki i ceny z wykonawcami, dostawcami itp wyniosła 100 tys zł, a ta sama inwestycja zlecona firmie zewnętrznej (co było niezbędne aby móc ubiegać się o dotację) z dofinansowaniem wyniosła 250 tys zł...

Nic dodac , nic ując. Ogarnia mnie rozpacz ( już nawet nie przygnębienie, ale ja kobietą jestem więc bardzo emocjonlanie podchodzę do sprawy )
    Odpowiedział jeden z autoryzowanych , tej jednej firmy- przedstawiciel ( nie wiem czy mogę podac nazwę firmy )
    Wstępny koszt bez zagłębiania się w szczegóły jednego piętra dla mieszkania 70m2 , to 30 tys.

Oczywiście dotacja to nic innego jak kredyt hipoteczny
    Nie mam jeszcze warunków z BOŚ - milczy

Ja już nic nie rozumię , w świecie to jest tak , że jeśli ktoś bierze kredyt remontowo -budowlany , to jest on wykupowany z odpowiednim ubezpieczeniem .
    W przypadku , gdy petent nie chce , ubezpieczenia - jest ono dobrowolne , bank może zażyczyc sobie innego zabezpiecznia w postaci np hipoteki.
    Zazwyczaj wszyscy dokupują ubezpieczenie (stawka nigdy nie jest wysoka a obejmuje wiele możliwości , np. chwilową utratę pracy lub chorobę)

Kredyty hipoteczne są zaciągane tylko i wyłącznie za zakup nieruchomości czy mieszkania - NIGDY na remonty
    Więc - z tego co rozumię - dotacja ma byc, nie dośc ze kredytem hipotecznym to sama usługa w wykonaniu i zakupie matriałów dwukrotnie wyższa.

.

Nie przejrzałam jeszcze linka kolegi wyżej , może pochopnie i jak zawsze zbyt emocjonalnie traktuję tę sprawę , ale po odczytaniu e-maila z wiadomością aż usiadłam z wrażenia.

Dodano po 4 [minuty]:

[quote="dziubek102"]
    barbaraxx napisał:

.

Ale temat bardzo mnie interesuje, ponieważ chce aby na budynku w którym mieszkam założono kolektory, zważywszy że system jest na to przygotowany "zasobniki" tyle że to blok na 144 mieszkania :D a administracja działa powoli...

Z tego co przeczytałam , radzę zapytac w BOŚ lub innym wyżej wymienionym Banku, jeśli chodzi o takie kamienice , to warunkiem starania się o dotację jest póżniejsze odcięcie do sieci miejskiej .
    No chyba że chcesz się pozbyc lokatorow - to zmienia postac rzeczy :D

Dodano po 26 [minuty]:

Zrobiłam porównanie dwóch firm kolektorów płaskich
    firmy WATT
    firmy HEWALEX

ceny są bardzo zbliżone

WATT -kolektor o powierzchni 2,5m2 - cena netto: 1404pln

HEWALEX - Długość: 2018 mm
    Szerokość: 1037 mm
    Wysokość: 89 mm
    Waga: 39 kg
    Pojemność cieczowa: 1.1 l
    Powierzchnia brutto kolektora: 2.09 m2
    Powierzchnia czynna (apertury): 1.82 m2
    Sprawność optyczna: 81.1 %
    Współczynnik strat A1: 4.46 W/(m2K)
    Współczynnik strat zależny od temperatury A2: 0.01 W/(m2K2)
    Gwarancja: 10 lat

cena -1299 pln

Obie ceny na dzień dzisiejszy

0
  • #7 09 Cze 2010 21:26
    mirrzo

Moderator na urlopie...

dziubek102 napisał:

Ale temat bardzo mnie interesuje, ponieważ chce aby na budynku w którym mieszkam założono kolektory, zważywszy że system jest na to przygotowany "zasobniki" tyle że to blok na 144 mieszkania :D a administracja działa powoli..

Chyba nie da rady. Nie przeskoczysz tego:
    "7.4 Beneficjenci
    1. Osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania jednorodzinnym lub
    wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, któremu służyć maja zakupione kolektory
    słoneczne lub
    2. Wspólnoty mieszkaniowe instalujące kolektory słoneczne na własnych budynkach
    wielolokalowych (wielorodzinnych),
    z wyłączeniem odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania."

0
  • #8 09 Cze 2010 22:30
    dziubek102

Nie wiem gdzie znajdziecie kamienice na 144 mieszkania :P jest to roczny budynek.
    pisałem że kotłownia jest "przystosowana" to wyklucza odbiór z miejskiej sieci...

Więc da radę, budynek ma własną kotłownie na CO i CWU na kotłach kondensacyjnych ,przystosowane jest to do ewentualnego podłączenia solarów, tzn są juz zamontowane odpowiednie zasobniki.

Z tym że nie instalowałem i nie widziałem takich instalacji solarnych. Które podgrzewają wodę na 144 mieszkania.(widziałem basenowe)

Więc zastanawia mnie to jak to policzyć, nawet tak z grubsza aby pokazać ewentualne koszty i zyski.
    Wszystkie ewentualne programy i kalkulatory kończą sie na 8 osobach lub 500litrach.
    Ktoś może napisać że to trzeba projekt itp, ale ktoś to musi liczyć więc jakos sie da. A bez wiedzy wstępnej trudno jest wydawać pieniądze lub zachęcić sąsiadów do inwestycji.
    Z drugiej strony trzeba poznać koszt takiej instalacji bez funduszy. Bo dofinansowanie może okazac sie bardziej kosztowne.

0
  • #10 09 Cze 2010 22:45
    dziubek102

mirrzo napisał:
    Ciężki temat :(

Wolf jako jedyny ze znanych mi producentów mówi jak dobrać solary pod zasobnik wody bo inaczej chyba się nie da przy tak dużych instalacjach, zważywszy że zasobniki już są.
    Zastanawia mnie tez sprawność takiego układu w bloku. Jak wiemy słonko jest w dzień a najwięcej wody idzie wieczorem tak wiec ile wody trzeba zagrzać więcej by starczało na wieczorny szczyt poboru bo może się okazać że trzeba dostawić pare tysięcy litrów zasobnika a to może okazać się trudne albo nie opłacalne ekonomicznie.
    50/osobę przy 3 osobach na mieszkanie daje niebagatelna wartość 15000 l zapotrzebowania dziennego. W dzień i przy ogrzewaniu gazem nie ma potrzeby instalowania aż tak dużych buforów wody, jednak dla solarów wydaje się że może być konieczne właśnie ze względu na ten nieszczęsny wieczorny szczyt poboru. Można to rozwiązać poprzez zwiększenie temperatury zasobnika i zaworów termostatycznych, ale tu daje znać o sobie cyrkulacja i niestabilność cieplna układów rozległych. "tu w sam raz mam doświadczenie /:".

Tak więc jeśli ma ktoś wiedzę o budowie dużych instalacji solarnych to proszę o pomoc :D

0
  • #12 11 Cze 2010 00:48
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

To kolejna proekologiczna ściema, bo nawet z dotacją 45%, ale wykonane przez "jedynie słuszne i wszechwiedzące"firmy, to w więszości takie instalacje w domach jednorodzinnych NIGDY sie nie zwrócą. W moim mieście wykorzystuje się "energię" geotermalną i rachunki za ogrzewanie i CWU sa jedne z najwyższych w regionie, bo zamiast geotermii mamy gazotermię + amortyzacja ogromnych kosztów inwestycyjnych. Czyli ogrzewanie i CWU w bloku za 56m2 i 4 osoby jest 2x droższe niż nowoczesne ogrzewanie w moim 200 m2 (tez 4 os.) domu grzanym gazem, pomomo , że gazownia też ździera z nas duże bezpodstawne stałe opłaty abonamentowe....To jest chore, ale nie dla spółdzielni, ciepłowni...

Tego typu e($)kologia nie jest dla szarego człowieka, tylko dla tych co ja chcą nam sprzedać- to jest zwykły towar na którym sie zarabia jak na efekcie cieplarnianym- o którym nie wiadomo, czy w końcu jest, czy nie....

0
  • #13 11 Cze 2010 01:30
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne

Witam.
    dziubek102 napisał:

Cytat:
    Tak więc jeśli ma ktoś wiedzę o budowie dużych instalacji solarnych to proszę o pomoc

Jedno z podstawowych założeń: powierzchnia projektowanych kolektorów pokryje ok. 30 % potrzeb średnio dobowych wody użytkowej w miesiącu czerwcu i ok. 16% średnio w roku. Są to wartości właściwe dla dużych instalacji solarnych.
    Aby taką instalację obliczyć trzeba wyjść z zapotrzebowania energii na ciepłą wodę, jeżeli jest to trudne do oszacowania najlepiej przyjąć 1/2 kolektora na osobę, no i dalej wychodzi, że trzeba ponad 200 kolektorów na te 144 mieszkania. dalej to już proste acz kosztowne. I na tym etapie się zatrzymujemy, bo czy taka ilość zmieści się na dachu. jeżeli nie (na ogół) najpierw szacujemy ile faktycznie ich wejdzie i zabawę z wyliczaniem instalacji zaczynamy od nowa ale już realnie.
    pozdrawiam.
    Witold

0
  • #14 11 Cze 2010 11:27
    dziubek102

ok Ale 200 kolektorów da 500 000 i więcej kosztów :D
    masakra.(tu się kłania sposób finansowania to inna kwesta na razie nie rozważam :D)
    Sam dach jest ogromny i dość dobrze ukierunkowany pod cwu

Trochę zastanawia mnie to przeliczenie bo wydaje mi się że jest dużo za dużo kolektorów już w średnich instalacjach bardzo często dochodzi do stagnacji dziennej ze względu na maksymalne nasycenie temperaturowe wody w zbiorniku. Następnie występuje szybki rozbiór wody w godzinach wieczornych.
    Jedynym ratunkiem jest magazynowanie olbrzymich ilości gorącej (90st C) wody. A nikt o zdrowych zmysłach nie wstawi zasobników 30kL ?? to ponad 30 ton nacisku :D.

Stosowanie więc dużej ilości kolektorów przy ograniczonej pojemności jest nie ekonomiczne.

Cały czas zastanawia mnie rozkład zużycia wody w ciągu dnia ok każdy budynek jest indywidualny ale można to jakoś ułożyć w wykres. Dołożyć do tego ilości litrów i można pokusić się o jakieś analizy.Zakładam jednak że tak duże instalacje liczy się na maksymalnie na współczynniku dziennego zapotrzebowania do pojemności zasobnika 1,0-1,5

Ma ktoś może dane rozkładu dziennego zużycia ciepłej wody?

imo
    szczyt ranny 5-9
    stały wypływ 9-16
    szczyt południowy (raczej mały)
    stały wypływ 16-20
    szczyt wieczorny 20-24
    zanik zużycia 24-2
    brak wypływu lub sporadyczny 2-5

Wychodzi na to że szczyt poranny i cześć wieczornego jest poza zasięgiem solarnym przy ograniczonej pojemności zasobnika jest to kaplica.

eh musze mieć dane...
    edit
    świadectwo energetyczne mówi o zapotrzebowaniu końcowym na potrzeby ciepłej wody 28,138 (kWh/m^2rok) Ktos może pomóc rozszyfrować ten zapis?

0
  • #15 11 Cze 2010 12:40
    Piasek80
    Poziom 29  

Wydaje mi się ze wszelkie ekologiczne sposoby pozyskiwania energii, zarówno tej elektrycznej jak i tej cieplnej o której tu mowa, powinny mieć swój początek w edukacji ekologicznej społeczeństwa polskiego, które jest niestety spaczone minionym ustrojem kiedy wszystko było na maksa i za darmo... (co do tego darmo to bym polemizował ale nie czas i miejsce). Do czego zmierzam: do oszczędności w gospodarowaniu wszelkiego rodzaju "mediami" z jakich na codziennie korzystamy. Nawiązując do planów usera dziubek102 wszelkie wyliczenia wezmą w łeb w przypadku kogoś kto ma w zwyczaju odkręcać wodę pod prysznicem i ... iść umyć zęby, posiedzieć na kiblu i dopiero wejść pod prysznic pod którym non-stop leje się woda pełną rurą... Jeden taki użytkownik zużywa za każdym razem tyle wody co 10 innych, 10-ciu innych którzy wparują o tej 20-tej z mordą do pomysłodawcy ogrzewania solarnego że nie ma wody ciepłej do kąpania... A ile mamy tysięcy bloków w tym kraju gdzie zużycie wody wyliczane jest w oparciu o liczbę osób w mieszkaniu a nie liczniki ?? Pamiętam doskonale zimowy obraz bloków w moim mieście: -23 st na dworze, drzwi do klatek pootwierane na oścież, podobnie okna na klatkach i kaloryfery tak gorące ze dotknąć nie idzie. Podobnie okna w mieszkaniach w bloku - pootwierane bo gorąco (po co przykręcać kaloryfer). I z takim przekonaniem wielu, wielu polaków funkcjonuje nadal. Znajomi prowadzą gospodarstwo agroturystyczne (ok 20 domków nad jeziorem). Kwestia kosztów utrzymania i funkcjonowania tego wszystkiego jest sprawą pierwszorzędną i co ? Zdarzają się w miesiącu 2-3 takie rodziny co przez weekend potrafią 3m3 wody zużyć - 3 osoby w 2 dni...(dodam ze posiłki są wykupione dodatkowo i przygotowywane w stołówce). Skąd nawyk... ano pewnie właśnie z takich bloków jakie tu opisałem. To samo z energią elektryczną: światła palące się non-stop w dzień i w nocy (bo po co nacisnąć "pstryczek" i zgasić światło...
    Dlatego wydaje mi się że dla kogoś myślącego, kto wie ile to wszystko dziś kosztuje w zupełności wystarczy najtańszy, zrobiony nawet za te przysłowiowe 1500 zł (ze starych grzejników itp) kolektor solarny i w zupełności zaspokoi wszystkie potrzeby ciepłej wody użytkowników, a dla całej reszty, choćby i cały dach "solarami" pokryli i tak będzie to za mało... Nic nie zwalnia z myślenia i nic nas nie upoważnia do grzbierzczo-hedonistycznego gospodarowania "mediami", bo my obecnie już płacimy dużo... a przyszłe pokolenia krocie płacić będą...

0
  • #16 11 Cze 2010 13:36
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne

Witam.
    dziubek102 napisał:

Cytat:

Jeżeli mieszkasz w takim bloku i jesteś promotorem wyposażenia takiego budynku w kolektory to przecierz możesz to zrobić samemu.
    Masz liczniki na ciepłą i zimną wodę, porównaj jak to wychodzi u Ciebie spisz dane, przemnóż przez liczbę mieszkań skoryguje się to jakimś współczynnikiem statystycznym i jest podstawa do obliczeń.
    Piasek80 napisał:
    Cytat:
    Nawiązując do planów usera dziubek102 wszelkie wyliczenia wezmą w łeb w przypadku kogoś kto ma w zwyczaju odkręcać wodę pod prysznicem i ... iść umyć zęby, posiedzieć na kiblu i dopiero wejść pod prysznic pod którym non-stop leje się woda pełną rurą... Jeden taki użytkownik zużywa za każdym razem tyle wody co 10 innych, 10-ciu innych którzy wparują o tej 20-tej z mordą do pomysłodawcy ogrzewania solarnego że nie ma wody ciepłej do kąpania...

To nie jest tak, wszystkie instalacje w budynkach są opomiarowane i płaci się za zużycie.
    Cytat:
    Zdarzają się w miesiącu 2-3 takie rodziny co przez weekend potrafią 3m3 wody zużyć - 3 osoby w 2 dni

A i z tym można sobie poradzić to zależy od determinacji inwestora.

0
  • #17 11 Cze 2010 14:49
    dziubek102

bachus1 napisał:
    Witam.
    dziubek102 napisał:
    Cytat:

Jeżeli mieszkasz w takim bloku i jesteś promotorem wyposażenia takiego budynku w kolektory to przecież możesz to zrobić samemu.
    Masz liczniki na ciepłą i zimną wodę, porównaj jak to wychodzi u Ciebie spisz dane, przemnóż przez liczbę mieszkań skoryguje się to jakimś współczynnikiem statystycznym i jest podstawa do obliczeń.

Heh jest pewna kwestia która nie rozwiązuje problemu. Jestem zbyt pro-eko i szanuje wode. Dlatego pytałem się o średnie zużycie w gospodarstwie domowym :D.
    Piasek80 napisał:
    Cytat:
    Nawiązując do planów usera dziubek102 wszelkie wyliczenia wezmą w łeb w przypadku kogoś kto ma w zwyczaju odkręcać wodę pod prysznicem i ... iść umyć zęby, posiedzieć na kiblu i dopiero wejść pod prysznic pod którym non-stop leje się woda pełną rurą... Jeden taki użytkownik zużywa za każdym razem tyle wody co 10 innych, 10-ciu innych którzy wparują o tej 20-tej z mordą do pomysłodawcy ogrzewania solarnego że nie ma wody ciepłej do kąpania...

Przy dużej liczbie mieszkańców takie jednostki ludzkie są pomijalne bo zazwyczaj są skąpe i rachunek powoduje "oszczędności", po drugie solar w takich dużych instalacjach jest tylko wspomaganiem nie ma mowy o braku wody, kocioł nadal może dogrzewać do np 60 st podczas gdy solar bije do 90. Na tej zasadzie buduje się proste automatyki solarne. Reszta i tak zajmie się mieszacz.

0
  • #19 12 Cze 2010 16:53
    barbaraxx
    Poziom 9  

Wydaje mi się że to powinno byc tak:
    Kolektory w naszym systemie nasłonecznienia , współpracują z jakimś innym układem grzewczym ( elektryka lub gaz etc.)

Teraz tak , w dni słoneczne wodę w buforze lub termie lub też basenie , podgrzewają solary , w dni pochmurne inny układ grzewczy jaki posiadamy .

Wiadoma sprawa , że w zimie tej wody potrzeba więcej bo załączone jest centralne ogrzewanie

W lecie mniej - bo CO , jest wyłączone.

Moim zdaniem należy wypośrodkować , wyliczyć średnią czyli zużycie ciepłej wody z całego roku ,podzielić to na 365dni , na każdy dzień wychodzi nam średnia dzienna ( myślę o kamienicy na 144 mieszkań) i takiej wielkości termę lub basen zamontować, żeby nie dochodziło do takiej sytuacji że terma jest za duża , więc w dni pochmurne lub zimą kiedy słońca jest brak , kocioł lub inny system grzewczy będzie pracował non-stop, żeby nie dochodziło do takiej sytuacji że kocioł będzie pracował , zamiast 6 miesięcy w roku to 12 ( bo ciągle będzie podgrzewał wodę )

Następnym pytaniem jest to , to czy taka woda z basenu lub bufora nadaje się do picia.
    W Ire , jest tak że do każdego domu doprowadzone są dwa ujęcia wody.
    Jedno ma na celu "obsłużenie " łazienki - czasem CO , drugie tylko i wyłącznie kuchni .
    Dlatego że woda z term , buforów lub innych zbiorników w których jakiś czas "stoi "( nawet jeśli miałby byc to tylko jeden dzień czyli 10 h ) - nie wiem jaki , myślę że to SANEPID powinien jakoś regulować - nie nadaje się do picia .

0
  • #20 12 Cze 2010 21:19
    mirrzo

Moderator na urlopie...

barbaraxx napisał:
    Następnym pytaniem jest to , to czy taka woda z basenu lub bufora nadaje się do picia.

To nie ta sama woda ;)

0
  • #21 12 Cze 2010 22:16
    dziubek102

barbaraxx napisał:

...
    Dlatego że woda z term , buforów lub innych zbiorników w których jakiś czas "stoi "( nawet jeśli miałby byc to tylko jeden dzień czyli 10 h ) - nie wiem jaki , myślę że to SANEPID powinien jakoś regulować - nie nadaje się do picia .

Woda stoi w rurach zbiornikach itp itd nawet ta w butelkach w sklepie stoi na pólce czasem nawet długo.
    Dopóki nie ma dostępu do zarazków i powietrza to jest ok , druga sprawa to dla wody użytkowej podgrzewanej przez solary wylicza się zasobnik na 1,5- 3 x dzienne zużycie. Czyli ta woda poniekąd stoi 3 dni w takim zbiorniku.
    Problemem jest gdy stoi długo w średnich temperaturach, raczej nie ma problemu w lato bo temperatury zbiornika są stale "często" wysokie, ale zimą jest gorzej. Trzeba wiec grzać wysoko a następnie rozprowadzać wodę zmieszaną "czyli chłodniejszą do mieszkań.
    Problemem w solarach jest odwrotny od twojego. Trzeba korzystać z energii wtedy kiedy jest i magazynować tą energię w potężnych zbiornikach, o ile mamy rodzinę 4 osoby to powiedzmy 800 litrów starczy (4x100x2).A problemem jest optymalizacja średnich i dużych układów.
    Jak weźmiemy 100 mieszkań po dwie osoby i 100l dziennie na osobę to
    100x2x100x2 to wyjdzie 40 000L wody a to już szaleństwo projektowe.
    Więc od razu trzeba przyjąć że solary to tylko dodatek i 5-7 k L to raczej max projektowy. Pod to obliczać, porostu solar chodzi na max kiedy może a resztę grzejemy kotłem. Nie da się inaczej, to musi być wyważone pomiędzy stanem idealnym a kosztami inwestycji.

Tu właśnie starałem się dowiedzieć gdzie szukać tego kompromisu. :D

0