Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cinquecento 900 - elektrowentylator chłodnicy

08 Cze 2010 22:53 3026 12
  • Poziom 12  
    Witam otóż mam taki problem.
    Pewnego dnia nie zadziałał wentylator. Zaglądam do bezpieczników - spalony 25A.
    Sięgam pod maskę, śmigło obraca się palcem bardzo ciężko. Myślę sobie, zatarty silniczek. Silniczek wymieniłem na używany ale wizualnie prawie jak nowy, chodził super lekko.
    Podłączam, zmieniam bezpiecznik. Ok! Auto zagrzało się trzy razy w korku i wentylator pracował ładnie. Zagrzał się czwarty raz - spalił bezpiecznik 25A.

Zauważyłem, że silniczek wykonuje kilka obrotów jakby chciał się rozpędzić i wywala bezpiecznik. Co dalej z tym fantem zrobić?

Sprawdziłem czujnik w chłodnicy (ten który załącza wentylator) czy nie robi zwarcia. Odpiąłem wtyczkę, zwarłem nóżki i to samo. Dwa, trzy obroty wentylatora i spalony bezpiecznik (miałem już tylko 15A).

Zamiast silniczka podpiąłem żarówkę 12V (chyba R2 - jak h4 ale z dużą bańką). Zwieram nóżki wtyczki czujnika i żarówka świeci cały czas :idea:
    Co dalej zrobić z tym fantem?
    Jutro kupię bezpiecznik 25A taki jaki być powinien i zobaczymy, ale wydaje mi się, że nie zda to egzaminu tylko gdzieś jest jakiś babol :( Jeśli ktoś będzie potrzebował to mogę zrobić skan schematu elektrycznego.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 12  
    W książce jest zaznaczone, że 25A :)

Ale nie dziwne jest to, że silnik sam w sobie chodził trzy razy pięknie i tak nagle go szlag trafił?
    Dodam, że poprzedni wykazywał sie takimi samymi objawami - dwa obroty i spalony bezpiecznik.
  • Moderator Samochody
    Wystarczy mu 25A jak silnik sprawny, już kilka takich żarłocznych rozbierałem i zawsze uzwojenie wirnika było przegrzane.
  • Poziom 12  
    Więc wtedy go trzeba przewinąć albo wymienić się rozumie?
  • Poziom 12  
    Raz jak dałem 30A to zaczął się bezpiecznik grzać :( Nie wiem co robić. Boję się zaryzykować na te 40A :(
    Jaki koszt przewijania?
  • Moderator Samochody
    Koło 40zł płaciłem za nowy silnik. Mieli w sklepie takie gołe, bez wentylatora. Ale skąd mieli to nie wiem bo to wogle trochę dziwny sklep. :D
  • Poziom 26  
    Ile kosztuje takie przewinięcie? Z ciekawości pytam.
  • Poziom 12  
    Ja mam jeszcze jedno pytanie. Podobno można zastosować silnik z poloneza/125p
    Podobno jest pancerny i nie do zatrzymania. Tylko teraz tak:
    -kupując używany na szrocie nie mam pewności jak to długo pochodzi,
    -kupując nowy nie mam pewności czy teraz te obecnie produkowane nie są już gorsze niż kiedyś.

-jeszcze jeden pomysł wszedł mi do głowy - może przewinąć go ale nieco grubszym drutem?
  • Poziom 25  
    Kupowałem ostatnio silnik wentylatora za 150zł Elmota do 900. Może ze 4 lata wytrzyma także lepiej kupić nowy i mieć problem z głowy.
  • Poziom 12  
    Silnik wentylatora wymieniony na nowy i wszystko działa jak należy.
    Temat do zamknięcia :D